glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel protest555 migrant
bec gruevski11 hribar sport mreza kecmanovic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

 

izvor : rse  foto: rfe

20.03.2017.

 

specijalac

Bosna i Hercegovina je u dva posljednja izvještaja vlade Sjedinjenih Država zabilježena kao zemlja sa opasnošću od terorizma, ali i zemlja u kojoj cvjeta kriminal, korupcija i pranje novca. Nadležni u BiH smatraju da su to samo preporuke američke vlade. Analitičari, pak, ističu da je ovo ozbiljan pokazatelj stanja u Bosni i Hercegovini i problema koji se moraju početi rješavati, ali teško da će išta da se desi bez jačeg pritiska spolja.

U izvještaju o kriminalu i sigurnosti za BiH za 2017. godinu Biroa za diplomatsku sigurnost vlade SAD-a, naznačena je opasnost od terorizma u Bosni i Hercegovini.

"Vlada SAD-a ocjenjuje da je Sarajevo visokorizična lokaciju za terorističke aktivnosti, koje mogu biti usmjerene ka zvaničnim interesima vlade SAD-a ili mogu uticati na njih. U posljednjih nekoliko godina procjenjuje se da je mnogo bosanskohercegovačkih građana putovalo u Siriju i Irak, što čini BiH jednom od glavnih zemalja po broju ratnika na tim ratištima u odnosu na broj stanovnika", navodi se, između ostalog, u izvještaju.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić ne slaže se sa navodima u izvještaju, te kaže da se tu radi samo o preporukama vlade SAD-a, te ističe da je BiH mnogo uradila u posljednje dvije godine na suzbijanju terorizma i odlaska bh. građana na strana ratišta.

"Od 2015. godine mi nismo imali ni jedan pokušaj izvršenja terorističkog akta, dok smo u potpunosti zaustavili odlazak naših državljana na ratišta Sirije i Iraka. Tako da u 2016. godini i ovaj period 2017. mi nismo imali ni jedan odlazak", konstatuje Mektić.

Ministar Mektić napominje i da Bosna i Hercegovine nema najviše boraca na stranim ratištima. Ističe da ih je trenutno 115, te da su svi oni koji su se vratili "procesuirani ili su postupci protiv njih u toku".

Direktor Centra za sigurnosne studije BiH Denis Hadžović kaže da ovaj izvještaj treba shvatiti ozbiljno jer je odraz imidža koji BiH ima u međunarodnim odnosima.

"Ozbiljno treba uzeti ovu procjenu i nastaviti raditi na suzbijanju ove prijetnje i na poboljšanju imidža u svijetu kako bi BiH predstavljala sigurno mjesto, kako za državljane SAD-a, tako i ostale turiste i zvaničnike koji dolaze u BiH", riječi su Hadžovića.

Bosna i Hercegovina se našla i u Međunarodnom izvještaju o strategiji kontrole narkotika, pod sekcijom pranje novca i kriminal u oblasti finansija.

"BiH je tržište ali i tranzitna zemlja za krijumčarenu robu, uključujući cigarete, oružje, krivotvorenu robu, drva, ali i lož ulje. Najviše aktivnosti pranja novca u BiH se fokusira na izbjegavanje poreza. Manji iznos uključuje prikrivanje prihoda od ilegalnih aktivnosti, uključujući trgovinu ljudima, krijumčarenje droge, organizovani kriminal i korupciju", navodi se u izvještaju o strategiji kontrole narkotika.

Takođe, u dokumentu se ističe da je korupcija u BiH duboko ukorjenjena, te da utiče na sve nivoe privrede i društva.

Ivana Korajlić iz Transparency Internationala BiH kaže da je korupcija u Bosni i Hercegovini sistemska, što potvrđuju i drugi izvještaji stranih vlada i međunarodnih institucija, bez čijeg pritiska se ništa neće riješiti.

"Tek onda kada dođe taj pritisak moći ćemo vidjeti nekakve rezultate što je žalosno, jer bi oni koji donose odluke, koje su građani birali, trebali najviše da gledaju na to", ukazuje Korajlić.

O izvještajima američke vlade nema nikakvih reakcija nadležnih što ne čudi analitičarkuTanju Topić.

"Sama činjenica da se politički akteri i donosioci odluka nisu ni ovlaš bavili tim izvještajima, dovoljno govori koliko ih takva jedna problematika i zanima", zaključuje Topić.

slobodnaevropa.org

 

 

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis