glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu5 skoplje tuzilastvo1
sengen7 kandidati4 nikolic pesic strelici8

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

 

izvor : agencije  foto:

12.03.2017.

 

softic

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara

SARAJEVO - Sakib Softić, agent koji je predao zahtevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije obratio se javnosti rekavši da je pismo iz 2016. godine u kojem piše da on nije agent i da mu za reviziju treba novo imenovanje, mišljenje jednog Registrara suda, a ne mišljenje institucije MSP.

Softić objašnjava da je 9. marta primio obaveštenje Registrara MSP u Hagu da Sud neće preduzimati nikakve aktivnosti po dokumentu koji mu je predao 23. februara 2017. godine iz razloga što sadržaj ranijeg odgovora članova Predsedništva BiH „pokazuje da nikakva odluka nije donesena od kompetentnih organa BiH, u ime države, da zahteva reviziju presude”.

Priča o punomoći agenta je duboko ispolitizovana i zloupotrebljena u dnevnopolitičke svrhe. A prilika za to je pronađena na veb stranici Suda”, tvrdi on, preneo je portal Klix.ba.

Softić je dodao da je Predsednik Suda koji se povremeno obraća javnosti i pojašnjava rad Suda u pojedinim predmetima, na stranici Suda izdao 9. marta 2017. godine saopštenje u kojem je opisao hronologiju dešavanja povodom Aplikacije za reviziju Presude iz 2007. godine kao i odluku da Sud neće ništa preduzeti.

Neke agencije verujući da to drugi neće pronaći požurile su s objavom da ih je licno kontaktirao Predsednik suda Roni Abraham (što naravno nije tačno) i informisao ih da je Registrar Suda, Kuvrer, 26. maja 2016. godine obavestio Sakiba Softića da mu je istekla punomoć i da mu je za reviziju postupka potrebna nova punomoć”, kaže on.

On je naglasio da je istina da se 25. maja 2016. godine, obratio Registraru Suda i sledeći dan dobio pismo s njegovim odgovorom u kojem iznosi svoje mišljenje da je za reviziju presude, pošto je to novi predmet, potrebno ponovno imenovanje.

Softić je istakao da je to primio k znanju uvažavajući njegovu poziciju šefa administrativnog osoblja Suda.

Ali to nije nužno morao biti i stav Suda. Jer da je to tako, presuđivalo bi se na pisarnici suda. Sud ne bi bio ni potreban. Njegovo mišljenje, koje me pravno nije obavezivalo, ipak sam uzeo vrlo ozbiljno”, rekao je Softić. 

Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

covic6

MOSTAR - Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović potvrdio je da je iz medija saznao za pismo Međunarodnog suda pravde iz maja prošle godine, u kojem se osporava mandat Sakiba Softića da zastupa Bosnu i Hercegovinu kao agent pred ovim sudom.

Zapravo, razotkrilo se postojanje parasistema. Imali ste pisani odgovor od jedne takve institucije kakav je Međunarodni sud pravde u Hagu prema državi BiH i jedan deo administracije, u ovom konkretnom slučaju administracije iz Sarajeva, je potpuno u stanju od javnosti skloniti taj podatak”, izjavio je Čović u intervjuu za „Večernji list”.

I ne samo to. Ne samo prikriti tu informaciju od hrvatske ili srpske javnosti, nego bošnjačku javnost okupiti i potpuno joj zamaskirati taj podatak uveravajući je da ima smisla raditi na reviziji”, naveo je Čović.

On je upozorio da ako neko može takav službeni dokument iz jedne međunarodne pravne institucije da izdvoji od oka javnosti i čuva samo za sebe, onda je to, kako kaže, najdublje zadiranje u ustavni poredak jedne države.

Sada čekam priliku da se strasti smire i da raspravimo o toj temi. Da je kojim slučajem to napravio Hrvat, bilo bi sve deklarisano kao državni udar, udar na Ustav BiH..., našlo bi se toliko sočnih sadržajnih poruka i bilo bi nezamislivo da ta osoba uopšte bude ikada više politički aktivna”, kaže Čović.

Posle svega toga, ipak smo čuli rasprave i izjave kako se radilo o strateškoj odluci koja opravdava čak i ovakav čin, kazao je Čović, prenela je Fena.

 

 

 

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

Stručnjaci upozoravaju: BiH u većoj ekonomskoj krizi nego Grčka

Šef delegacije EU u BiH: Postoji lista onih koji su pretnja suverenitetu zemlje

Da li će BiH obnoviti postupak protiv Srbije za genocid?

Iz federalizacije u feudalizaciju BiH

Čović: Krajnje vreme za unutrašnju reorganizaciju BiH

Pogled na Srebrenicu iz stranačke fotelje

Opet sviraju tri nacionalne trube u BiH

Iz FBiH i dalje stižu kritike na račun obeležavanja Dana RS

Sarajevo: Obustavljena istraga protiv 11 pripadnika selefijskog pokreta

Za obezbeđenje političara 1,5 miliona

Dejtonski sporazum 21 godinu kasnije: Dvije političke realnosti u BiH

Dejtonski sporazum, 21 godinu posle

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis