glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

pristina77 ?an Klod Junker i Donald Tusk-s Marko-Djuric
foca usaid Markovac nemanjici2 novak11

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

 

izvor : rse  foto: rfe

16.03.2017.

 

samit8

Budućnost zemalja Zapadnog Balkana je u evropskim integracijama i to je zajednički čilj i ključni faktor stabilnosti u regionu, poručio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić danas u Sarajevu, na počeku Samita premijera zemalja Zapadnog Balkana.

"Evropski put vodi i unapređenju bilateralnih odnosa i jačanju oporavka naših privreda. To je ključ za rješavanje pitanja od ključne važnosti za sve zemlje, visoke nezaposlenosti, naročito među mladima, ekstremizma i korupcije. Postigli smo istinski napredak i nastavak procesa definisanih unutar Berlinske inicijative. Projekti infrastrukture doprinijeće ekonomskom razvoju i privlačnosti regije za investicije", poručio je Zvizdić u uvodnom govoru na Samitu koji je počeo zajedničkim fotografisanjem.

Premijeri Srbije Aleksandar Vučić, Crne Gore Duško Marković, Kosova Isa Mustafa, Albanije Edi Rama i Makedonije Emil Dimitriev na skupu bi trebali razmatrati regionalne projekte i zajedničku saradnju na očuvanju stabilnosti i ekonomskog prosperiteta.

Očekuje se da se iz razgovora izrode i konkretne aktivnosti koje će, ponajprije infrastrukturno, značiti povezivanje i pokretanje zajedničkih ekonomskih i tržišnih aktivnosti.

Sastanku prisustvuju i komesar EU za politiku susjedstva i proširenja Johannes Hahn i ministar vanjskih poslova Italije Angelino Alfano.

Hahn je, obraćajući se premijerima, kazao kako Samit pokazuje da je vlasništvo nad Berlinskim procesom upravo u ovom dijelu Evrope. Iako se pojedine zemlje suočavaju s ozbiljnim krizama i porastom nacionalističke retorike, ide se naprijed. Ovo je ozbiljan proces i ideja je da se region pripremi da postane član EU.

"Predlažemo zajedničko tržište Zapadnog Balkana kao osnov za pristupanje i stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora i tržišta kao pripreme za evropsko tržište. Zajedničkim radom otvara se najmanje 80.000 novih radnih mjesta do 2025. godine. Ovaj prostor je nadomak evropskog tržišta i povezivanjem rastu prilike. Govorim o stvarnim investitorima, jer je ovo tržište za 20 miliona ljudi", kazao je Hahn.

Komesar EU je ponovio svoje ranije stajalište kako se ne treba igrati s vatrom, te je vrijeme da se iskoristi prilika, odnosno pokaže liderstvo državnika, što je u interesu Evropske unije jednako, kao i građana ovih zemalja.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je ranije kako je za Srbiju važna gradnja puteva, te pruga, ali i inicijativa o uvezivanju tržišta.

"Naša teza je stvaranje jedinstvenog tržišta, ideja sa kojom sam izašao je carinska unija, da vidimo koliko je moguće više postići ekonomske integracije čime bi bili privlačniji za sve investitore, kako sa Zapada tako i sa Istoka, a olakšaćemo međusobnu trgovinu ubrzati protok i kapitala i ljudi", smatra Vučić, navodeći da to gradi drugačiji politički okvir, kako se ne bi pričalo o svađama već o budućnosti.

Velike mjere obezbjeđenja

Skup se održava i pod velikim mjerama obezbjeđenja. Jake policijske snage praćene su i dodatnim obezbjeđenjem poput snajperista koji motre na potencijalne prijetnje učesnicima.

"Nećemo dozvoliti nikome i ni na koji način, formalnim i neformalnim grupama, da ugroze bezbjednost samita", poručio je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Susret lidera održava se u veoma osjetljivom periodu po Zapadni Balkan, bar prema ocjenama koje dolaze iz najviših krugova, ponajprije EU.

Krhkom je situaciju ocijenilo nedavno i Evropsko vijeće, a njihov zajednički stav je da "zemlje treba da nastave sa reformama, dobrim susjedskim odnosima i inicijativama posvećenim regionalnoj saradnji".

Jedinstvene poruke o evropskoj budućnosti zemljama regiona dijeli i njemačka kancelarkaAngela Merkel koja je zagovornik ispunjavanja kriterija. Ona je najavila i konferenciju koju će održati s liderima ovih zemalja u avgustu.

"Ako prije pristupanja nema napretka, zasigurno neće biti lakše nakon prijema. U rukama je zemalja, pojedinačno, hoće li brzo proći te faze ili ne", kazala je Merkel, kojoj je u vrhu prioriteta na putu ka članstvu svake od zemalja vladavina prava.

Ove su ocjene iznesene nakon sastanka sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je juče iz Berlina direktno stigao u Sarajevo.

Dolazak Vučića smiruje tenzije

Pojedini mediji iz Srbije, ali i Bosne i Hercegovine, upozoravali su kako se Vučiću u Sarajevu priprema scenarij kakav je doživio u Potočarima, a sve zbog nezadovoljstva odlukom Međunarodnog suda pravde u Hagu o odbacivanju revizije po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.

Policijske agencije u BiH i bh. Ministarstvo sigurnosti demantovali su kako postoje bilo kakava saznanja o tome da se sprema neki napad.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako će skup biti maksimalno obezbijeđen, te da je o svemu obavijestio i Vučića, koji je ranije poručio kako se ne boji dolaska.

"Ne idem u Sarajevo da jedem ćevape, nego idem da razgovaram sa ljudima o budućnosti Zapadnog Balkana i verujem da ćemo uspeti da uradimo važne stvari, da razgovaramo o putnoj infrastrukturi, našoj komunikaciji u budućnosti, u kojoj više ne bi smelo da bude iznenađenja i negativnih stvari", rekao je Vučić.

Dolazak predsjednika Vlade Srbije događa se u trenutku kada su odnosi Bosne i Hercegovine i Srbije prilično roviti nakon predavanja zahtjeva za reviziju po tužbi BiH protiv Srbije za genocid i njenog odbijanja od Međunarodnog suda pravde u Hagu.

Ipak, njegov dolazak mogao bi imati pozitivan učinak, ocijenio je nedavno i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

"Mislim da će smirujuće da djeluje s obzirom na krizu koju imamo u ovom času", riječi su Izetbegovića.

Nisu samo odnosi BiH i Srbije zategnuti te zahtijevaju međusobne razgovore.

Zbog sudskog postupka koji se u Crnoj Gori vodi za pokušaj terorističkog napada na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, svoje probleme sa Srbijom ima i ta zemlja. Naime, među optuženima nalaze se i bivši srbijanski vojno-obavještajni radnici, te ruski špijuni.

U zastoju su i odnosi Srbije i Kosova, naročito nakon što je kosovska Skupština donijela Rezoliciju o suspenziji dijaloga u Briselu do oslobađanja bivšeg premijera Ramuša Haradinaja iz Francuske. Također u najavi je i formiranje vojske Kosova.

Pored toga, u Makedoniji već dvije godine traje ozbiljna politička kriza praćena protestima, a nema ni nove vlade jer v.d. premijera Nikola Gruevski uz podršku predsjednika Gjorgea Ivanova ne želi ustupiti mjesto Zoranu Zaevu.

Tako će sastanak u Sarajevu biti i prilika da se premijeri zemalja Zapadnog Balkana susretnu, te u razgovoru razmotre nove načine na koje se može prevazići potencijalna nestabilnost koja ovaj dio Evrope karakteriše kao "bure baruta".

Na kraju Samita učesnici će potpisati i zajedničku izjavu i opredjeljenost za realizaciju saradnje i napretka.

slobodnaevropa.org

 

 

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis