glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

protesti3333 terorizam 1 protest666
agrokor Tranzitna zona Tompa lekovi3 Janko fk rad

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Freedom House o BiH: Nestabilna vlast i visoka korupcija

 

izvor : rse  foto: rfe

10.04.2017.

 

korupcija

Američka nevladina organizacija Freedom House svrstala je u 2017. godini Bosnu i Hercegovinu na 16. mjesto po demokratiji među 29 tranzicijskih zemalja. Od zemalja u regionu, Bosna i Hercegovina jedino je bolja od Kosova.

Freedom House je po demokratiji Bosnu i Hercegovinu ocijenio sa 4,54 na skali od jedan do sedam, gdje je sedam najlošija ocjena.

Najbolju ukupnu ocjenu u 2017. godini dobila je Estonija 1,93, a najlošiju Uzbekistan 6,96.

Bosna i Hercegovina svrstana je u kategoriju nekonsolidovane ili polukonsolidovane demokratije. Najlošije ocjene BiH je po ovom izvještaju Freedom Housea dobila po pitanju vlasti, vlade, parlamenata i uopšte političkog upravljanja.

Program menadžer za odnose s javnošću Transparency Internationala BiH Ivana Korajlićkaže da ovo ne predstavlja nikakvo iznenađenje.

Najveći problem je što politički lideri ne poštuju procedure propisane zakonom, nipodaštavaju same institucije i procese imamo blokade na različitim nivoima. Imamo jako nestabilne vlasti i nestabilne koalicije, i upravo u ovom segmentu je zbog toga najgora ocjena“, kaže Korajlić.

Bosna i Hercegovine najbolje ocjene dobila je po pitanju provođenja izbora i razvijenosti civilnog društva. Direktorica Asocijacije za demokratske inicijative Snježana Ivandić kaže da civilno društvo u BiH zadnjih deset godina zadržava ocjenu od 3,5.

Ja bih ipak bila malo oprezna i rekla da ova ocjena od 3,5 može značiti da postoji napor od strane civilnog društva da utiče na demokratske promjene u društvu, ali sa druge strane, ne bih, kao neko ko radi u tom sektoru, rekla da je isto raditi 2007. i 2017. godine, jer ipak smo 2007. godine imali jedan vrhunac u dostignuću, u fondovima, u kreiranju mreža, u kontaktima sa donatorima. Početak 2017. godine karakterisalo je odsustvo velikog broja donatora, prije svega iz Bosne i Hercegovine, što je prijetnja po određene projekte, a samim time i održivosti čitavog civilnog društva u Bosni i Hercegovini.“

Što se tiče korupcije, BiH je dobila ocjenu pet, a po pitanju nezavisnosti pravosuđa ocjenu 4,5.

Po nekoj mojoj slobodnoj procjeni, dala bih još i goru ocjenu pravosuđu, ali vidi se da su ovi segmenti međusobno povezani, jer ako nemate funkcionalnu vlast, onda ne možete imati ni funkcionalne institucije, pa samim tim i pravosuđe ne funkcioniše“, kaže Ivana Korajlić.

Najbolja Slovenija, Kosovo na začelju

Freedom House nezavisnost medija ocijenio je sa 4,75. Predsjednik udruženja BH NovinariMarko Divković smatra da je ova ocjena i bolja nego što je stanje na terenu.

Ako u ovom momentu imamo čak 176 tužbi protiv novinara, za klevete, za duševne boli i ostalo, valjda već to samo govori da je i ta prosječna ocjena za nas iznenađujuće visoka“, kaže Divković.

Sve zemlje nastale raspadom SFRJ, po ocjeni Freedom Housea, nalaze se ispred Bosne i Hercegovine, izuzev Kosova koje je dobilo ocjenu 4,96. Iz regije je najbolje ocijenjena Slovenija s 2,04, a slijede je Hrvatska sa 3,71, Srbija sa 3,82,Crna Gora sa 3,89 i Makedonija sa ocjenom 4,43.

Snježana Ivandić vjeruje da bi na kraju 2017. godine ocjena za Bosnu i Hercegovinu mogla biti i mnogo lošija, a ni građani ne osjećaju bilo kakve promijene nabolje.

Mogu reći da je čitav indeks, koji je nekih 4,54, mogao biti i gori, ukoliko bi neke od ocjena bile revidirane na kraju 2017. godine.“

U dijelu koji govori o zemljama Balkana, u izvještaju Freedom Housea se ističe 'nestabilna situacija u Makedoniji',te u Bosni i Hercegovini 'gdje mnogi političari igraju na kartu etničkih podjela radi ostvarivanja vlastitih političkih ciljeva'.

U izvještaju FH-a kritikuje se i odnos Evropske unije prema zemljama na području bivše Jugoslavije.

Od kraja ratova 90-ih godina na području bivše Jugoslavije dilema Evropske unije bila je ostvariti ravnotežu između potrebe za provođenjem dugoročnih reformi i kratkoročnih prioriteta održavanja stabilnosti. Evropska unija je oprezno radila na tome da održi mir, ali institucionalne krize i prekršena obećanja narušila su joj vjerodostojnost“, navodi se u izvještaju Freedom Housea i napominje da to smanjuje prostor za reforme na Balkanu.

slobodnaevropa.org

 

 

Terorizam u sprezi sa balkanskim putevima kriminala

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona/Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

Lideri okupljeni u Mostaru šalju poruke o važnosti saradnje i stabilnosti

Vučić: Otvorena pitanja rešavati mirno i razgovorom

Lideri regiona u Mostaru: Šansa za relaksiranje političkih prilika

Prevare "teške" oko 122 miliona maraka

BiH kao alternativna ruta za krijumčarenje migranata

Zvizdić: Niko ne priča o tužbi protiv Hrvatske

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis