glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

hag zaev6 tuzilastvo1
RAMUS migranti11 notari-potpisi balet strelici8

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Zbog prekoračenja Šengena u zatvor!

 

izvor : novosti online  foto:

12.03.2017.

 

sengen7

Evropska unija pooštrila kontrolu bezviznog režima i sve je češće kažnjavanje putnika koji krše propise. Turistički ostanak može da iznosi maksimalno 90 dana

 

Ojačavanje bezbednosnih pravila unutar šengenske zone u poslednje vreme neprijatno je iznenadilo neke neoprezne putnike koji su se preračunali oko vremena dozvoljenog za boravak na teritoriji jedne od 26 zemalja članica. Dešavalo se da onaj ko je prekoračio rok, jednostavno, bude vraćen sa granice ili aerodroma, iako u ruci već ima kupljenu kartu.

Unutrašnja pravila EU jasno su precizirala da turistički ostanak na teritoriji zemalja potpisnica Šengenskog sporazuma može da iznosi maksimalno 90 dana u okviru poslednjih kalendarskih 180. To važi i za građane Srbije, za koje je bezvizni režim stupio na snagu 19. decembra 2009. godine.

Ukoliko neko samo za jedan dan pređe propisani limit, može da se nada da će mu, trenutno, gotovo sigurno, odbiti ulazak. Ako se, međutim, već našao u zemljama "Šengena", rizikuje na povratku novčanu kaznu i zabranu sledećeg ulaska na određeni period, koji može da potraje čak i do nekoliko godina. Pravila se razlikuju od zemlje do zemlje.

Francuska, na primer, za one koji neregularno borave na njenoj teritoriji predviđa, čak, i maksimalnu kaznu do jedne godine zatvora, 3.750 evra i tri godine zabrane ulaska. Iako odlazak iza rešetaka u ovakvim situacijama, ipak, spada samo u domen puke zakonske teorije, valja znati da i takva mogućnost postoji.

Veliki putnici pritom ne treba da se uzdaju u "išarani pasoš", odnosno veliki broj isprepletanih otisaka pečata, u kojima niko, pa ni carinik, ne može da se snađe s datumima. Ne prolaze ni priče da vam na nekoj od granica "nisu lupili pečat". Danas se, naime, sve proverava elektronskim putem zahvaljujući biometrijskom pasošu.

Onoga trenutka kada policijski službenik na ulazu u zemlju prisloni vaš putni dokument na aparat za iščitavanje podataka, sve mu se prikaže kao na dlanu. Ako ste prekršili rok, zasija crvena sijalica na uzbunu.

Registrovanje svakog ulaska na ovaj način danas je obavezno zbog terorističkih pretnji i migrantske krize koja je zahvatila Stari kontinent. Do pre izvesnog vremena nesavesni putnici su još i mogli da se provuku, ali to sada više nije slučaj. Na broj dozvoljenih dana sada upozorava čak i zemaljsko osoblje na čekiranju avionskih karata.

BEZ VIZE

Članice Šengenskog sporazuma na čijoj teritoriji građani Srbije mogu da borave tri meseca bez vize tokom šest kalendarskih meseci su Austrija, Belgija, Grčka, Danska, Estonija, Island, Italija, Letonija, Litvanija, Lihtenštajn, Luksemburg, Mađarska, Malta, Nemačka, Norveška, Poljska, Portugalija, Slovačka, Slovenija, Finska, Francuska, Holandija, Češka, Švajcarska, Švedska i Španija.

SAMO ZA TURISTE

Treba se takođe podsetiti i da bezvizni režim važi isključivo za turistička putovanja. Svaki drugi vid boravka, vezanog za rad, studiranje i slično, zahteva posebnu vizu i kartu boravka.

novosti.rs

 

Rok za upis birača ističe 11. marta

Nijedan građanin Srbije ne može dobiti azil u Nemačkoj

Konkurs za medije Srba iz regiona

Srbi bez palate u Temišvaru

Argentina i Srbija, udaljene, ali prijateljske zemlje…

Treća generacija imigranata lakše do švajcarskog državljanstva

Uključiti dijasporu u razvoj Srbije

Priznavanje vozačkih dozvola Srbije u Austriji

BiH: Pasoši neizvesni

Od rođaka iz sveta 2,7 milijardi evra

Nemačka za produženje graničnih kontrola u Šengenu

Konkursi Ministarstva kulture za projekte Srba u inostranstvu

Građani BiH ostaju bez pasoša?

MSP vraća ekonomske diplomate pod svoju nadležnost

Deveti Srpski mesec u Velikoj Britaniji

Pupovac se predomislio nakon pisma Vučiću

Građanima Srbije više nisu potrebne vize za Kinu

Nema odluke o statusu Paviljona

Pojačano obezbeđenje za 40 srpskih diplomata

Ambasadori: Roksanda ide u OEBS, a Aleksić u Italiju

Nastavlja se privredno umrežavanje dijaspore

Sedmi medijski susret dijaspore i Srba u regionu

Sa članovima Odbora o položaju Srba u regionu

Namet na Šengen

Ulaznica za Šengen koštaće pet evra

Dačić u Kanadi o ekonomskoj saradnji i vizama

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis