glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

protest-vlada-n1 cg-nato0 mmf
haradinaj22 Tranzitna zona Tompa eko-centrale pravci prodora DAVIS-CUP-SERBIA

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona/Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

 

izvor : agencije  foto:

05.04.2017.

 

boris

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona

Šef britanske Boris Džonson rekao je danas u Sarajevu da je Ujedinjeno Kraljevstvo u potpunosti predano prosperitetu i stabilnosti zapadnog Balkana i naglasio da Britanija napušta Evropsku uniju, ali da ne napušta Evropu i da će biti potpuno predani miru i stabilnosti ovog regiona.

Džonson je u razgovoru sa predsedavajućim Saveta ministara BiH Denisom Zvizdićem rekao da je Bosna i Hercegovina i dalje u fokusu prioriteta spoljne politike Ujedinjenog Kraljevstva.

On je takođe izrazio stav da je u narednom periodu potrebno još intenzivnije raditi na procesu reformi u BiH, prenosi Fena.

Zvizdić je zahvalio Džonsonu na dosadašnjoj podršci na putu evroatlantskih integracija Bosne i Hercegovine i rekao da je uveren da će Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje nastaviti da podržava procese reformi u BiH na putu ka Evropskoj uniji.

Zvizdić je dodao da jako ceni ideju britansko-nemačke inicijative i da veruje da će njena puna realizacija naposletku biti ostvarivanje statusa kandidata za članstvo BiH u Evropskoj uniji.

Zvizdić i Džonson su ocenili da su bilateralni odnosi izmeđi BiH i Ujedinjenog Kraljevstva dobri i da se mogu unapređivati. Razgovarali su i o ekonomskoj saradnji dve države i saglasili se da postoje veliki potencijali za dalje unapređenje. Izrazili su nadu da će se u narednom periodu intenzivirati obim ekonomske razmene i povećati britanske investicije u BiH.

Denis Zvizdić je pozdravio održavanje konferencije o zapadnom Balkanu koja će, nakon ovogodišnje u Trstu, biti održana u Londonu iduće godine.

Džonson se sreo i sa ministrom spoljnih poslova BiH Igorom Crnatkom, prenosi Fena.

Velika Britanija, iako napušta Evropsku uniju nakon Bregzita, ne napušta Evropu i ostaje za nas veoma važan partner i prijateljska zemlja sa kojom nastavljamo da razvijamo i unapređujemo odnose, izjavio je Crnadak nakon susreta sa Borisom Džonsonom.

Crnadak je dodao da Velika Britanija kao jedna od najznačajnijih zemalja u Evropi i svetu, ostaje u samim prioritetima spoljne politike BiH.

Na poziv britanskog ambasadora u Bosni i Hercegovini Edvarda Fergusona u Sarajevu je održan i sastanak kojem su pored Džonsona prisustvovali predsednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić, saopšteno je iz Kancelarije premijera Federacije BiH.

Glavna tema razgovora bila je Reformska agenda i pomaci u njenoj realizaciji. Velika Britanija je jedan od pokretača ideje sprovođenja seta kompleksnih ekonomskih reformi u Bosni i Hercegovini s ciljem ubrzanja evropskih integracija BIH.

Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson boravi u dvodnevnoj poseti glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

zeljka

SARAJEVO – Predsednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović razgovarala je večeras u Sarajevu sa ministrom inostranih poslova Velike Britanije Borisom Džonsonom o aktuelnim političkim i ekonomskim temama u Republici Srpskoj i BiH.

Na sastanku, kojem je prisustvovao i predsednik Vlade FBiH Fadil Novalić, Cvijanović je ministra Džonsona obavestila o ekonomskim reformama koje je Vlada Republike Srpske sprovela u poslednjem periodu, kao i dinamici realizacije mera koje su definisane Reformskom agendom za BiH, prenosi RTRS.

Predsednica Vlade RS je rekla da je Republika Srpska ispunila sve obaveze koje je preuzela u okviru Reformske agende i sa žaljenjem konstatovala da su današnjim glasanjem u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH o Zakonu o akcizama BiH, Reformska agenda, i za nju vezan aranžman sa MMF-om, dovedeni u pitanje.

Na sastanku je bilo reči i o setu mera koje Vlada Republike Srpske sprovodi u cilju suzbijanja sive ekonomije, regulativi u oblasti fiskalne politike, kao i ključnim programima koji se realizuju u pravcu stvaranja uslova za unapređenje poslovnog ambijenta i stimulisanja razvoja privatnog preduzetništva.

U razgovoru sa ministrom inostranih poslova Velike Britanije naglašena je dobra saradnja vlada Republike Srpske i FBiH na ujednačavanju zakona i donošenju sličnih rešenja u ekonomskoj oblasti.

Cvijanović je ponovila da entitetske vlade treba da budu motor kretanja u BiH, kao nosioci razvoja, obaveza i ustavnih ovlašćenja i svih pitanja relevatnih za život građana.

Velika Britanija pokazuje interes za naš evropski put, a nalazi se na izlaznim vratima. Bila je i šala ministra Džonsona da nam prave mesto da lakše uđemo u EU”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Istočnom Sarajevu nakon susreta sa britanskim šefom diplomatije.

Susret je bio prilika da ukažemo na to da su naša kretanja koja ostvarujemo na nivou entiteta blokirana na nivou BiH jer nema parlamentarne većine i nivo BiH ne pokazuje kapacitet, integritet i kredibilitet”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da je tokom sastanka naglašeno da reforme koje se preduzimaju na nivou entiteta bivaju osujećene sa nivoa BiH, što otežava taj proces.

Saradnja entiteta će biti nastavljena. Razumemo ulogu Velike Britanije. Iako nisu članica EU oni imaju apsolutno interesovanje za sve što se dešava na zapadnom Balkanu i to nam je ministar Džonson jasno i otvoreno rekao”, navela je Cvijanovićeva, prenosi RTRS.

Govoreći o najavljenoj konferenciji o zapadnom Balkanu u Londonu 2018. godine, Cvijanovićeva je ukazala da se, nažalost, čitav region tretira na politički način i da se premalo pažnje pridaje mogućnostima u ekonomskom smislu.

Tu nismo dobili dovoljnu podršku, prvenstveno zemalja Zapada koje nas pokušavaju podstaći na evropskom putu. Uvek smo posmatrani kroz prizmu politike, a nikada kroz prizmu naših potencijala”, rekla je predsednica Vlade Republike Srpske. 

 

 

 

Lideri okupljeni u Mostaru šalju poruke o važnosti saradnje i stabilnosti

Vučić: Otvorena pitanja rešavati mirno i razgovorom

Lideri regiona u Mostaru: Šansa za relaksiranje političkih prilika

Prevare "teške" oko 122 miliona maraka

BiH kao alternativna ruta za krijumčarenje migranata

Zvizdić: Niko ne priča o tužbi protiv Hrvatske

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis