glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

mogherini u sarajevu migranti000 makedonija protest
milorad5 glasanje cern ne gledaj  mi u Ivana-Spanovic2

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

"Ornament" kasnio s radovima i dizao troškove

 

izvor: n1  foto: n1

06.03.2017

 

golubac

Radovi na obnovi Golubačke tvrđave na Dunavu, koja je spomenik kulture od izuzetnog značaja, zbog velikog kašnjenja izvođača radova trajaće skoro duplo duže nego što je planirano, a koštaće barem trećinu više novca nego što je predviđeno, piše Insajder.

Obnova Golubačke tvrđave, koju sprovodi Austrijska razvojna agencija, sa 6,6 miliona evra iz evropskih fondova, počela je u septembru 2014, a trebalo je da se završi 30. juna prošle godine.

Nakon isteka roka, EU je povukla milion evra neutrošenih sredstava. Za sada ne postoji zvaničan podatak da li je i na šta potrošeno preostalih 5,6 miliona evra, prenosi Insajder.

Ipak, dodatna sredstva za nastavak projekta obezbeđena su Memorandumom koji su u junu 2016. potpisali Rasim Lajić, ministar za trgovinu, turizam i telekomunikacije, i Klaus Kaper, direktor ADA u Beogradu, čime je rok za završetak produžen do kraja 2017.

ADA će dati dodatnih 800.000 evra, što se procenjuje kao dovoljno za radove do kraja aprila ove godine, dok bi nakon toga iz fondova EU trebalo da stigne još 2,1 miliona.

Prema istraživanju Insajdera, najodgovorniji za probijanje roka i podizanje troškova obnove jesu izvođači radova i stručan nadzor. Najdrastičniji primer je firma Ornament iz Beograda, koja je prednjačila u kašnjenju i menjanju provobitnih projektnih planova.

Projekat revitalizacije Golubačke tvrđave je radilo pet izvođača za pet različitih poslova. Ornament je pobedio na tenderu za centralni deo projekta, rekonstrukciju tvrđave, tvrdeći da će čitav posao uraditi za 1,7 miliona evra, pola miliona jeftinije nego što je bilo predviđeno projektom.

Međutim, stručan nadzor zadužen za kontrolu radova je već nakon mesec dana od početka obnove konstatovao da Ornament ne može da ispuni uslove i da će biti potrebno još novca.

Ornament je na promenu troškova imao pravo s obzirom na to da cena ugovorom nije definisana, već je bila određivana na osnovu jedinice mere koju predlaže Ornament, a odobrava stručan nadzor, piše Insajder.

Za seču drveta trebalo 630 sati rada

Prema istraživanju Insajdera, ovu ugovornu klauzulu Ornament je koristio da podigne nivo troškova, a jedan od primera je i raščišćavanje zelenila na Kuli 4.

Za taj posao su projektom bili predviđeni 60 sati rada i trošak od 600 evra. Međutim, nakon zahteva Ornamenta, s kojim se saglasio stručan nadzor, za taj posao je bilo potrebno čak 630 sati, a trošak je tako narastao na 16.380 evra, navodi Insajder.

Arhitektkinja Marija Jovin, koautor projekta Revitalizacija Golubačke tvrđave, tvrdi zaInsajder.net da ovaj primer najbolje ilustruje mehanizam rada Ornamenta.

"To famozno zelenilo na tvrđavi za koje je potrebno toliko sati rada je bilo drvo koje je izraslo visoko iznad kule. Sami procenite da li je za seču jednog drveta potrebno 630 sati rada", rekla je ona.

Prema dostupnim podacima o realizaciji radova, šest meseci nakon početka obnove, u avgustu 2014, Ornament je završio samo tri procenta planiranog posla, iako mu je isplaćeno 30 odsto novca.

Jovin tvrdi da je Ornament po više osnova prekršio odredbe ugovora kojima je predviđeno raskidanje ugovora uz naplatu štete od izvođača.

"Oni su prekoračili međurokove, nisu obezbedili potreban broj radnika navedenih u ugovoru, koristili su cement suprotno projektnoj dokumentaciji, a takođe su i odustali od nekih radova koji su projektom predviđeni. Nejasno je zbog čega su ostali da grade", kaže Jovinova za Insajder.net.

O tome ko će dobiti poslove na obnovi ove srednjovekovne tvrđave na ulazu u Đerdapsku klisuru odlučivala je ADA, preko koje je EU plasirala sredstva. Stručan nadzor je obavljala firma SAFAGE DOO iz Beograda, dok je novac zvanično isplaćivalo preduzeće Golubačka tvrđava, koje je za potrebe projekta osnovala država Srbija, navodi se na sajtu Insajdera.

n1info.com

 

 

Pčelarstvo među najboljim stvarima koje Srbija ima

Kakav je kvalitet proizvoda na rafovima u Srbiji

Sporovi Slovenije i Hrvatske: od granice do terana

Srbija na šestom mestu u Evropi po starosti stanovništva

Toplički ustanak: Nema života bez slobode

Dok razvijene zemlje zatvaraju termoelektrane, BiH ih gradi

Srpska vojna industrija na Sajmu naoružanja u Abu Dabiju

Minhenska konferencija: Dva odsto straha

Sarkofag otkriva tajnu grobnice despota Đurđa

Banatski vašar slanine

Srpska vina su sve bolja

Srpska kuhinja – gastronomski atlas

Cenili ga Putin, Širak i Erdogan

Raspad starog svetskog poretka?

Susret sa istorijom: Tajna srpske krivice

Najveći demografski gubici Crnogoraca, Srba i Bošnjaka

Tone dimljenog mesa na zlatiborskoj „Pršutijadi”

Vrdoljak o snimanju filma o Gotovini: Neću ništa izmišljati

SPC predstavlja dokaze: Stepinac aktivni učesnik genocida

Svaki peti građanin Srbije nema diplomu srednje škole

BiH najzagađenija u Evropi

Elektroprivreda BiH: Mi nismo uzrokovali katastrofu Jablaničkog jezera

Ekolozi brane Beogradsku šumu u Istanbulu

Analiza Njujork tajmsa o Jugoslaviji iz 1985. godine

Slova Ś i Ź više ne stanuju u crnogorskom parlamentu

Njegoševo ime, alibi za mržnju i političku trgovinu

SSP stupa na snagu, proizvođači hrane u BiH zabrinuti

Navike u Srbiji: Razonoda uz TV, internet i filmove

Septičke jame prete Vinči

Izložba "Jasenovac-pravo na nezaborav" u Njujorku

Hilandar spasava srpsku baštinu

Brojni dokumenti CIA o bivšoj Jugoslaviji

Srbija, Hrvatska i BiH gube najviše stanovništva na Balkanu

Posle nagrade u Italiji "Obećanje" ide u Njujork

Rugova umesto Rose

Krvavi epilog razbijanja Jugoslavije

Skrivena strana slučajnosti

Srećna Nova 7525. godina

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis