glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel dodik000 cefta
granica prsutijada rekvijem lekovi zvezda 11

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Odluka o izručenju Haradinaja – 2. marta

 

izvor : agencije  foto: rts

10.02.2017.

 

haradinaj

Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj protivio se pred Apelacionim sudom u francuskom gradu Kolmaru izučenju Srbiji, a potom naveo da je slučaj potpuno politički.

Iako je ročište povodom zahteva srpskih pravosudnih organa za Haradinajevo izručenje našoj zemlji okončano, odluka francuskog istražnog odeljenja koje postupa u ovom slučaju biće saopštena 2. marta.

Apelacioni sud u Kolmaru odlučuje o ispunjenosti uslova za izručenje koje predviđa Evropska konvencija o ekstradiciji koja ne oročava donošenje odluke, dok se postupak odlučivanja tog suda vodi u skladu sa procesnim zakonima Francuske.

Ukoliko Apelacioni sud u Kolmaru da negativno mišljenje o zahtevu Srbije, izručenje Haradinaja neće biti moguće”, napomenula je Di Rosa.

Posle toga, Haradinaj će biti slobodan da napusti Francusku, a Srbija ne bi imala pravo da se žali na odluku.

Ukoliko, pak, Apelacioni sud utvrdi da su ispunjeni uslovi za izručenje Haradinaja, konačnu odluku doneće francuska vlada, navela je portparolka suda u Kolmaru.

Haradinajev advokat Arijan Koči izjavio je nedavno da će optužbe protiv Haradinaja na sudu predstaviti francuski tužilac, dok će srpska strana učestvovati u svojstvu posmatrača.

Potpredsednik vlade Rasim Ljajić rekao je preksinoć gostujući na Radio-televiziji Vojvodina da bi bio iznenađen ukoliko bi sud u Francuskoj doneo odluku da Srbiji izruči predsednika Haradinaja. Ljajić smatra i da ukoliko sud odluči da pusti Haradinaja Vlada Srbije treba da ostane na svom stanovištu i da ne odustaje od poternice.

Haradinaj je, podsetimo, uhapšen 4. januara na aerodromu u Bazelu, na francuskoj strani, na osnovu međunarodne poternice koju je za njim 2004. godine raspisala Srbija zbog zločina počinjenih na Kosovu i Metohiji tokom 1999. godine.

Odlukom suda u Kolmaru, bivši kosovski premijer, pušten je na slobodu sedam dana po hapšenju. Iako se spekulisalo da je iz pritvora pušten uz položenu kauciju, srpska ministarka pravde Nela Kuburović je to demantovala.

Naredbom o sprovođenju istrage srpsko Tužilaštvo za ratne zločine Haradinaja tereti za zločine iz juna 1999. godine. Advokati bivšeg kosovskog premijera su po hapšenju tvrdili da on ne može da odgovara pred srpskim sudom jer je za ta dela ranije pravosnažno oslobođen pred Haškim tribunalom.

Međutim, nadležni u Srbiji su to ubrzo demantovali, obrazlažući da ga je Haški sud oslobodio odgovornosti za zločine iz 1998. godine.

Prema navodima naredbe o sprovođenju istrage Tužilaštva za ratne zločine, Haradinaj se tereti za najmanje 76 ubistava. Među ubijenima je bilo i dece, a neku od njih je, prema navodima tužilaštva, Haradinaj lično usmrtio. Bivši kosovski premijer tereti se i za brutalna silovanja i mučenja.

Poslednje proširenje istrage protiv njega, odnosi se na 13 žrtava, a celokupna dokumentacija dostavljena je sudu u Kolmaru.

Marko Đurić, direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju, javno je na konferenciji za novinare saopštio najjezivije detalje naredbe o sprovođenju istrage, poput onih da su Haradinajevi saborci dvonedeljnoj bebi odsekli glavu i kada je Haradinaj silovao devojčicu.

 

 

 

Bez povratka Srba u institucije nema Zajednice

Počela izgradnja potporne konstrukcije u Kosovskoj Mitrovici

Srušen potporni zid u Mitrovici/Tači: "Mora se raditi na izgradnji mostova, a ne zidova"/Mogerinijeva pozdravila brzu primenu dogovora

Đurić: Postignut dogovor o mostu/'Policiji Kosova ne treba dozvola za odlazak na sever'

Tači traži od srbije da se srpska zajednica ne huška na strah i medjuetničku mržnju

Sastanak Srbije i Kosova završen bez komentara, Mogherini zadovoljna dvema stranama

Nova runda dijaloga Prištine i Beograda

Matis o američkoj vojsci na Kosovu

Oliver Ivanović tri godine nakon hapšenja čeka pravosnažnu presudu

Vučić i Nikolić u Briselu sa Mustafom i Tačijem/Mustafa : Početak poslednje faze dijaloga sa Srbijom

Srbija i Kosovo nastavljaju dijalog uz uzajamne kritike

Lavrov: Tenzije rastu, ne dozvoliti sukob na Balkanu/ Nikolić i Skot o vozu za Mitrovicu/Isa Mustafa: Nećemo koristiti jezik pretnji kao Nikolić

NATO: Pažljivo pratimo situaciju između Kosova i Srbije/Politika Vašingtona prema Balkanu se neće menjati/Tači : Srbija je spremna da žrtvuje srpske građane na Kosovu

Johanes Han o tenzijama između Beograda i Prištine/Drecun: ROSU postavile eksploziv da bi to iskoristile za upad na sever

Kosovski zvaničnici: Nećemo dozvoliti provokacije iz Srbije/Mustafa: Kosovski Srbi nisu ugroženi, mi ćemo ih štititi/ Rama: Nema razloga za brigu zbog "igre vozovima"

Haradinaj na uslovnoj slobodi/Stefanović: Albanija se meša u suverenitet Srbije

Srbija uputila zahtev za izručenje Haradinaja

Zahtev Srbije za izručenje Haradinaja još nije spreman

Mitrovica: Zid se ruši, ostaju barijere među ljudima

Najviše boraca u Siriji i Iraku sa Kosova – 316

Tahiri: Prekidom dijaloga Srbija zaustavlja put ka EU/Djurić:ZSO mora biti formirana kako je dogovoreno/Nezamislivo da Kosovo postane članica Uneska bez pregovora

Prvo pozivni broj za Kosovo, onda Zajednica opština

Transparency International: Kosovo i BiH u vrhu najkorumpiranijih država

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis