glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

mig mafija-drzava migranti3
parlament novine sengen gejmeri radonjic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Septičke jame prete Vinči

 

izvor: evn  foto: vn

28.01.2017

 

vinca

 

Sporenje dveju institucija oko načina zaštite čuvenog arheološkog lokaliteta (1). Otpadne vode mogu da ugroze Belo brdo

Dve naše kulturne institucije ukrstile su koplja oko Belog brda. Naime, rukovodstvo i stručnjaci Muzeja grada uputili su predlog ministru kulture Vladanu Vukosavljeviću da se preispita plan zaštite čuvenog arheološkog nalazišta u Vinči, tačnije Studija istraživanja, zaštite i prezentacije arheološkog nalazišta Belo brdo, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika. Zbog klizišta, koje već godinama ugrožava lokalitet na kome su otkriveni ostaci jedinstvene neolitske kulture i na kome su još 1908. počela prva utemeljena arheološka ispitivanja u Srbiji, Muzej i Zavod su pre tri i po godine potpisali sporazum, kako bi se Belo brdo zaštitilo.

Nezadovoljni što ih niko nije konsultovao, stručnjaci Muzeja, u čijoj nadležnosti je ovaj lokalitet, kao jednu od glavnih zamerki na račun studije, navode da ona predviđa sanaciju i obezbeđenje samo jedne katastarske parcele, dužine od oko 40 metara, što je samo jedan manji deo klizišta:

- Smatramo da bi studijom trebalo omogućiti sanaciju celog klizišta, i eventualno predvideti faznu realizaciju projekta - ističu u Muzeju grada, napominjući da je prevashodna ideja Republičkog zavoda da se izgradi muzej u Belom brdu, a ne da se lokalitet zaštiti.

Nema ni pomena o drugim delovima nalazišta koji su takođe ugroženi, a ne pominje se ni deo lokaliteta sa konzerviranim iskopom, koji je takođe u opasnosti, na kome su se odvijala istraživanja, od 1978. do 1988. i od 1998. do 2008. godine. Ovaj deo nalazišta je posebno zanimljiv, jer se stiglo do sloja sa dobro očuvanim ostacima neolitske arhitekture.

Jedan od najvećih problema zaštite nalazišta, kako tvrde, nije ni pomenut:

- To je sanacija 16 vodopropusnih septičkih jama, na parcelama na kojima je nalazište proglašeno spomenikom kulture od izuzetnog značaja. Nekontrolisano odlivanje otpadnih voda iz pomenutih septičkih jama u kulturne slojeve, osim svakodnevne kontaminacije, može dodatno aktivirati klizište, čime bi se nanela trajna i nenadoknadiva šteta - izričiti su u Muzeju grada.

Planom sporne strategije, kako se navodi, predviđa se redosled aktivnosti u devet faza:

- Smatramo da nije realno da se u ovoj kalendarskoj godini izradi projekat za sanaciju klizišta, izvedu sanacioni radovi i započnu zaštitna iskopavanja na delu nalazišta ugroženom klizištem. Ukoliko bi se sprovela zaštitna iskopavanja bez prethodno sprovedenih sanacionih mera, nanela bi se nenadoknadiva šteta na ovom spomeniku kulture - upozoravaju muzealci.

MODEL LEPENSKOG VIRA

Prema ponuđenoj strategiji, predviđeno je da se Belo brdo "izmesti" iz nadležnosti Muzeja grada Beograda. Sugeriše se osnivanje društva sa ograničenom odgovornošću ( d. o. o.), odnosno model upravljanja kojim je Lepenski vir odvojen od Narodnog muzeja:

- Međutim, stručnjaci iz Narodnog muzeja primer upravljanja Lepenskim virom navode kao krajnje loše rešenje - ističu u Muzeju grada.

novosti.rs

 

 

Izložba "Jasenovac-pravo na nezaborav" u Njujorku

Hilandar spasava srpsku baštinu

Brojni dokumenti CIA o bivšoj Jugoslaviji

Srbija, Hrvatska i BiH gube najviše stanovništva na Balkanu

Posle nagrade u Italiji "Obećanje" ide u Njujork

Rugova umesto Rose

Krvavi epilog razbijanja Jugoslavije

Skrivena strana slučajnosti

Srećna Nova 7525. godina

Srpski satiričari o Pupinu

Proširena realnost

Deliblatska peščara – najveća evropska kontinentalna peščara

Istraživanje: Stanovnici Makedonije i Kosova najsrećniji na Balkanu

Zakonopravilo Svetog Save na poklon svetu

"Divlji arheolozi" uništvaju lokalitete

Prirodnjački centar u Svilajncu posetilo 100.000 turista

Cerjanska pećina među najdužima u Srbiji

Titova blamaža usred Vašingtona

Ko je zaista otkrio Lepenski vir

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis