glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu_6 protest555 Redosled kandidata
ambasada u braziliji ekonomija guitar art sport mreza djokovic000

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

 

izvor : politika  foto:

18.03.2017.

 

bakir5

Još nije sve gotovo, poručio je Bakir Izetbegović, najavljujući da će „sve dok postoji sud” nastaviti borbu u Hagu kako bi dokazao povezanost Srbije sa zločinima u BiH, pre svega onim u Srebrenici. Svega nedelju dana posle odluke Međunarodnog suda pravde da odbaci zahtev za reviziju, koji je neovlašćeno podneo Sakib Softić predstavljajući se kao agent BiH, Izetbegović tvrdi da „nije sve izgubljeno, šansa i dalje postoji”. On je, aludirajući na protivljenje reviziji srpskog i bošnjačkog člana Predsedništva Mladena Ivanića i Dragana Čovića, izrazio uverenje da „neko novo tročlano Predsedništvo u nekom budućem sazivu može odlučiti drugačije”.

Nadu kod Izetbegovića podgreva pisac zahteva za reviziju američki pravnik David Šefer. On je kategoričan da „postoji nastavak”, te da bi bio „ekstremno iznenađen kad bi ovo bio kraj priče”.

 „Imamo neke opcije, ali nisam ovlašćen da govorim o njima. Kad budemo spremni da pokrenemo bilo koju od tih opcija, to ćemo i učiniti. Sad ne bih da prejudiciram, prerano je da govorim o čemu je reč”, rekao je Šefer i dodao da se mora videti „kako će se situacija dalje razvijati”.

Ni to što je 26. februara 2017. istekao apsolutni rok zastarelosti od deset godina u kome je zahtev za reviziju po tužbi BiH protiv Srbije mogao biti podnet, za Šefera nije problem. Ocenjujući da je Sud pravde pogrešio kad je odlučio za odbaci zahtev za reviziju, on kaže i da rok od deset godina nije relevantan za opcije koje se razmatraju.

Komentarišući ove najave, profesor međunarodnog prava i bivši zastupnik Srbije u sporu sa BiH Tibor Varadi kaže za „Politiku” da ne vidi mogućnost za novi proces koji bi se ticao ratnih sukoba u BiH.

Predmet nove tužbe svakako ne bi mogla da bude Srebrenica i navodna umešanost Srbije u taj zločin, jer je presuda o Srebrenici već doneta. Srebrenica bi, eventualno, mogla da bude predmet revizije, ali ne i nove tužbe. Kao što ne mogu biti ni bilo koji drugi događaji koji su bili predmet tužbe podignute 1993. godine protiv tadašnje SRJ”, objašnjava profesor Varadi.

Ta tužba bi, kako kaže, morala da obuhvata događaje koji nisu navedeni u prvoj tužbi, što je gotovo nemoguće, jer je ona pokrila sve što se dešavalo u BiH tokom ratnih devedesetih godina prošlog veka. Ukoliko bi tužba bila podignuta, najapsurdnije bi, ističe, bilo to što bi se Republika Srpska našla na strani tužioca protiv Srbije.

Izetbegović je ovih dana ponovo pominjao i da se čeka presuda generalu Ratku Mladiću, stavljajući time do znanja da računaju da bi ona mogla nešto da promeni u korist Bošnjaka. Međutim, Mladićev advokat Branko Lukić tvrdi da nijedan novi dokaz koji bi optuživao Srbiju nije mogao da se čuje u završnoj reči tužioca u procesu njegovom branjeniku. To nikakve veze nema s tužbom koju oni hoće da podnesu, nikakve. Mi smo tužioca u završnoj reči rasturili i nisu ostali ni tragovi od njega, rekao je Lukić za Srnu.

Izvor „Politike” iz diplomatskih krugova kategoričan je da se Izetbegović ne može ponovo pojaviti pred Međunarodnim sudom pravde s novom tužbom protiv Srbije. Naš sagovornik, inače stručnjak za međunarodno pravo, kaže da je ideja Izetbegovićevih advokata da najverovatnije podnesu tužbu pred nacionalnim sudom u nekoj državi. Svojevremeno je osam hiljada Srebreničana tužilo Holandiju pred Okružnim sudom u Hagu, optužujući je da je odgovorna za smrt muškaraca pogubljenih u Srebrenici, pošto su njeni vojnici bili dužni da obezbeđuju tu zonu. Haški sud je delimično uvažio tužbu i proglasio Holandiju odgovornom za smrt više od trista žrtava iz Srebrenice.

politika.rs

 

 

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis