glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

srbija-kina sobranje granica kosova
uns nato99 bolnica zgrada rvanje

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Godišnjica zločina u Dobrovoljačkoj

 

izvor : agencije  foto:

03.05.2017.

 

Dobrovoljacka

Napad na kolonu, koja se povlačila iz komande Druge vojne oblasti, izveli su pripadnici muslimanske Teritorijalne odbrane, policije i paravojnih formacija "Zelene beretke" i "Patriotska liga", kršeći dogovor o mirnoj evakuaciji.

 

Prema podacima MUP-a Republike Srpske, u tom napadu ubijena su 42 pripadnika JNA i civila, među kojima pet oficira, 73 osobe su ranjene, a 215 zarobljeno ili oteto.

Dan ranije, 2. maja 1992. godine, pripadnici vojnih i paravojnih formacija bosanskih muslimana napali su Dom JNA u Sarajevu i nekoliko drugih vojnih punktova u gradu i ubili 14 pripadnika JNA.

Kao odgovor na te napade, pripadnici JNA su, istog dana, na sarajevskom aerodromu zadržali muslimanskog vođu i Aliju Izetbegovića, koji se u pratnji potpredsednika vlade Zlatka Lagumdžije i kćerke Sabine vraćao sa mirovnih pregovora u Lisabonu.

Izetbegović je odveden u kasarnu JNA u Lukavici, nadomak Sarajeva, radi pregovora o bezbednoj evakuaciji vojnika, oficira i civila na službi u JNA iz komande Druge vojne oblasti, kao i drugih kasarni koje su bile pod opsadom muslimanskih snaga u Sarajevu.

U pregovorima su učestvovali tadašnji komandant Druge vojne oblasti JNA, general Milutin Kukanjac, komandant mirovnih snaga UN kanadski general Luis Mekenzi, član Predsedništva BiH Ejup Ganić, a bezbednu evakuaciju garantovao je sam Izetbegović.

Mekenzi: Najgori dan u mom životu

Pošto je sporazum postignut, kolona sa vozilima JNA krenula je iz komande u naselju Bistrik, a na njenom čelu nalazio se transporter u kojem su, kao zaštitnici, bili Izetbegović, generali Mekenzi i Kukanjac.

Samo kilometar dalje, kada je transporter na čelu konvoja izbio iz Dobrovoljačke ulice na Skenderiju, oko 20 teritorijalaca preprečilo je put vozilo, odsekavši ostatak kolone, a iz okolnih kuća, sa samo pedesetak metara, muslimanske snage otvorile su vatru.

Pripadnici JNA, uglavnom mladi vojnici, bespomoćno su sedeli u vozilima i na kamionima, a, prema svedočenjima preživelih, likvidacije su bile brutalne – napadači su izvlačili nenaoružane vojnike, oficire i civilna lica koja su uz ponižavanje, ranjavali i ubijali na ulici.

"Mogao sam da vidim kako vojnici teritorijalne odbrane proturaju cevi kroz prozore civilnih automobila, koji su bili deo konvoja, i pucaju. Video sam kako se krv sliva niz vetrobrane kola", napisao je u svojoj knjizi, "Čuvar mira – put u Sarajevo", general Mekenzi.

Načelnik "plavih šlemova" zapisao je tada u svoju beležnicu: "Bio je to definitivno najgori dan u mom životu".

Nakon trogodišnje istrage u predmetu "Dobrovoljačka" Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donelo je odluku da u radnjama četrnaestorice osumnjičenih "nisu sadržana obeležja krivičnog dela".

"U ime porodica žrtava najenergičnije zahtevamo od nadležnih organa Bosne i Hercegovine da se konačno kazne počinioci ovih zločina, kao i odgovorni koji su naredili napade u kojima su zločini učinjeni", saopštila je Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije.

Svedočenje vojnika

Siniša Bojandić imao je 19 godina kada je 2. maja njegova jedinica poslana pred Dom JNA u Sarajevu da pomogne kolegama koje su napale "zelene beretke".

Kaže da nije tačno da su vojnici izazvali sukob, jer se u Domu nalazilo samo šest vojnika koji su radili na održavanju. Međutim i oni su napadnuti na putu do Doma JNA.

Samo dan kasnije počelo je povlačenje vojske iz Sarajeva. U Dobrovoljačkoj ulici bio je Draško Đurić. Njega su tukli ali je, kaže, imao sreće i ostao živ. Vojnik koji je bio u automobilu iza njegovog je ubijen.

 

 

BiH napustilo 100.000 ljudi za tri godine

Vlast u stalnoj krizi, trpe građani BiH

Agrokor gori, a Vlada FBiH se češlja

Freedom House o BiH: Nestabilna vlast i visoka korupcija

Terorizam u sprezi sa balkanskim putevima kriminala

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona/Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

Lideri okupljeni u Mostaru šalju poruke o važnosti saradnje i stabilnosti

Vučić: Otvorena pitanja rešavati mirno i razgovorom

Lideri regiona u Mostaru: Šansa za relaksiranje političkih prilika

Prevare "teške" oko 122 miliona maraka

BiH kao alternativna ruta za krijumčarenje migranata

Zvizdić: Niko ne priča o tužbi protiv Hrvatske

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis