glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

sastanak8 novac vigemark
cipras u srbiji ivanov nemanjici muslin7 stankovic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

izvor : agencije  foto:

02.02.2017.

 

bakir2

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS

Član Predsedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda, Bakir Izetbegović, izjavio je da neće tražiti ocenu ustavnosti imena Republike Srpske. Izetbegović je za medije u Federaciji BiH rekao da je ranije bilo ideja da pokrene ovakvu inicijativu, ali da sada ne planira da zatraži ocenu ustavnosti imena Republike Srpske.

Dr Nenad Stevandić, potpredsednik Narodne skupštine RS, kaže za "Novosti" da je Izetbegović shvatio da je pogrešio i da je, zbog ove apelacije, doveo u pitanje i vlast na nivou BiH, kao i da ona donosi totalni haos na političkoj sceni zemlje.

- Pokretanjem apelacije za ime Republika Srpska, Bakir bi postao prvi ekstremista Balkana. Očigledno mu je na to skrenuta pažnja iz međunarodnih krugova u BiH i zbog toga je i od nje i odustao. Apelacija je sigurno bila spremna, iako to Izetbegović neće da prizna - kaže Stevandić.

On dalje dodaje da je ovakav potez pragmatičan, ali je i s druge strane poruka za predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama da moraju politički da pritisnu Izetbegovića da mu ne bi ponovo palo na pamet da otvara priču oko ove apelacije.

- Kod povlačenja odluke Izetbegovića mislim da je ulogu odigrala i nova američka administracija, koja je poručila da ne želi nikakve napade na Dejtonski sporazum, a što promena imena RS jeste - kaže Stevandić.

ENGLESKA VERZIJA

Izetbegović je izjavio da je ideja za apelaciju na ime Republika Srpska bilo još pre desetak godina.

- Da se u engleskoj verziji, u originalu Dejtonskog mirovnog sporazuma Republika Srpska zvala "Republik of Srpska" ili "Serb Republik" - tada bismo imali jedno drugačije stanje, verovatno. Međutim, u originalnom nazivu RS se zove "Republika Srpska", što na engleskom, inače, ništa ne znači - rekao je Izetbegović.

Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

erdogan

Erdogan redovno podržava svog 'brata Bakira' na izborima. Politička i ekonomska povezanost između njih dvojice veoma je velika navodi švajcarski list, a prenosi Dojče vele.

Dolazak Erdoganove Stranke pravde i razvoja (AKP) na vlast u Ankari doneo sa sobom, kako se navodi, i jednu novu, religioznu elitu na vlast koja ima sasvim drugačiji pogled na Balkan od njenih kemalističkih prethodnika.

"Ona na Balkan nije gledala kao na periferiju ili problematičnu zonu, već kao na jezgro starog carstva iz kojeg potiču njeni brojni uspešni veziri i generali. Tako je formulisana nova politika koja bi pre svega sredstvima 'meke sile' trebalo da izvrši uticaj na, najvećim delom, sekularno muslimansko stanovništvo" ističe Noje cirher cajtung.

U tekstu se ocenjuje da je "centralni preduslov za ulogu Ankare na Zapadnom Balkanu sumnja brojnih muslimana u to da je Evropska unija spremna za prijem tih zemalja u svoje članstvo.

"Turska se trenutno predstavlja kao neliberalna autokratija. I dok uticaj EU nestaje, na Zapadnom Balkanu se formiraju slične forme političke vladavine ocenjuje Noje cirher cajtung. List navodi i da od dolaska Erdogana na vlast 2003. godine, Turska stalno naglašava kulturološku i istorijsku povezanost sa muslimanskim društvima na Balkanu, pri čemu se zajednička prošlost regiona u Osmanskom carstvu prikazuje u novom i povoljnom svetlu.

Turska se predstavlja ne samo kao naslednica imperijalne tradicije već i kao moderna muslimanska država, orijentisana ka privrednom rastu, koja bez problema spaja religiju i ekonomski napredak.

Etablirana je mreža škola pod turskim rukovodstvom, a taj program se, kako navodi švajcarski list, s pravom označava kao "neoosmanski" jer povezuje politički i ideološki uticaj Turske.

List takođe konstatuje i da je unutarturski konflikt između Erdogana i Gulenovog pokreta prenesen i na Zapadni Balkan.

 

 

 

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis