Imovina Srbije i srpskih firmi u Hrvatskoj vredna je oko dve milijarde evra, a Evropski sud za ljudska prava nedavno je proglasio nedopuštenom predstavku „Mladost turista“ u slučaju potraživanja zemljišta i turističkih objekata u mestu Tisno u Hrvatskoj, rečeno je juče na konferenciji za novinare u Beogradu.
– Hrvatska slavi ovu odluku suda u Strazburu jer smatra da će od sada svaki takav slučaj biti rešen pozitivno za Hrvatsku, koja je srpsku imovinu prenela u svoju državnu svojinu. Preko 60 srbijanskih i bosanskih firmi vode skupocene postupke pred hrvatskim sudovima – rekao je advokat Zoran Ristić.
Već godinama hrvatski sudovi donose odluke ne obazirući se na Sporazum o sukcesiji, kojim se Hrvatska obavezala da će priznati prava na imovinu i vratiti ta prava u prvobitno stanje kakvo je bilo na dan 31. decembra 1990. godine.
Zahtev „Mladost turista“g odbili su sa obrazloženjem da je neophodno sačiniti bilateralni sporazum između Srbije i Hrvatske. Evropski sud je naveo da je Hrvatska ratifikovala Evropsku konvenciju o ljudskim pravima 1997. godine, a imovinu je oduzela 1992. godine.
– Sud je zauzeo neshvatljiv stav da Sporazum o sukcesiji ne može direktno da se primeni bez prethodno zaključenog bilateralnog sporazuma, a to nije obavezno – rekla je advokat Rajna Andrić.
Podsetila je da Srbija nikada nije oduzela imovinu hrvatskih firmi i da postoji nekoliko odluka kojima je hrvatska imovina u Srbiji vraćena vlasnicima.
Advokat Minja Nikolić rekao je da bi za eventualno zaključivanje bilateralnog sporazuma sa Hrvatskom bilo nadležno Ministarstvo pravde ili Ministarstvo finansija.
Raspisan Konkurs za programe u Kulturnom centru Srbije u Parizu
Konkursi za sufinansiranje projekata organizacija iz dijaspore i regiona
Opštine na jugu Srbije pri vrhu po broju vraćenih u procesu readmisije
Dačić naložio hitnu kontrolu po ambasadama
Konkursi Ministarstva kulture i informisanja
Odbor o unapređenju prava manjina u Srbiji i Hrvatskoj
Kakvi su odjeci izložbe o Jasenovcu u UN
Izložba „Jasenovac - pravo na nezaborav" u UN
Zašto se u pasošu menja oznaka državljanstva?
Kakva je sudbina imovine srpskih firmi u Hrvatskoj?
Odalović: Od 123 objekta SFRJ u inostranstvu, bivše republike treba da podele još 51 objekat
Investicioni i poslovni centar srpske dijaspore počinje sa radom
Asimilacija Srba u Hrvaskoj izvesnija od očuvanja identiteta
Reciprocitet u kontaktima stranih diplomata
Srbija kupuje zgrade za ambasade
|