glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

sud u hagu7 protesti66 brisel
RAMUS migranti0000 Demonstracije Draskovic FSS-1 paspalj

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

 

izvor : agencije  foto:

10.03.2017.

 

hag

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu

Međunarodni sud pravde u Hagu odbio je zahtev Bosne i Hercegovine za reviziju presude protiv Srbije. U Bosni i Hercegovini - burne reakcije, dok iz Srbije stiže poruka da bi svako drugo rešenje nepotrebno podiglo tenzije između dve zemlje.

Odluku Međunarodnog Suda u pravde u Hagu da zahtev za reviziju bude odbačen, srpska strana je jednoglasno pozdravila. U Srbiji se prvi oglasio predsednik Tomislav Nikolić.

"Svako drugo rešenje bi ozbiljno ugrozilo funkcionisanje BiH kao države i dodatno doprinelo nepotrebnom podizanju tenzija u odnosima sa Srbijom, što nikome nije potrebno ni sad niti bilo kad”, poručio je Nikolić.

Znatno više reagovalo se u BiH. Presedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić sazvao je pres-konferenciju u Banjaluci u kojoj je odluku nazvao i svojim ličnim političkim uspehom i istakao da se mora dati odgovor na paralelne strukture u BiH.

Ovo nije nikakav kratkotrajni izlet, ovo je suštinsko pitanje funkcionisanja dejtonske Bosne i Hercegovine i samo takva Bosna i Hercegovina ima šansu da kako tako funkcioniše”, ocenio je Ivanić.

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da “uzurpacijom institucija, pokušajem prrivatizacije institucija i iznošenjem odlučivanja van institucija, ta kriza nije još uvek završena”.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je odluka suda očekivana, ali da je time rešen samo jedan problem, dok ostaje glavni problem - zloupotreba ovlašćenja u BiH.

Pa, to je bilo očekivano i svi smo znali da će se tako nešto desiti, ali nismo ipak očekivali ovako brzo, očigledno je ovaj sud svestan problema u odnosima u BiH, te je zato i užurbao svoju proceduru”, smatra Dodik.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi, koji je bio pravni zastupnik nekadašnje SR Jugoslavije pred sudom pravde u Hagu, kaže da do sada nije bilo pravnog povoda da Srbija reaguje, a neće ga ni biti pošto je zahtev odbačen.

Ako bi se kojim čudom rodila saglasnost BIH za reviziju, za nju više nema vremena pošto je rok bio 26. februar”, podseća Varadi.

Podsetimo, Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. odlučio da Srbija nije kriva za učešće, saučesništvo ili pomaganje u genocidu u BiH. Međutim, sud je ostavio rok od deceniju da Bosna i Hercegovina podnese zahtev za reviziju.

Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin

Sud je grubo ignorisao vlastiti statut i pravila, a ova odluka suda uopšte nije utemeljena na njegovom statutu i pravilima, izjavio je danas član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, u prvoj reakciji na objavljenu vest da je Haški tribunal u maju 2016. obavestio Sakiba Softića da on više nema legitimitet da zastupa BiH.

Izetbegović je za Kliks.ba rekao da upravo zato sud nije ni dao nikakvo pravno obrazloženje svoje odluke koje bi se temeljilo na relevantnim odredbama statuta i pravila.

"Sud se u svojoj odluci nigde nije pozvao na statut ipravila zato jer ne postoji nijedna odredba u statutu ili pravilima prema kojoj je neophodno ponovno imenovanje agenta čije ranije imenovanje je i dalje na snazi, niti postoji ijedna odredba u statutu ili pravilima suda prema kojoj je neophodna nova odluka nadležog organa države (Predsedništva BiH) da traži reviziju presude", rekao je Izetbegović.

Dodao je da sud nije ispoštovao vlastiti statut i pravila, jer da jeste, odluka bi morala biti drugačija.

"Sud je grubo ignorisao i vlastitu praksu u ovom predmetu. Naime, sud nikada nije tražio posebnu odluku Predsedništva BiH o imenovanju Softića za postupak revizije po zahtevu Srbije koji se nalazio pred Sudom u vreme kada je Softić imenovan 2002. godine. Naprotiv, sud je na bazi odluke Predsedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine prihvatio Softića i kao agenta BiH u postupku revizije presude od 11. jula 1996. godine koji je zahtjevala Srbija", rekao je on.

Izetbegović je zaključio da je Sud odluku Predsedništva od 4. oktobra 2002., koja je i dalje na snazi, tumačio potpuno drugačije sada kada je BiH tražila reviziju presude od 26. februara 2007. nego sto ju je tumačio 2002. godine kada je u pitanju bio zahtev Srbije za reviziju presude od 11. jula 1996.

"Očito je da Sud ima dupli aršin, jedan kada je reviziju tražila Srbija, a drugi kada reviziju traži BiH", zaključio je Bakir Izetbegović

Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

kavazovic

Kavazović kaže da su inicijatori ovog zahteva mislili da će sud ceniti pravni aspekt slučaja, ali da se pokazalo da tu međunarodnu pravosudnu instituciju ne interesuje utvrđivanje istine o, kako je naveo, "genocidu nad Bošnjacima", u najtežem slučaju za koji je Sud nadležan.

Kavazović je u izjavi za portal Avaza, komentarišući jučerašnju odluku MSP-a o odbijanju zahteva, koji je mimo institucija BiH, na inicijativu bošnjačkog lidera Bakira Izetbegovića, podneo neligitimni agent Sakib Softić, rekao: "Poruka je jasna! Žrtva je odbijena! Ako je ovo zadnja instanca, valja nam je prihvatiti s gorčinom. Genocid su počinili vojska i policijske snage RS-a. To je sada konačna odluka MSP. Srbija je to dopustila. U svetu kakav jeste teško je bilo očekivati više. Naša je obaveza bila da se pojavimo pred Sudom. Ostalo je na njihovoj savesti i moralu. Videli smo kakva im je savest i moral".

Činjenicu da je Sud još 2016. godine Softića pismom obavestio da više nije zvanični zastupnik BiH pred tim sudom, Kavazović tumači kao nastojanje da Softića obeshrabri da podnese aplikaciju za reviziju.

"To nam puno toga govori. Sud nije bio spreman da učini više nego je to bilo zaprećeno Srbiji Rezolucijom UN819", rekao je Kavazović. Inače, presuda MSP-a doneta je 2007. godine i ovo je prvi i poslednji zahtev za reviziju te presude s obzirom na to da je 26. februara ove godine istekao desetogodišnji rok za žalbu.

 

 

 

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis