glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

mogerini1 dodik77 zaev66
skupstina cg2 glasanje cern lazar-stojanovic derbi2

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

 

izvor : rse  foto: rfe

04.03.2017.

 

mogherini u sarajevu

Visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost Evropske unije te potpredsjednica Evropske komisije Federica Mogherini ocijenila je danas u Sarajevu na konferenciji za novinare da je Bosna i Hercegovina napravila "impresivne korake na evropskom putu u protekle dvije godine".

Ona se danas sastala najprije sa članovima Predsjedništva BiH, zatim i sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem, te ministrom vanjskih poslova Igorom Crnadkom, ministrom finansija Vjekoslavom Bevandom, te ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirkom Šarovićem.

Predsjedavajući Vijeća ministara Denis Zvizdić je nakon sastanka u izjavi novinarima kazao kako je podsjetio šeficu evropske diplomatije da se više od 70 posto građana Bosne i Hercegovine opredijelilo za ulazak BiH u EU.

"Govorili smo i o izazovima i o političkoj situaciji ne samo u BiH, nego i u čitavom region. O različitim vrstama i političkih opstrukcija i tenzija i blokada. To naravno ne važi samo za BiH, vidimo kakva je situacija u cijelom regionu. Zbog toga je poziv na saradnju, na međusobno razumijevanje, na mir i stabilnost najvažniji poziv koji u ovom trenutku imamo. To mora biti imperativ našeg djelovanja, jer ako osiguramo mir i stabilnost onda to automatski znači i ekonomski i demokratski razvoj i BiH i čitavog regiona", naveo je Zvizdić.

Mogherini se prisjetila svoju prvu posjetu BiH tokom koje je, kako je rekla, vladao skepticizam da BiH može da napravi napredak, ali sa druge strane i velika želja, naročito mladih ljudi da se priključe EU.

"Dvije godine kasnije vidljivi su impresivni rezultati koje je BiH postigla", dodala je ona.

"Imamo neke prve naznake i signale gdje su se napori poretočili u određene trendove poput ekonomskog rasta. To su prvi koraci i naravno da sam svjesna da građani ne mogu osjetiti u dovoljnoj mjeri tu vrstu napretka. To je bila tema naših današnjih razgovora i nešto na čemu ćemo nastaviti da radimo. Strateški je važno i za EU je da BiH nastavi praviti iskorake i postane članica zahvaljujući opredjeljenju koje su prethodnih godina pokazali Vijeće ministara i Predsjedništvo", navela je Mogherini.

Istakla je da se od Evropske unije zahtijeva konzistentnost da kada primijete napredak to i nagrade, a od institucija BiH se zahtijeva osjećaj odgovornosti prema, prije svega građanima, ali i opredjeljenje ka ispunjavanju Reformske agende.

Šefica diplomatije EU je kazala kako je upoznata sa izazovima sa kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kako onim unutar države, tako i onim koji se odnose na regiju, ali i globalnim svjetskim izazovima sa kojima su svi suočeni.

"Vjerujem da lideri u ovoj zemlji imaju i dovoljno mudrosti, kapaciteta i odgovornosti da sve te izazove nadvladaju kao što su to činili i prethodnih godina. Mi ostajemo sa vama na evropskom putu. Ono što je suština svega je mir koji je jako važno spomenuti na ovom mjestu, stabilnost, sigurnost ekonomske prilike, regionalna saradnja i ono što ja nazivam ne 'evropskim putem', već vašom evropskom perspektivom ka budućem članstu. Ostaje nam dakle da dalje radimo zajedno i uvjeravam vas da u tom procestu možete računati osobno na mene i sve naše institucije", poručila je ona.

Iz Predsjedništva BiH je saopšteno kako je tokom sastanka sa visokom predstavnicom Mogherini rečeno da je interes svih uvesti Zapadni Balkan u Evropsku uniju i podržati snažnije povezivanje regije u domenima ekonomije i infrastrukture, te jačanju regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa.

Federica Mogherini sa članovima Predsjedništva BiH Draganom Čovićem, Mladenom Ivanićem i Bakirom Izetbegovićem, Sarajevo

Iskazana je podrška reformskim procesima i reformskom putu ka EU svakog od partnera Zapadnog Balkana.

"Visoka predstavnica je, osvrnuvši se na aktuelnu političku situaciju u BiH, navela kako je upravo evropski put prilika da se sva otvorena pitanja brže rješavaju i da se BiH kreće naprijed. Institucijama EU će svakako prenijeti poruku da, i pored postojećih problema, postoji snažna volja za napretkom i da je potrebno da bh. vlasti zajedničkim naporima i dijalogom zadrže pozitivni trend ka evropskim integracijama", navodi se u saopštenju iz Predsjedništva BiH.

"Sastanak protekao u konstruktivnoj atmosferi"

U Sarajevu je održan i sastanak Federike Mogherini sa predstavnicima političkih stranaka u BiH.

Prema pisanju medija, susretu u zgradi Delegacije EU u Sarajevu prisustvovali su: Milorad Dodik, Bakir Izetbegović, Željko Komšić, Saša Magazinović, Vukota Govedarica,Fahrudin Radončić i Igor Crnadak.

Na sastanku je razgovarano o putu Bosne i Hercegovine ka EU, Reformskoj agendi, mehanizmima koordinacije i drugim temama.

Lider Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić rekao je novinarima poslije sastanka da posjeta Mogherini stiže u pravom trenutku, kada su političke strasti u BiH vrlo uzburkane, prenosi agencija Beta.

"Današnji sastanak i vrlo otvoren razgovor o svim pitanjima pokazao je da je dijalog jedini način i sredstvo da idemo ka EU", rekao je Radončić.

Upitan da li je na sastanku bilo riječi o reviziji presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid, on je kazao da je svako iznio stavove o tom pitanju i da u vezi s tim nema ništa novo.

On je istakao da je za njega važno to što je predsjednik Republike Srpske (RS) i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik "potencirao svoju opredjeljenost za evropski put".

"Razgovaralo se i o stanju u javnim servisima, u RS-u, Federaciji BiH, Reformskoj agendi, mehanizmu koordinacije, ali ono što je važno jeste da je sastanak protekao u jednoj uljudnoj, konstruktivnoj i kreativnoj atmosferi", dodao je Radončić.

Šefica evropske diplomatije započela je zvanične posjete zemljama Jugoistočne Evrope 1. marta, a 2. marta je prvobitno trebala stići u BiH, međutim, njen dolazak je prolongiran zbog nemogućnosti da avion sleti u Sarajevo.

Prije Bosne i Hercegovine Mogherini je posjetila Crnu Goru, Kosovo, Srbiju, Makedoniju i Albaniju.

O posjeti Zapadnom Balkanu izvjestit će ministre vanjskih poslova EU 6. marta na sastanku Vijeća za vanjske poslove.

slobodnaevropa.org

 

 

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis