glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

ep1 skupstina rs 6 Nikolic
zaev cg-eu reg-rs-dom-zdravlja_ Poledica djokovic4444

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

 

izvor : agencije/rse  foto:

28.02.2017.

 

Mladen-Ivanic

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića

"Dobio sam pismo. Ovo što se događa prevazilazi sve mere razuma. Moje pismo je bilo otvoreno. Pisma Izetbegovića i Čovića su zatvorena. Eto do čega dovodi paralelizam", rekao je Ivanić na vanrednoj konferenciji za novinare.

Ivanić smatra da je "sve to posledica ohrabrenja koje je ta struktura dobila od jednog člana Predsedništva".

"Ovo je neka vrsta nasilja nad ljudima iz reda srpskog naroda u institucijama BiH. Sada mi je jasno odakle Izetbegoviću ranije ovo pismo", rekao je Ivanić.

Stvari, kaže Ivanić, prelaze liniju normalnosti.

"Ako istraga pokaže da se radi o paralelizmu, zahtevaću prave mere, jer ovo je stvar preko koje neću da pređem", dodao je Predsedavajući Predsedništva BiH.

Pošto je pismo otvoreno, Ivanić je izjavio da će ga dobiti i novinari.

U njemu, kako je rekao, piše da treba pojasniti status zastupnika BiH u Hagu Sakiba Softića.

"U svom novom dopisu ću reći da sam dobio pismo iz Haga i u kojem ću reći da je Softić bio imenovan za agenta samo u slučaju prvobitne tužbe. Ponoviću da Softić nema mandat, jer mu je istekao 2007. godine. U svom ranijem pismu sam upoznao sud sa tim da zvanične institucije nisu donele odluku da BiH pokrene postupak revizije presude", ukazao je Ivanić.

Dodao je da "ovakve stvari neće proći".

"Meni ostaje nekoliko krupnih pitanja. Ovo su vrlo ozbiljne stvari koje imaju duboki politički uticaj. Podmetanje i varijante ove vrste, otvaranje pisma Predsedavajućeg, što nije prvi put, od paralelnih struktura, neće proći", naveo je Ivanić.

Ako se istragom utvrdi da je pismo otvoreno bez njegove saglasnosti, Ivanić je rekao da će tražiti opoziv ambasadora. 

I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma

 

Ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak je povodom uočenih nepravilnosti naložio pokretanje internih procedura utvrđivanja odgovornosti zaposlenih u MVP-u i Ambasadi BiH u Hagu, a predsedavajući Predsjdništva BiH će se tim povodom obratiti medijima. 
Inače, kako je ranije otkrio član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, u pismu iz MSP-a se traži pojašnjenje statusa bivšeg agenta BiH pred tim sudom Sakiba Softića. 
Izetbegović je tada rekao da su zabunu oko Softića stvorila "privatna pisma" predsedavajućeg Predsedništva Mladena Ivanića i ministra spoljnih poslova Igora Crnadaka.

BiH ne govori jednim glasom

Sarajevo

Revizija presude Međunarodnog suda pravde u Hagu u predmetu Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid, danima je prvorazredno političko pitanje u zemlji koje je pokazalo svu razjedinjenost bh. struktura.

Na jednu adresu očekuje se da stignu tri pisma, za svakog člana Predsjedništva BiH pojedinačno. Jedino je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović priznao kako je pročitao sadržaj pisma, ali i da je pozadina svega politička igra.

"Predsjedništvo BiH treba da kaže da su gore navedene činjenice vezano za status i legitimaciju agenta Softića (Sakib) neupitne. Kolega Ivanić (Mladen) ne želi da na dnevni red Predsjedništva BiH staviti osporavanje legitimacije agenta Softića, jer zna da Predsjedništvo BiH ne bi usvojilo odluku o razrješenju agenta, budući da se odluke donose konsenzusom, i da bi time i Ivanić, u formalnom smislu, potvrdio ono što je bjelodana činjenica: da Sakib Softić ima legitimaciju po Odluci Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine. I upravo zato, u nedostatku pravnih argumenata, Ivanić koristi političke ocjene i stavove kojim pokušava osporiti legitimitet agenta Softića", stav je Izetbegovića.

Druga dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Dragan Čović i Mladen Ivanić, pismo čekaju diplomatskom poštom, što između ostalog, govori i o nedostatku povjerenja u institucijama.

U međuvremenu, ipak nema kolapsa institucija na nivou države, unatoč insistiranju vladajuće većine u Republici Srpskoj (RS), koja je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojila zaključke u kojima, između ostalog, poziva "sve predstavnike RS u zajedničkim institucijama BiH da iskoriste pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na nivou zajedničkih institucija BiH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja RS, kao što su akti u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, rješavanja pitanja imovine i druga pitanja".

Upravo je ovaj zaključak bio sporan za opoziciju, tačnije Savez za promjene, koji su procijenili kako se radi o licemjerstvu kojem u prvom planu nije revizija presude, već zaštita nekih dugih interesa.

Tome u prilog ide i ocjena predsjednika Srpske demokratske stranke (SDS) Vukote Govedaricekoji smatra da je pozadina "kako i na koji način ukinuti Sud i Tužilaštvo BiH, jer su očigledno pojedinci predmet tih pravosudnih institucija".

Tako će, uprkos najava bojkota i odgode ranije sjednice Vijeća ministara BiH, ovo tijelo, nastaviti rad s predstavnicima iz RS-a.

Govedarica je tim povodom kazao i da ne žele da blokiraju Bosnu i Hercegovinu i ugroze Dejtonski sporazum, jer bi se time "prenijela kriza na RS koju je napravio Bakir Izetbegović".

Vukota Govedarica: Krizu prouzrokovao Izetbegović

Ovo je i jedan od pozitivnih pomaka u vrijeme kada je Bosna i Hercegovina na prekretnici i kada se uveliko treba raditi na ispunjavanju upitnika Evropske komisije.

Prvi dio odgovora iz upitnika već je završen, a danas bi ministri trebali razgovarati o daljim koracima na tom putu.

Tako će uprkos krizi, bh. vlasti dočekati visoku predstavnicu Evropske unije za spoljnu politiku i sigurnost Federicu Mogherini, koja u posjetu BiH dolazi 2. marta.

Njena posjeta stiže i svega dan nakon što će u BiH biti obilježen još jedan sporni datum – Dan nezavisnosti, koji se slavi u pola zemlje, jer RS ne priznaje taj dan kao praznik.

Jasno je to čini se i međunarodnim predstavnicima koji Bosnu i Hercegovinu vide kao zemlju koja nema sposobnost govoriti jednim glasom, što je i uslov za napredovanje na evropskom putu.

Prema priznanju hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića, o tome dovoljno svjedoči i slanje tri pisma, na jednu adresu, čime je Međunarodni sud pravde lupio "šamar bosanskohercegovačkim institucijama".

slobodnaevropa.org

 

 

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis