
U Smederevskoj tvrđavi počeli su radovi na zaštitnim arheološkim istraživanjima u sektoru Varoške kapije, koji prethode trogodišnjoj restauraciji ulaza u srednjovekovno utvrđenje
U Smederevskoj tvrđavi počeli su radovi na zaštitnim arheološkim istraživanjima u sektoru Varoške kapije, koji prethode trogodišnjoj restauraciji ulaza u srednjovekovno utvrđenje. Vrednost radova je 1,6 miliona dinara, a predviđeno je da traju dva meseca.
Sredstva za arheološka istraživanja centralnog dela varoškog bedema, obezbedio je Zavod za zaštitu spomenika kulture Smederevo, a u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja i Gradom Smederevom.
Varoška kapija je današnji ulaz u prostor nekadašnje srpske prestonice iz srednjeg veka. Obuhvata tri kule i bedeme koji ih povezuju u dužini od 120 metara.
Kula broj 15, bedem i Varoška kapija porušeni su u eksploziji municije u tvrđavi 5. juna 1941. godine. Tada su i kule 16 i 14 i bedem između u velikoj meri oštećeni. Eksplozija u tvrđavi bila je neverovatne razorne moći. Po kasnijoj rekonstrukciji udarne sile, utvrđeno je da je to bilo oko 10 miliona konjskih snaga, što je jednako jačini atomske bombe, koja je bačena na Hirošimu i Nagasaki.
Bedemi tvrđave, po mnogima, spasli su grad još tragičnijeg razaranja, ali su i urušili delove srednjovekovnog utvrđenja.
- Velika silina udara je učinila da se jedan deo bedema bukvalno translatorno pomerio ka jugu ka gradu, i mi sada upravo i pronalazimo delove tog rastrešenog zida - kaže direktor Regionalnog zavoda Dejan Radovanović.
Delovi bedema, saznajemo, pomereni su čak do dva metra od prvobitnog ležišta.
Istraživanja bedema, trebalo bi da potraju do kraja oktobra, kako bi se, nakon njih, 2020. godine pristupilo obnovi Varoške kapije sredstvima pretpristupnih fondova EU.
- Arheološka istraživanja imaju za cilj utvrđivanje stepena očuvanosti temeljne zone nedostajuće kule, dela Varoškog bedema i Varoške kapije koji su srušeni u eksploziji - kaže Radovanović.
Projektom IPA 2018. pod nazivom "Jačanje konkurentnosti kroz inovacije i razvoj turizma", predviđeni su radovi na obnovi centralnog dela varoškog bedema koji će trajati do 2023. godine.
Smederevska tvrđava je kandidat za listu kulturne baštine pri organizaciji Unesko. Kako bi dospela na listu, pored obnove, potrebno je da se izmesti pruga koja se nalazi na samom ulasku u tvrđavu, a prema najavama, to će se dogoditi za dve godine.
Zbog radova na ulazu u srednjovekovno utvrđenje, za posete Tvrđavi, iz bezbednosnih razloga koristi se alternativni ulaz kroz Jezavsku kapiju.
GRANATA ZAUSTAVILA RADOVE
Tokom radova na iskopavanju bedema, radnici su pre dva dana pronašli artiljerijsku granatu iz Drugog svetskog rata, koju su specijalizovane ekipe MUP-a bezbedno uklonile, te su radovi nastavljeni.
novosti.rs
Stopa nataliteta u BiH najniža u Evropi
Svako peto dete ima višak kilograma
Arheolozi u Viminacijumu užurbani zbog Uneskove liste
Čedomir Jovanović: Ponosan na 5. oktobar, Mrkonjić: Nisam očekivao da će se to desiti
Nuklearni otpad sve bliže BiH, Slovenija i Hrvatska ćute
Zašto Jasenovac nikad nije oslobađan?
Žiči neophodna obimna i složena obnova
Da li je Kinezima lakše da nauče srpski jezik, ili Srbima kineski
Zašto mladi odlučuju otići 'trbuhom za kruhom'?
U Srbiji se svake godine baci gotovo 247.000 tona hrane
Transparentnost Srbija: Beograd medju najnetransparentnijim prestonicama Evrope
Koji narodi EU se najviše osećaju Evropljanima
Venera iz Vitkovačkog polja
Vreme prvih stvari i zašto su Jugoslaviju vodili „kul“ komunisti
Kome smetaju deklaracije u bojama semafora
Na Balkanu se krađa istorije ponavlja
|