glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

protesti8888 cg-nato7 protest666
zastave1 Tranzitna zona Tompa manjaca viktor666 zvezda -dufus

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Terorizam u sprezi sa balkanskim putevima kriminala

 

izvor : rse  foto: rfe

08.04.2017.

 

terorizam 1

Pitanje terorizma, prevencije radikalizma i otvaranje vrata islamu u Evropi, ali i islama ka Evropi glavne su teme o kojima su na konferenciji u Sarajevu razgovarali ministri vanjskih i unutrašnjih poslova iz EU i regiona. Na konferenciji su analizirane mjere koje su poduzimane u protekle dvije godine, nakon Bečke deklaracije, te projekcije budućeg djelovanja.

Fokus borbe protiv terorizma mora biti stavljen na prevenciju radikalizacije i saradnju s prvenstveno islamskom zajednicom, te se mora povesti širi dijalog o tzv. evropskom islamu, koji prihvata sve vrijednosti demokratije, ali i kojeg prihvata Evropa. Ovu tezu, kako je istakao ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić prihvataju svi koji se žele suprotstaviti radikalizmu.

"Kako u okviru tih evropskih dostignuća u okviru poštivanja ljudskih prava demokratije i svih tih vrijednosti integrisati izazove radikalizma, terorizma i ekstremizma koji se ogleda u ovom trenutku u problemima prije svega islamskog radikalizma", navodi Mektić.

Mektić je upozorio i da lažni podaci o broju bh. državljana na stranim ratištima štete imidžu Bosne i Hercegovine jer se govori o hiljadama, dok zvanični podaci kažu da ih se na ratištima nalazi 115, dok se 46 vratilo.

Također je negirao i postojanja bilo kakvih kampova za obuku, te pozvao sve koji to tvrde da podatke dostave tužilaštvima.

Akcije u Austriji

A u sferi borbe protiv terorizma uz oslanjanje na saradnju i razmjenu informacija BiH ima značajnu saradnju s Austrijom. Tim prije što u toj zemlji živi oko 60.000 građana porijeklom iz BiH.

Velike policijske akcije koje su se dogodile u Austriji, a koje su bile usmjerene upravo na radikalne selefijske autoritete pokazale su da veze postoje i sežu sve do zemalja bivše Jugoslavije. Među hapšenima, ali i osuđenima u antiterorističkim akcijama nalaze se i državljani BiH.

Međutim, austrijski ministar unutrašnjih poslova Wolfgang Sobotka smatra kako je povezanost Bosne i Hercegovine s tim jednaka onoj kao i svake druge zemlje.

"Ne mogu ustanoviti posebnu vezu BiH s tim, osim što imamo isti problem", konstatovao je Sobotka.

Kao finansijeri takvih aktivnosti, naveo je Sobotka, pojavljuju se Saudijska Arabija i Turska.

Selefistički propovjednici porijeklom iz BiH nisu pretjerano aktivni, ali je oko 50 osoba iz BiH radikalizovano u toj zemlji. Međutim, priznao je i da postoji veza.

"Da je međunarodni terorizam povezan sa ostalim formama međunarodnog kriminala, kao što je trgovina oružjem, ljudima ili drogom. To je također jako dobro dokazano. Tako da u tom kontekstu ovi selefisti imaju zaista veze i sa BiH, i sa Albanijom, i svim drugim zemljama Zapadnog Balkana. Ako pogledamo činjenicu da 40 ili 50 posto kokaina u Austriju stiže preko Albanije onda možemo zamisliti kakve su veze kriminalaca u ovim zemljama", konstatuje Wolfgang Sobotka.

Zajednički timovi više nisu opcija

Upravo zbog veza s kriminalom saradnja mora biti dobra na čemu se intenzivno radi, ocijenio je direktor Policije Srbije Vladimir Rebić.

"Izuzetno je dobra saradnja a ključ sprečavanja terorizma je razmena informacija bez sakrivanja, a ona je na izuzetno dobrom nivou", naveo je Rebić.

Jednako, ideja o formiranju zajedničkih timova, potvrdio je, više nije u opciji, upravo zbog zavidnog nivoa saradnje.

Na konferenciji pod nazivom "Oblikovanje naše zajedničke budućnosti" na kojoj učestvuju ministri vanjskih i unutrašnjih poslova 13 zemalja EU i regiona, analizirane su mjere poduzete u protekle dvije godine od potpisivanja tzv. Bečke deklaracije.

Naglašeno je i kako će mjere borbe protiv terorizma biti usmjerene i na radikalizaciju putem društvenih mreža, ali i prema najranjivijoj populaciji - mladima.

slobodnaevropa.org

 

 

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona/Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

Lideri okupljeni u Mostaru šalju poruke o važnosti saradnje i stabilnosti

Vučić: Otvorena pitanja rešavati mirno i razgovorom

Lideri regiona u Mostaru: Šansa za relaksiranje političkih prilika

Prevare "teške" oko 122 miliona maraka

BiH kao alternativna ruta za krijumčarenje migranata

Zvizdić: Niko ne priča o tužbi protiv Hrvatske

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis