glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu5 zastave5 migranti
migranti1 protest1 Granicni prelaz Knez-Mihajlova publika-partizan

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

 

izvor : agencije  foto:

08.02.2017.

 

bakir5

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH

Bakir Izetbegović, predsednik SDA, najavio je večeras da će BiH predati zahtev Haškom sudu za reviziju tužbe protiv Srbije.

"Revizije će biti. U narednih deset dana sazvaću sve stručnjake, akademsku zajednicu, politički aktivne ljude koji su me već kontaktirali kako bi razgovarali o elementima za reviziju tužbe", rekao je Izetbegović nakon sednice Predsedništva SDA.

On je objasnio da zahtev nije uperen protiv srpskog naroda niti današnje Srbije.

"To je naša obaveza zbog svih zločina koji su se desili devedesetih u BiH“, naglasio je on.

Upitan da kaže da li će doći do krize u BiH on je rekao da će doći do najveće postdejtonske krize koju je BiH imala, te da je on toga svestan i da ovo mora učiniti.

Na pitanje da li će Tomislav Nikolić, predsednik Srbije, doći u posetu BiH, Izetbegović je odgovorio da je pozvan i da je na njemu da odluči.

Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa

 

"Ne mogu unapred da govorim o tome šta će biti, ali u svakom slučaju ako se to dogodi – plašim se da će naši politički odnosi na izvestan period biti zamrznuti", rekao je Ljajić odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše to što je reviziju tužbe najavio bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.

Ljajić kaže da moramo da nađemo način da u takvim uslovima sarađujemo i da ovaj obim ekonomske saradnje bude nastavljen. "Jer sam siguran da će politički odnosi biti na dosta, dosta, niskom nivou", istakao je Ljajić nakon skupa o CEFTA.

Rekao je da najpre treba da vidimo da li će doći do revizije tužbe i da li će taj zahtev biti podnet, a imajući u vidu da su kriterijumi koje je Međunarodni sud pravde postavio za utvrđivanje genocida jako visoki i da je bez obzira na težinu i obim počinjenih zločina teško da Međunarodni sud pravde donese odluku o tome da je počinjen genocid.

"Mislim da će biti razmotrene sve te opcije pre nego što bude podignuta tužba, tu su dva osnovna preduslova. Jedan je da dođe do novih činjenica, a mislim da je u ovih 10 godina sve što smo radili bilo potpuno transparentno kada smo izručili sve optužene Hagu i bili potpuno kooperativni kada je reč o dostavi dokumentacije i pristupa arhvima Srbije. Ne znam šta bi mogla da bude ta nova činjenica", naveo je Ljajić, koji je predsednik Saveta za saradnju sa Hašim tribunalom.

Podseća da je tu i drugi preduslov, a to su visoki kriterijumi koje Međunarodni sud pravde postavlja za utvrđivanje genocida.

"Nema potencijala za krizu na jugu Srbije"

rasim

Ljajić je rekao da dešavanja na Kosovu imaju uticaja na situaciju na jugu Srbije, ali da ne veruje da bi tu moglo doći do nemira, te upozorava da rešavanje bilo kakvih problema treba odvojiti od rešavanja pitanja Kosova.

Na komentar novinara da uz tenzije na Kosovu obično idu i tenzije na jugu Srbije i na pitanje kome je u interesu da se zapali taj ''fitilj'', Ljajić je rekao da na području opština Preševo, Bujanovac i Medveđa ne postoji potencijal za neku novu krizu.

"Ne verujem da tu može doći do neke eskalacije sukoba, nasilja ili problema. Mislim da tu ne postoji potencijal za neku novu krizu i ove probleme treba odvojiti od rešavanja problema na Kosovu koji se dešavaju u okviru Briselskog sporazuma", smatra Ljajić.

Smatra da paralela ili korelacija tu ne sme da postoji, jer, kako kaže, problemi na jugu Srbije treba da se rešavaju na način na koji se rešavaju problemi svake manjinske zajednice u Srbiji.

To, objašnjava, znači da probleme u tom delu zemlje treba rešavati kroz institucije sistema Srbije, pojačanim prisustvom državnih organa u smislu razumevanja za te probleme i konkretnim akcijama u njihovom rešavanju.

Ljajić, kaže, ne veruje ni da u ovom trenutku postoji podrška međunarodne zajednice za bilo kakve ekstremističke ispade ili ekstremističke zahteve, te ističe da je država svesna ekonomskih i socijalnih problema koji postoje u tom delu zemlje i da je spremna da nastavi sa ulaganjem u tri opštine, pre svega u infrastrukturu.

"Mislim da svi građani tog dela zemlje imaju slične probleme kao i u svakom drugom delu Srbije, ekonomija, nezaposlenost, nizak životni standad, loša infrastruktura... to su problemi koji muče svakog građanana u Srbiji", dodao je Ljajić.

Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić nije želeo komentariše najavu predsednika SDA Bakira Izetbegovića da će biti revizije tužbe BiH protiv Srbije, ukoliko ekspertska grupa, predvođena agentom Sakibom Softićem, proceni da ima elemenata za to.

Ivanić je ranije rekao da bi to vratilo stvari na početak, te da ne bi bilo u duhu izjava koje su se čule nedavno, nakon susreta premijera Srbije Aleksandra Vučića i predsedavajućeg Saveta ministara BiH Denisa Zvizdića u Beogradu.

"Govori se o gradnji auto-puteva, mostova, a ta bi tužba samo ugrozila sve to, mi nemamo ni agenta pri Haškom tribunalu, njemu ističe mandat. Ja sam već pisao Haškom tribunalu u vezi sa tim", rekao je tada Ivanić.

Reagujući na izjavu lidera SDA Bakira Izetbegovića, koji je najavio da će se izvršiti revizija tužbe protiv Srbije, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske NedeljkČubrilović rekao je da je to put ka nestanku BiH. 

 

 

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis