glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Sarajevo skupstina 5 vucic-putin
milo6 lazar nikolic-vucic bdp zvezda6

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

 

izvor : agencije  foto:

21.02.2017.

 

ohr

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije

Iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR) su naveli da su zabrinuti odlukom o pokretanju revizije presude BiH protiv Srbije za genocid.

"Trenutno postoji neslaganje u pogledu mandata agenta kojeg je Predsjedništvo 2002. godine imenovalo da zastupa Bosnu i Hercegovinu. Budući da Predsjedništvo BiH u vezi s tim nije donijelo novu odluku, sada je na Međunarodnom sudu pravde da ocijeni da li BiH može pokrenuti proces revizije. I dalje smo zabrinuti zbog eventualnih političkih posljedica i negativnih reakcija koje mogu proizaći iz zahtjeva za reviziju presude u predmetu koji je BiH pokrenula protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde", saopšteno je iz OHR-a za N1.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić najavio je da će za četvrtak, 23. februara, zakazati vanrednu sjednicu Predsjedništva čija će tema biti da li je BiH za to da se pokrene revizija presude po tužbi protiv Srbije.

Ivanić je rekao da je ovu odluku donio nakon sastanka sa liderima Saveza za promjene, navodeći da je ovo 'zadnji pokušaj da se stvari vrate u legalne institucije', te da se izbjegne paralelizam.

Ivanić je napomenuo da nijedna institucija BiH nije razmatrala pitanje revizije, te upozorio da je evidentno da unutar Bosne i Hercegovine postoji paralelna struktura okupljena oko člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, koja nastavlja da djeluje uprkos svim upozorenjima.

Krajnji rok za podnošenje aplikacije za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije je 26. februar ove godine.

Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović danas se nakon sjednice Predsjedništva Stranke demokratske akcije dotakao revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije i najave Mladena Ivanića o sazivanju vanredne sjednice Predsjedništva BiH.

"Na sjednicu neću doći ako Ivanić ne definiše sjednicu na pravi način. Sjednici ću se odazvati ako Ivanić spremi odluku koja mijenja raniju odluku. Ako tu budu neki zaključci kojima se odluke poništavaju, ja tu neću učestvovati", rekao je Izetbegović.

Zbog optužbi da izaziva krizu član Predsjedništva BiH je rekao da će je izazvati oni koji pritiscima traže da se radi mimo Ustava Bosne i Hercegovine.

"Očekujemo da će Međunarodni sud pravde u Hagu prihvatiti naš zahtjev i da će biti donesena presuda koja odgovara stvarnom stanju, tj. da će biti dokazan genocid i odgovornost Srbije, odnosno Miloševićevog režima", kazao je Izetbegović.

On je naglasio kako revizija presude po tužbi BiH protiv Srbije nije uperena protiv srpskog naroda, nego da je riječ o pravdi na čijoj osnovi BiH sa komšijama želi imati bolje odnose u budućnosti.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić najavio je da će za četvrtak, 23. februara, zakazati vanrednu sjednicu Predsjedništva čija će tema biti da li je BiH za to da se pokrene revizija presude po tužbi protiv Srbije.

Ivanić je rekao da je ovo 'zadnji pokušaj da se stvari vrate u legalne institucije', te da se izbjegne paralelizam.

Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić usaglasili su mjere i poteze po pitanju revizije presude po tužbi protiv Srbije, koju je najavio član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
U zajedničkom saopštenju predsjednika i premijera Srbije navodi se da su Nikolić i Vučić razgovarali o političko-bezbjednosnoj situaciji u Srbiji i okruženju, saglasivši se da se Srbija nalazi pred ozbiljnim izazovima i iskušenjima, na koje je neophodno pružiti zajednički i sveobuhvatni odgovor državnog rukovodstva.
"Jedinstvo svih državnih funkcionera‎ u rešavanju regionalnih problema i izbegavanje krize najširih razmera, prioritetni su zadaci i predsednika Nikolića i premijera Vučića", navodi se u zajedničkom saopštenju.
Predsjednik Srbije i premijer usaglasili su mjere i po pitanju odbrane vitalnih srpskih nacionalnih interesa povodom prijedloga za članstvo Kosova u UNESCO i Vijeće Evrope.
Dogovoreno je dnevno koordinisanje o ovim ključnim pitanjima za državu Srbiju.
Nikolić i Vučić razgovarali su i o predstojećim predsjedničkim izborima u Srbiji, navodi se u saopštenju.
Oni su svoju dosadašnju saradnju ocijenili kao važnu, značajnu i uspješnu za Srbiju i dogovorili se da blisko sarađuju i u budućnosti.

 

 

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis