glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel dodik000 cefta
bih pasos 3 migranti bg1 haradinaj sostar zvezda-cska

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Vrdoljak o snimanju filma o Gotovini: Neću ništa izmišljati

 

izvor: rse foto: rfe

09.02.2017

 

gotovina

Doajen hrvatske kinematografije Antun Vrdoljak ocijenio je da je biografija umirovljenog generala Ante Gotovine dobar materijal za film o njemu, ali i o ratu u Hrvatskoj. Film će financirati Hrvatska radio-televizija (HRT) i Hrvatski audio-vizualni centar, a snimanje počinje 20. veljače. Gotovina je zbog optužbe za ratne zločine za vrijeme i nakon hrvatske vojno redarstvene akcije "Oluja" proveo sedam godina u haškom pritvoru i 2012. je pravomoćno oslobođen.

Za desetak danazapočinje snimanje filma i televizijske serije General o životu generala Ante Gotovine, u režiji i po scenariju doajena hrvatske kinematografije Antuna Vrdoljaka. Glavnu će ulogu Ante Gotovine glumiti Goran Višnjić, hrvatsko-američki glumac koji je bio jedna od zvijezda nagrađivane NBC serije Hitna služba, koja se prikazivala i u Hrvatskoj i Srbiji.

U Zadru je već održana audicija za statiste za prve scene koje će biti snimane na Velebitu, a producenti dogovaraju sa Hrvatskom vojskom korištenje tenkova za snimanje bitke kod Okučana, gdje su 1991. godine hrvatske snage zaustavile prodor banjalučkog korpusa Jugoslavenske narodne armije (JNA), i gdje je Gotovina ranjen.

Koproducent filma je Kiklop film, Vrdoljakovog sina Andrije, koji za naš program otkriva ponešto o filmu.

"Snimamo od 20. veljače do 30. lipnja. Snimamo cijeli životni i ratni put generala Ante Gotovine. Dakle, to je priča o njemu i o Domovinskom ratu. Priča o Domovinskom ratu je priča o onim velikim akcijama koje je vodio Ante Gotovina. Film počinje sa njegovom prvostupanjskom osuđujućom presudom i onda kreće retrospekcija cijelog života, a završava sa njegovom oslobađajućom presudom i povratkom u Zagreb", kaže Andrija Vrdoljak.

Kontaktirali smo i osamdesetpetogodišnjeg Antuna Vrdoljaka koji o tome kako će u filmu biti prikazan rat kaže:

"Neću ništa izmišljati. To nije bilo tako daleko da to ljudi ne bi znali."

Najpoznatija glumačka imena

Glumit će brojni najpoznatiji hrvatski glumci, a javnost najviše zanimaju ženski likovi. Nataša Janjić igra novinarku Hrvatske televizije Vesnu Karuzu s kojom Gotovina iz ratnih vremena ima kćer Anu. Zrinka Cvitešić glumit će ili prvu ili drugu Gotovininu ženu – ili kolumbijsku novinarkuXimenu Dalel, ili Dunju Zloić.

Film će biti sniman u Francuskoj i Africi, gdje je Gotovina bio kao pripadnik Legije stranaca, u Kolumbiji, gdje se upoznao sa svojom prvom suprugom, i na lokacijama bitaka u ratu u Hrvatskoj.

Ante Gotovina se1991. vratio u Hrvatsku i uključio u borbe, kada je i ranjen. Napreduje u hijerarhiji i u "Oluji" zapovijeda napadom na samoproglašenu, takozvanu "Republiku Srpsku Krajinu" s juga.

Haški tribunal optužuje ga za ratne zločine po zapovjednoj odgovornosti za vrijeme i nakon "Oluje", on u bijegu provodi 4,5 godine, a španjolska policija hapsi ga 2005. na Kanarskim otocima.

Nakon sedam godina haškog pritvora i prvostupanjske presude kojom je osuđen na 24 godine, drugostupanjsko vijeće oslobađa ga 2012. godine svih optužbi i on se vraća u Hrvatsku. Bavi se uzgojem tuna i nije prisutan u javnosti, osim povremenim porukama da je rat gotov i da se valja okrenuti budućnosti. Član je Vijeća za nacionalnu sigurnost, savjetodavnog tijela predsjednice.

Hrvatska radio-televizija sudjeluje u financiranju filma i serije u osam nastavaka sa 9,6 milijuna kuna (oko 1,3 milijuna eura), a državni fond za film - od desnice prozivani Hrvatski audio-vizualni centar (HAVC) sa 4,2 milijuna kuna (560.000 eura).

Nadzorni odbor HRT-a zatražio je reviziju svih ranije ugovorenih vanjskih projekata, među koje spada i "General", a neki mediji navode da je tadašnji prvi čovjek javnog servisa Siniša Kovačićdao novac na temelju izravne pogodbe i da se kasni sa početkom snimanja.

Andrija Vrdoljak za naš program odgovara kako je početak snimanja pomaknut s prosinca na veljaču zato što HRT nije isplatio prvu ratu ugovorenog novca.

"A novac je dobiven temeljem natječaja na kojeg smo se javili. Kada su nam javili da su zainteresirani, pregovarali smo s povjerenstvom koje je formirala Produkcija HRT-a", kaže mlađi Vrdoljak.

"Mi smo imali sastanak s tim povjerenstvom i još jednom predstavili svoj projekt. Oni su nam postavili svoje uvjete, mi smo se s njima oko tih uvjeta dogovorili i tada je potpisan ugovor. Dakle, ugovor nije potpisan kao izravna pogodba. Nismo mi Kovačiću nudili scenarij niti projekt, nego smo ga nudili na natječaju", navodi Andrija Vrdoljak.

slobodnaevropa.org

 

 

SPC predstavlja dokaze: Stepinac aktivni učesnik genocida

Svaki peti građanin Srbije nema diplomu srednje škole

BiH najzagađenija u Evropi

Elektroprivreda BiH: Mi nismo uzrokovali katastrofu Jablaničkog jezera

Ekolozi brane Beogradsku šumu u Istanbulu

Analiza Njujork tajmsa o Jugoslaviji iz 1985. godine

Slova Ś i Ź više ne stanuju u crnogorskom parlamentu

Njegoševo ime, alibi za mržnju i političku trgovinu

SSP stupa na snagu, proizvođači hrane u BiH zabrinuti

Navike u Srbiji: Razonoda uz TV, internet i filmove

Septičke jame prete Vinči

Izložba "Jasenovac-pravo na nezaborav" u Njujorku

Hilandar spasava srpsku baštinu

Brojni dokumenti CIA o bivšoj Jugoslaviji

Srbija, Hrvatska i BiH gube najviše stanovništva na Balkanu

Posle nagrade u Italiji "Obećanje" ide u Njujork

Rugova umesto Rose

Krvavi epilog razbijanja Jugoslavije

Skrivena strana slučajnosti

Srećna Nova 7525. godina

Srpski satiričari o Pupinu

Proširena realnost

Deliblatska peščara – najveća evropska kontinentalna peščara

Istraživanje: Stanovnici Makedonije i Kosova najsrećniji na Balkanu

Zakonopravilo Svetog Save na poklon svetu

"Divlji arheolozi" uništvaju lokalitete

Prirodnjački centar u Svilajncu posetilo 100.000 turista

Cerjanska pećina među najdužima u Srbiji

Titova blamaža usred Vašingtona

Ko je zaista otkrio Lepenski vir

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis