glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

novi zid ep1 eu1
migranti1 protest1 Granicni prelaz beogradska suma partizan-zvezda

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

BiH najzagađenija u Evropi

 

izvor: evn  foto: vn

07.02.2017

 

zagadjenje

Zabrinjavajući podaci Svetske zdravstvene organizacije o stanju životne sredine. Prosečna koncentracija PM2.5 u BiH je 41,5. U Sloveniji 18, Hrvatskoj i Srbiji 19

Građani Bosne i Hercegovine, nažalost, udišu najzagađeniji vazduh od svih zemalja u Evropi. To je pokazao izveštaj Svetske zdravstvene organizacije za 2016. godinu. Prosečna koncentracija zagađujućih materija u vazduhu (PM2.5) u BiH iznosi čak 41,5. Poređenja radi, u Sloveniji je prosečna koncentracija oko 18, Hrvatskoj i Srbiji oko 19. U najčistijem vazduhu uživaju Finci sa koncentracijom od svega 6,9, dok najgori vazduh na svetu udišu Saudijci.

Direktor Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske Predrag Ilić objasnio je za "Novosti" da su najzagađenije one sredine gde je i industrija najrazvijenija poput Sarajeva i Zenice, dok su u Srpskoj zbog termoelektrana i rafinerije najzagađeniji Ugljevik, Gacko i Brod. U Banjaluci i Bijeljini najveći izvor zagađenja su automobili, odnosno njihovi izduvni gasovi.

- Kako bi zagađenost sveli na neki optimum, bar u sredinama gde izvor nisu industrijski razlozi, potrebno je, pre svega, poraditi na saobraćajnoj infrastrukturi, graditi dodatne puteve, kružne tokove i tako izbeći veliku koncentraciju putničkih automobila na malom prostoru - kaže Ilić.

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milija Radović smatra da bi ceo sistem u društvu trebalo da se uključi u ovu problematiku.

- Ko je veći zagađivač, industrija ili domaćinstva, manje je bitno od načina na koji se mi, glavni akteri ali i žrtve zagađenja prema tome odnosimo. Dakle, kako bi, po uzoru na Sloveniju, koja je 2015. godine proglašena "zelenom prestonicom" Evrope, započeli sličan proces, sa sličnim ambicijama celo društvo mora da se uključi. Moramo raditi na favorizovanju javnog prevoza, bicikala, pešačenja, bar kada je u pitanju centar grada - rekao je Radović za "Novosti".

On ističe da je potrebna i politička odluka kako bi se ova ideja sprovela u delo.

- To podrazumeva aktiviranje i podršku celog sistema i građana, destimulacija vozača da ulaze vozilom u centar grada i slično, poskupeti parking, zakomplikovati ulazak u sam centar, uvesti olakšice za pešake i korisnike javnih prevoza i slično. Našim ljudima je teško prepešačiti i 50 metara i dete peške odvesti do škole. Mi i u glavama moramo da se promenimo, naša je putnička disciplina jako loša. Pa imamo više automobila po glavi stanovnika nego London! Ali Britanci su se davno, svi kolektivno, sistemski opredelili za javni prevoz i omogućili svojim građanima da im se on više isplati nego svakodnevno korištenje vlastitih automobila.

DRVO "NAJZDRAVIJE"

Meteorolozi Srpske napominju da i vremenske prilike utiču na koncentraciju aerozagađenja i pozivaju na jaču disciplinu građana kako bi se zagađenje svelo na minimum.

- Anticiklon koji se već duže vreme nalazi iznad nas prouzrokuje visok nivo aerozagađenja. I najmanji sneg ima ulogu prirodnog prečišćivača, ali je njegov uticaj zanemarljiv u predelima gde su termoelektrane, rudnici, toplane...Svakako, u zimskom periodu, preporučio bih za sve one koji ne koriste gradsko grejanje da se greju na drvo i njegove prerađevine, jer su zdraviji od ostalih vidova zagrevanja domaćinstva - poručio je meteorolog Nebojša Kuštrinović.


IZVORI ZAGAĐENjA 

Sarajevo i Zenica - razvijena industrija 
Ugljevik, Gacko, Brod - termoelektrane, rafinerija 
Banjaluka i Bijeljina - veliki broj automobila
zaključuje se u saopšenju.

novosti.rs

 

Elektroprivreda BiH: Mi nismo uzrokovali katastrofu Jablaničkog jezera

Ekolozi brane Beogradsku šumu u Istanbulu

Analiza Njujork tajmsa o Jugoslaviji iz 1985. godine

Slova Ś i Ź više ne stanuju u crnogorskom parlamentu

Njegoševo ime, alibi za mržnju i političku trgovinu

SSP stupa na snagu, proizvođači hrane u BiH zabrinuti

Navike u Srbiji: Razonoda uz TV, internet i filmove

Septičke jame prete Vinči

Izložba "Jasenovac-pravo na nezaborav" u Njujorku

Hilandar spasava srpsku baštinu

Brojni dokumenti CIA o bivšoj Jugoslaviji

Srbija, Hrvatska i BiH gube najviše stanovništva na Balkanu

Posle nagrade u Italiji "Obećanje" ide u Njujork

Rugova umesto Rose

Krvavi epilog razbijanja Jugoslavije

Skrivena strana slučajnosti

Srećna Nova 7525. godina

Srpski satiričari o Pupinu

Proširena realnost

Deliblatska peščara – najveća evropska kontinentalna peščara

Istraživanje: Stanovnici Makedonije i Kosova najsrećniji na Balkanu

Zakonopravilo Svetog Save na poklon svetu

"Divlji arheolozi" uništvaju lokalitete

Prirodnjački centar u Svilajncu posetilo 100.000 turista

Cerjanska pećina među najdužima u Srbiji

Titova blamaža usred Vašingtona

Ko je zaista otkrio Lepenski vir

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis