glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu_posao biznis forum protesti8
Srebrenica bujanovac tuzilastvo lazar atletika1

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Nova otkrića arheologa u Viminacijumu: Izranja logor rimskih legija/Otkopava se palata Herkulija

 

izvor: evn  foto: vn

07.03.2017

 

viminacijum

Nova otkrića arheologa u Viminacijumu: Izranja logor rimskih legija

Arheolozi Viminacijuma su u njivama oko termoelektrane Kostolac počeli otkopavanje moćnih zidina rimskog legijskog logora oko kojih se od 1. veka naše ere razvijao civilni grad koji je izrastao u prestonicu provincije Gornje Mezije. Iskopavanja su počela posle detaljnog snimanja terena georadarom i utvrđivanja prostiranja zidina utvrđenja u kome su jedno vreme boravile dve legije, odnosno 12.000 -14.000 vojnika.

- Način gradnje zidova, kao i veličina i obrada masivnih blokova kvadera su zapanjujući - kaže prof. dr Miomir Korać, direktor Arheološkog instituta SANU i rukovodilac arheološkog projekta Viminacijum. - Namera nam je da otkrijemo ceo legijski logor do sledeće godine, kad će u Viminacijumu biti održan skup najeminentnijih arheologa sveta.

Zidove logora je okruživao prostran i vrlo dubok odbrambeni jarak ispunjen vodom, pa se u utvrđenje moglo ući samo preko mosta koji se lako branio. Most je otkopan i rekonstruisan, ali ne i velika kapija legijskog logora koja je srušena u hunskoj najezdi. Ipak, njen izgled je sačuvan na reljefu Trajanovog stuba u Rimu, gde je predstavljen imperator koji iz Viminacijuma kreće u pobedonosni pohod na Dakiju.

Otkopava se palata Herkulija

arheolozi- sm

Mešoviti srpsko-australijski tim arheologa počeće istraživanje nalazišta Glac kod Sremske Mitrovice. Trag luksuznog kamena i podnog mozaika otkrio postojanje raskošne vile imperatora

Jedan od od australijskih univerziteta u Sidneju, počeće krajem juna naučno-istraživačke radove na arheološkom nalazištu Glac, četiri kilometara udaljenom od centra Sremske Mitrovice. Na ovom kompleksu, koji nikada nije bio istražen na odgovarajući način, nalazi se još neiskopana palata imperatora Maksimilijana Herkulija. Posle završenih radova, Mitrovčani očekuju da će se i ovaj veoma vredan spomenik svrstati u svetsku kulturnu baštinu, pored Carske palate.

Današnja Sremska Mitrovica, a nekada Sirmijum, bio je antički grad i jedan od četiri prestonice Rimskog carstva. Najpoznatiji istoričar 4. veka Amijan Marcelin nazvao ga je "slavnom i mnogoljudnom majkom gradova", jer je u njemu rođeno nekoliko rimskih imperatora. U doba najvećeg procvata Sirmijuma, u 3. i 4. veku, ovde je postojala velika kovnica novca, raskošna carska palata, sa pozorištem, amfiteatrom, forumom... Grad je zahvaljujući upravo tome, mnogo vekova kasnije, postao veliko arheološko nalazište, pa ga danas nazivaju "muzejom pod otvorenim nebom". Za postojanje kompleksa kasnoantičke vile na lokalitetu Glac, saznalo se kada je neformalnim i nearheološkim iskopavanjima otkriveno nekoliko zidova i podova sa mozaicima. Nađen je veći broj predmeta, kao i luksuzni građevinski materijal.

- Udruženi srpsko-australijski tim Arheološkog instituta u Beogradu i Univerziteta u Sidneju realizovaće petogodišnji projekat arheološkog iskopavanja, istraživanja antičke vile na Glacu. Profesor Ričard Majls sa australijskog univerziteta, dovešće grupu studenata i arheološko osoblje u Sremsku Mitrovicu, i biti na njemu sve dok traju istraživački radovi - najavljuje Vladimir Sanader, gradonačelnik Sremske Mitrovice.

Centar za nove tehnologije, pre tri godine, potvrdio je da na lokalitetu Glac postoji više dekorisanih vila iz 4. veka, ali se na osnovu zapisa Aurelija Viktora, rimskog senatora i istoričara, došlo do zaključka da one pripadaju tetrarhu Maksimilijanu. U jednom od njegovih spisa stoji da je imperator Herkulije izgradio palatu nedaleko od Sirmijuma, na imanju gde su nekada njegovi roditelji radili. Upravo pronađeni građevinski materijal, posebno zeleni i crveni porfir (kamen) sa Peloponeza i iz Egipta, ukazuju na to da je građeno za osobu ili porodicu visokog statusa.

CARSKA PALATA

Gradjevinski kompleks Carske palate jedan je od najvažnijih arheoloških nalazišta u Sremskoj Mitrovici. Pre tri godine završeni su radovi na konzervaciji i restauraciji jedinog sačuvanog fragmenta podnog mozaika sa predstavom boga Merkura. I on je danas izložen na zidu ove građevine.

novosti.rs

 

 

"Ornament" kasnio s radovima i dizao troškove

Pčelarstvo među najboljim stvarima koje Srbija ima

Kakav je kvalitet proizvoda na rafovima u Srbiji

Sporovi Slovenije i Hrvatske: od granice do terana

Srbija na šestom mestu u Evropi po starosti stanovništva

Toplički ustanak: Nema života bez slobode

Dok razvijene zemlje zatvaraju termoelektrane, BiH ih gradi

Srpska vojna industrija na Sajmu naoružanja u Abu Dabiju

Minhenska konferencija: Dva odsto straha

Sarkofag otkriva tajnu grobnice despota Đurđa

Banatski vašar slanine

Srpska vina su sve bolja

Srpska kuhinja – gastronomski atlas

Cenili ga Putin, Širak i Erdogan

Raspad starog svetskog poretka?

Susret sa istorijom: Tajna srpske krivice

Najveći demografski gubici Crnogoraca, Srba i Bošnjaka

Tone dimljenog mesa na zlatiborskoj „Pršutijadi”

Vrdoljak o snimanju filma o Gotovini: Neću ništa izmišljati

SPC predstavlja dokaze: Stepinac aktivni učesnik genocida

Svaki peti građanin Srbije nema diplomu srednje škole

BiH najzagađenija u Evropi

Elektroprivreda BiH: Mi nismo uzrokovali katastrofu Jablaničkog jezera

Ekolozi brane Beogradsku šumu u Istanbulu

Analiza Njujork tajmsa o Jugoslaviji iz 1985. godine

Slova Ś i Ź više ne stanuju u crnogorskom parlamentu

Njegoševo ime, alibi za mržnju i političku trgovinu

SSP stupa na snagu, proizvođači hrane u BiH zabrinuti

Navike u Srbiji: Razonoda uz TV, internet i filmove

Septičke jame prete Vinči

Izložba "Jasenovac-pravo na nezaborav" u Njujorku

Hilandar spasava srpsku baštinu

Brojni dokumenti CIA o bivšoj Jugoslaviji

Srbija, Hrvatska i BiH gube najviše stanovništva na Balkanu

Posle nagrade u Italiji "Obećanje" ide u Njujork

Rugova umesto Rose

Krvavi epilog razbijanja Jugoslavije

Skrivena strana slučajnosti

Srećna Nova 7525. godina

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis