glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu4 migranti00000 skoplje
dodik-srebrenica stand u teheranu sabor zemlja ploca vajda

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Hiljade radnika u BiH strijepe za sudbinu Agrokora

 

izvor : rse  foto:

05.05.2017.

 

agrokor 1

Vijeće ministara usvojilo je Informaciju o utjecaju krize "Agrokor" na firme kćerke u BiH koju je pripremilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Vlasti očekuju u narednih 15 dana plan povjerenika Hrvatske za sanaciju stanja u Agrokoru i isplatu dugovanja prema dobavljačima, od kojeg ovisi budućnost kompanije u centrali, ali i regiji.

Ukoliko bude potrebno, od entitetskih vlada ili sa nekog drugog nivoa BiH će biti imenovan povjerenik koji bi vršio monitoring plaćanja financijskih obaveza, kao i ukupnih dešavanja u vezi Agrokora.

Od mjera povjerenika Vlade Republike Hrvatske Ante Ramljaka i kredibilnosti tih mjera, ovisi i cijeli sustav Agrokora u regiji, ističe ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosaMirko Šarović:

"Savjet ministara BiH u narednih 15 dana očekuje jasan plan legitimisanog povjerioca Vlade Republike Hrvatske kojim putem dalje će da ide Agrokor, očekuje u tih 15 dana tačnu inventuru obaveza Agrokora i njegovih kćerki firmi, kao i plan isplate dobavljačima, kako u centrali, tako i u regionu, bez diskriminacije", ističe Šarović.

Šarović naglašava i važnost provođenja kontinuiranih kontrola financijskih tokova:

"Čini se opravdanim i legitimnim da nadležne institucije u BiH na određeno vrijeme zabrane davanje garancija i kreditnih i trgovinskih zaduženja firmi kćerki od strane matične firme", rekao je Šarović.

 

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i povjerenik Vlade Hrvatske za Agorokor Ante Ramljak nakon sastanka u Sarajevu, 27. april 2017.

Rješenja Vijeća ministara nisu dovoljna jer poluga moći nije kod njih, s obzirom na rascjepkan politički sustav u BiH, smatra ekonomska analitičarka Svetlana Cenić:

"Finansije, bankarski sektor nam je po entitetima i entiteti bi trebali nešto da urade. To što će im sprečiti i neće davati garancije, neće davati kreditna zaduženja neće rešiti pitanje dobavljača. Njihovo pitanje će se rešiti tako da dobit koja se ostvaruje ovde automatski ide za rešavanje obaveza ovde u Bosni i Hercegovini, a ne da ide za Hrvatsku. To, dakle, treba zaustaviti", mišljenja je Cenić.

Zbog preko 5.200 zaposlenih u Agrokoru u BiH, krizu u Agrokoru i odgovor bh. vlasti na nju budno prati i Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH. Predsjednica tog sindikataMersiha Beširović podsjeća na slučaj propasti slovenskog Tuša, od čijeg se dugovanja bh. dobavljači još nisu oporavili:

"Bojim se da mi iz slučaja Tuš ništa nismo naučili. Ponovno nam se dešava isti slučaj, ali po svom obimu puno veće i puno ozbiljnije posljedice bi mogao ostaviti", ocjenjuje Beširović.

Svetlana Cenić podsjeća da se ovdje ne radi samo o zaposlenima u Agrokoru, nego i o svim zaposlenim u filmama dobavljača, kojih je preko 1.300.

"Moramo imati u vidu da radnici rade i kod dobavljača i da dobavljači koji su obavezni da plate PDV, Agrokor im nije platio, a dobio je povrat. Ugroženi su i radnici dobavljača. Ne možemo samo govoriti o radnicima Agrokora nego i o radnicima dobavljača koji sad isto ne znaju šta će", napominje Svetlana Cenić.

Povjerenik Vlade Hrvatske za Agrokor Ante Ramljak tijekom posjete BiH prije nekoliko dana rekao je je da će napraviti sve da ne dođe do smanjenja broja zaposlenih u Agrokoru u BiH. Domaće vlasti još nemaju adekvatne mjere kako se to zaista ne bi dogodilo.

slobodnaevropa.org

 

 

Godišnjica zločina u Dobrovoljačkoj

BiH napustilo 100.000 ljudi za tri godine

Vlast u stalnoj krizi, trpe građani BiH

Agrokor gori, a Vlada FBiH se češlja

Freedom House o BiH: Nestabilna vlast i visoka korupcija

Terorizam u sprezi sa balkanskim putevima kriminala

Boris Džonson u Sarajevu: Britanija predana miru i stabilnosti regiona/Cvijanović i Džonson: RS ispunila sve obaveze Reformske agende

Lideri okupljeni u Mostaru šalju poruke o važnosti saradnje i stabilnosti

Vučić: Otvorena pitanja rešavati mirno i razgovorom

Lideri regiona u Mostaru: Šansa za relaksiranje političkih prilika

Prevare "teške" oko 122 miliona maraka

BiH kao alternativna ruta za krijumčarenje migranata

Zvizdić: Niko ne priča o tužbi protiv Hrvatske

Upozorenja vlade SAD bez odgovora bh. Vlasti

Izetbegović ne odustaje od tužbe protiv Srbije

Brisel: Stvorite jedinstveno tržište Zapadnog Balkana

Premijeri i Hahn: Stabilnost Zapadnog Balkana i nova radna mjesta

Samit premijera: Ključni faktor balkanske stabilnosti put ka EU

Senatori traže da se istraži kako je trošen američki novac na Balkanu

Slučaj revizije: Jedni šute, drugi tvrde da su izmanipulisani

Softić: Pismo iz 2016. bilo je mišljenje Registrara/Čović: Parasistem iz sene želi upravljati državom

Zadovoljstvo u Srbiji i RS posle odluke suda u Hagu/Izetbegović: Haški tribunal ima dupli aršin/Kavazović: Preostaje nam da odluku MSP prihvatimo sa gorčinom

Mogherini u Sarajevu: BiH napravila impresivne korake prema EU

Šta su članovi Predsedništva odgovorili MSP u Hagu?/Čović pisao Hagu da Predsedništvo BiH nema zajednički stav

Ivanić: Sud pravde u Hagu traži pojašnjenje statusa Sakiba Softića/I MSP potvrdilo: Iz Haga poslali otvorena pisma/BiH ne govori jednim glasom

Potpredsednik SDA: Treba raditi na normalizaciji stanja/Izetbegović: Spreman sam da povučem prvi potez

BiH predala zahtev za reviziju presude/Izetbegović: Odluka o reviziji već postoji

Prekinuta vanredna sjednica Predsjedništva BiH

OHR zabrinut pokretanjem revizije presude BiH protiv Srbije/Izetbegović: Na sjednicu neću doći ako je Ivanić ne definiše na pravi način/Vučić i Nikolić usaglasili mjere oko revizije presude protiv Srbije

BiH, dan posle najave zahteva za reviziju presude MSP

Predaje se zahtjev za reviziju tužbe BiH protiv Srbije

Poljska ne želi demontiranje EU već reformu i proširenje na Balkan/ Ladurner: EU bi Balkan trebalo da stavi "pod svoju šapu"

Parodi: Nema nove tranše MMF-a za BiH dok vlasti ne ispune dogovoreno

Izetbegović: Pokrenućemo revizuju tužbe za genocid, makar izazvali krizu u BiH/Ljajić: Revizija tužbe vodi zamrzavanju političkih odnosa/Ivanić bez komentara na najavu revizije tužbe protiv Srbije

Rezolucija o napretku BiH: Federalizacija ili reforme?

Nizbrdica na NATO putu BiH

Bakir odustao od apelacije o nazivu RS/Noje cirher cajtung: BiH glavno uporište turskog uticaja u regionu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis