glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

protesti000 cg-nato7 mmf
zastave1 Tranzitna zona Tompa eko-centrale pravci prodora DAVIS-CUP-SERBIA

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Dvor kao Muzej državnosti?

 

izvor: evn  foto: vn

07.04.2017

 

muzej8

Kada se predsedništvo Srbije bude preselilo u zgradu nekadašnjeg SIV-a (Palata "Srbija"), zdanje na Andrićevom vencu trebalo bi da pripadne nekom od prestoničkih muzeja, kako je to u predizbornoj kampanji najavio novoizabrani predsednik Aleksandar Vučić. Pod svodovima zgrade koju je kao Novi dvor dinastije Karađorđević (zidan od 1911. do 1922. godine) projektovao arhitekta Stojan Titelbah (1877-1916), već su bili Muzej kneza Pavla (1935-1944) i kasnije Muzej umetnosti, a zbog izuzetnog istorijskog i umetničkog značaja i samo zdanje proglašeno je spomenikom kulture.

- Na tom mestu se posle 1860. godine nalazio dvor sazidan za potrebe kneza Mihaila - priča, za "Novosti", istoričar dr Dušica Bojić, direktor Istorijskog muzeja Srbije. - Kada je knez Mihailo ubijen, zgradu, rađenu u klasicističkom stilu, čiji je projektant bio tada značajni arhitekta Kosta Šreplović, koristila su ministarstva. Srušena je kada je počeo da se pravi Novi dvor Karađorđevića, jer se smatralo da je treba ukloniti zbog skučenosti prostora i sazidati jednu ovako prelepu građevinu, koja je po obimu relativno mala, ali izuzetno značajna.

- Posle Drugog svetskog rata, 1953. godine u zdanje su se uselili republički organi - Izvršno veće, Skupština, a zatim i Predsedništvo - nastavlja direktorka muzeja koji je u neposrednom komšiluku, na Trgu Nikole Pašića, a od svog osnivanja nikada nije imao mesto u kojem bi mogao da izloži stalnu postavku.

- Ukoliko bi slučajno IMS bio muzej odabran da dobije zgradu Predsedništva, bili bismo prezadovoljni zato što bismo u njoj mogli na pravi način da predstavimo istoriju srpskog identiteta - tvrdi Dušica Bojić. - Kao muzej smo spremni i stručni da uradimo jednu reprezentativnu, stalnu postavku srpskog tla i državnosti. Zgrada dvora može tako da bude i pravi identitet IMS i simbol nacije.

Od eksponata koji bi iz zbirki IMS mogli u toj postavci da svedoče o našem trajanju na ovim prostorima su i pečat kneza Strojimira s polovine 9. veka, inače prvi srpski originalni artefakt, ali i insignije Karađorđevića i sve drugo što bi označavalo postojanje srpske države, od prednemanjićkog perioda, Nemanjića, Obrenovića, Karađorđevića, do sadašnjih dana, navodi sagovornica.

IMS je osnovan u jednoj kancelariji, na adresi Terazije 10, koja se posle proširila na tri prostorije, a potom je dugo menjao prebivalište, dok 2006. nije dobio deo prostora u zgradi na Trgu Nikole Pašića. Trenutno se nalazi na tri adrese: na Trgu su izložbeni prostor (dve adaptirane sale i jedna koja se koristi za postavke, ali je u lošem stanju), depoi, sekretarijat, finansije, direktor i odeljenje za zaštitu, u Jakšićevoj ulici su kustosi odvojeni od svojih zbirki, njih 20, a u Konaku kneza Miloša je depadans, sa postavkama "Eto mene, eto vas" i "Srbija u 19. veku".

- Ako bi zgrada Predsedništva eventualno bila dodeljena IMS, prostor u kome smo sada mogli bismo da koristimo za fondove, legate, tematske postavke, ili gostujuće inostrane izložbe - tvrdi Dušica Bojić. - Bilo bi veoma korisno, koliko za državu, toliko i za kulutru, da IMS ima stalnu postavku u tako reprezentativnom objektu, koji bi i sam bio eksponat.

POTEZ ZNAČAJAN ZA KULTURU

Malo je reći da sam kao direktor Istorijskog muzeja Srbije oduševljena potezom predsedničkog kandidata, a sada već predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, koji je u predizbornoj kampanji izašao sa idejom da se zgrada Predsedništva Srbije, nekadašnji novi dvor Karađorđevića, ponudi kao objekat koji bi nadalje bio kulturna institucija, i to muzej - ističe Dušica Bojić. - To je izuzetno značajno za srpsku kulturu i za dalji razvoj srpskog identiteta, jer bez obzira na to kom muzeju će ova zgrada biti opredeljena, smatram da je to potez i poduhvat decenije, ili stoleća.

novosti.rs

 

 

Godišnjica napada na Jugoslaviju u Drugom svetskom ratu

Borna Sor: S Belim je došlo 21. stoljeće na ove prostore

Aduti su pršut, sir i vino

Počeo izlazak Britanije iz EU

Svetinja spremna za mozaik

Čudo Lepenskog vira

Spavao u "Bristolu", za napojnicu dao - olovke

Naslednici Crne ruke izvršili puč 27. marta

Od "sramote" Paštrovića vinuo se do svetske slave

Nehru dobio Paju Jovanovića

Ruska škola u Beogradu - prvi Srbin u kosmosu, za 25 godina?

Kome smeta uspostava nacionalnog parka „Drina”

Bunt građana: Umesto prekrečenog murala crteži polnog organa

U kladionicama na kandidate ulažu i po više od milion dinara

Srpska kafana u J.Koreji : U Seulu jagma za ćevapima

Kako je “Plastični Isus” potkačio Tita

U Srbiji najveći jaz između bogatih i siromašnih

Počeci muzike u Srbiji

Migranti našli novu rutu do EU

Kvote za predsedničke izbore

Za Jugoslavijom najviše žale u Srbiji, a najmanje na Kosovu i u Hrvatskoj

Srpskim hotelima nedostaju zvezdice

Nestanak Generalštaba bio bi velika sramota

Godišnjica devetomartovskih demonstracija

Istraživanje: Podrška EU opada, saradnja s Rusijom dovoljna

Nova otkrića arheologa u Viminacijumu: Izranja logor rimskih legija/Otkopava se palata Herkulija

"Ornament" kasnio s radovima i dizao troškove

Pčelarstvo među najboljim stvarima koje Srbija ima

Kakav je kvalitet proizvoda na rafovima u Srbiji

Sporovi Slovenije i Hrvatske: od granice do terana

Srbija na šestom mestu u Evropi po starosti stanovništva

Toplički ustanak: Nema života bez slobode

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis