glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

hag vucic moskva protesti4
srpska vojska demarkacija monika7 ustanak grbic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

 

izvor : agencije  foto: vn

25.02.2017.

 

sda1

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja i spuštanju tenzija u BiH

Predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i potpredsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Safet Softić izjavio je da u Bosni i Hercegovini treba raditi na normalizaciji stanja i spuštanju tenzija

Predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i potpredsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Safet Softić izjavio je da u Bosni i Hercegovini treba raditi na normalizaciji stanja i spuštanju tenzija.

"Ne mislim da će ići na produbljivanje, jer naprosto niko za to nema potrebu. Što je najvažnije u celoj priči, i na nedavnom sastanku (u Beogradu sa srpskim političarima iz BiH) premijer Srbije Aleksandar Vučić uputio je jasne poruke da se institucije ne napuštaju i da treba raditi na spuštanju tenzija. Mislim da je to opredeljujuća stvar u čitavoj situaciji", kzao je Softić za sarajvski "Dnevni avaz".

On smatra da "ne postoji uslov" za produbljivanje krize, dodavši da se mogu razumeti tenzije koje su pratile predaju aplikacije za reviziju presude Međunarodnom sudu pravde po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.

"Ali, kada je sve to gotova stvar, ne vidim nikakvog drugog puta. Ne postoji osnov za produbljivanje dalje krize", naveo je Softić.

On je najavio da je za utorak zakazana sednica Saveta ministara BiH na kojoj su učešće potvrdili predstavnici Saveza za promene (političkog boka iz Republike Srpske).

"To će biti put da se stvari polako stabilizuju. Savet ministara BiH kao izvršni organ trebalo bi da prvi krene s aktivnostima, jer su za to najodgovorniji. Posle toga bi Predsedništvo BiH i domovi Parlamentarne skupštine trebali da se okupe i da pokušamo spustiti loptu", istakao je Softić.

Prema njegovim rečima, sednica Predstavničkog doma parlamenta BiH je zakazana za 7. mart i on očekuje da stvari "krenu silaznom putanjom i da se politička situacija stabilizuje".

Upitan da prokomentariše poziv ministra spoljnih poslova BiH Igora Crnatka ambasadorki u Hagu Mirsadi Čolaković na konsultacije, zbog njenog odbijanja da MSP-u preda dopis predsedavajućeg Predsedništva BiH Mladena Ivanića, Softić je kazao da su to "sve legitimne stvari".

"Ne vidim nešto što bi bilo rad izvan institucija. Ako ministar ima pravo da pozove ambasadora na konsultacije, neka uradi to. Ne verujem da će iz tog proizaći dalje produbljivanje krize", rekao je Softić.

Govoreći o pokretanju procesa za reviziju presude MSP-a, on je rekao da se spominje rok od osam meseci u kojem će se utvrditi eventualno prihvatanje ili odbijanje aplikacije.

"Iz dosadašnjeg iskustva, jer krivično-pravni proces traje 23 godine pred MSP-om, ne očekujem brze rokove i da se može dogoditi išta u skorije vreme. S obzirom na dinamiku kako sud radi, verovatno će i sama revizija trajati godinama. Pod uslovom da Sud prihvati što je napisano i predato", zaključio je Softić.

Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez ka normalizaciji

Izetbegović je rekao da će to učiniti vrlo rado, ali je dodao da misli da će biti potrebno da prođe jedan period da bi se strasti smirile.

"Ja nisam pokreno ovu reviziju. To je proces koji je star 24 godine. Odluke referentne su donesene dvije. I od mene se u stvari očekivalo da ja to zaustavim. Naravno da ja takvu stvar ne mogu zaustaviti niti mi je to palo na um. Dapače, pružio sam moju podršku koja se od mene očekuje kao bošnjačkog člana predsedništva agentu BiH i njegovom timu. Mislim da to ne treba biti razlogom za pravljenje dubljih kriza", rekao je Izetbegović. 

"Ja razumem kolege sa srpske strane, ali njihova reakcija je preterana. Bezrazložno je napuštati funkcije, jer sam ja uradio ono što oni nisu hteli", rekao je Izetbegović za BHRT.

On je rekao da veruje da bi i predstavnici druga dva naroda učinili isto što i on, "podržavali bi ostanak u procesu protiv Srbije, da je na mestu Bošnjaka bio njihov narod".

Izetbegović se, kako prenosi BHRT, zapitao "zbog čega se srpski političari poistovećuju sa režimom Slobodana Miloševića i pozvao ih da to prestanu da čine".

Bakir Izetbegović tvrdi da sa Mladenom Ivanićem "funkcioniše sasvim normalno", ali da se od prekinute sednice nije video s njim, i da nije običaj da se sreću na dnevnoj bazi.

"Mi smo imali i tog dana vrlo korektan sastanak, rukovali smo se na kraju, i nameravamo da radimo na tome da se vrati stabilnost", rekao je član predsedništva iz reda bošnjačkog naroda uDnevniku BHT 1.

Ocenjujući da će na izvesno vreme biti zaustavljen evropski put Bosne i Hercegovine, Izetbegović je postavio pitanje da li se zbog toga trebalo povući iz procesa pred Međunarodnim sudom pravde.

"Jako smo se potrudili da reforme idu, evropske integracije. Uradili smo ogroman napor, ali ima stvari koje su preče od svih ostalih", rekao je Izetbegović.

Odbio je optužbu da je saglasan sa daljom federalizacijom BiH, koja bi u završnici dovela do stvaranja trećeg entiteta.

"Otišao sam u Strazbur da upozorim svoje kolege iz EPP-a da kroz principe federalizma ne stvaraju temelje za treći entitet. Nema zemlje sa većim principima federalizma od BiH. Šta se tu ima više federalizovati?", naveo je Izetbegović.

 

 

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis