glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

dacic u un pristina6 ivanic66
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Sećanje na logoraše: Prekinuto ćutanje o Šarvaru

izvor : novosti online foto:  vn                                                                                                       17.11.2016.

madjarski logor

Ni danas, 75 godina od interniranja Srba u mađarske logore, nije lako kod naših severnih suseda naći recenzenta za knjigu koja pokušava da rasvetli tragičnu sudbinu oko 10.000 Srba iz Bačke koje su mađarski okupatori u Drugom svetskom ratu internirali mahom u logor Šarvar, a zatim u Nađkanjižu i Barč.

U to su se uverili Srpska samouprava Srba u Budimpešti i dr Danilo Urošević (83), koji je 1941. godine, kao osmogodišnji dečak, iz rodnog Bajmoka s porodicom interniran u logor Barč.

Uroševićevu knjigu sećanja i istorijskih činjenica "Srbi u logorima Mađarske 1941 - 1945" zajedno su objavili Srpska samouprava u Budimpešti i Arhiv Vojvodine u Novom Sadu. Specifičnost ove knjige je u tome što je, osim na srpskom, štampana i na mađarskom jeziku, sa željom da se javnost u Mađarskoj prvi put detaljnije upozna sa ovom temom.

- Mađarska publika je upoznata sa događajima u Novosadskoj raciji 1942. godine, ali interniranje Srba u mađarske logore im je takoreći nepoznato - rekao je Petar Lastić, direktor Srpskog instituta u Budimpešti, na promociji knjige u Matici srpskoj u Novom Sadu. - Da bi knjiga izdržala kritički i naučni sud, mi smo pretražili sve izvore i dopunili izdanja na oba jezika.

Koliko je teško bilo naći mađarskog recenzenta za ovu tematiku, svedoči podatak da su tamošnji Srbi uputili molbu nekolicini savremenih istoričara u Mađarskoj, a odazvao im se samo mladi istoričar Čaba Katona.

- Mađarski čitaoci dobijaju priliku da se upoznaju sa ovim tragičnim momentima svetskog rata i sa druge, srpske strane - napisao je Čaba u svojoj recenziji.

A istorijska, a ne samo srpska istina je da je sudbinu oko 10.000 solunskih dobrovoljaca i njihovih potomaka interniranih u Šarvar odredila odluka Mikloša Hortija da iz Bačke protera sve one koji tu nisu živeli do 31. oktobra 1918. Neki od njih su, pre nego što su Nemci zabranili dalji ulazak u Bačku, spas uspeli da nađu u Nedićevoj Srbiji, a ostali su zatočeni u Šarvar, gde su prošli pravu golgotu koju mnogi od njih nisu preživeli.

Na to ukazuje i recenzent u Uroševićevoj knjizi dr Milan Micić, navodeći da Austrougarska nije samo objavila rat Kraljevini Srbiji 1914. godine, već je nametnula i kolektivnu krivicu i odgovornost celokupnom srpskom narodu za atentat u Sarajevu.

- Represija nad srpskim stanovništvom Bačke u Drugom svetskom ratu, posebno prema naseljenim srpskim dobrovoljcima iz Prvog svetskog rata, bio je čin kažnjavanja "veleizdajnika" iz Prvog svetskog rata - naglašava Micić.

- Kada razgovarate s ljudima u Aleksi Šantiću, Rastini, Bajmoku, Karađorđevu, Sirigu, a to su sve kolonistička naselja nastala između dva svetska rata, gotovo da nema porodice koja ne nosi beleg iz Šarvara. Sudbina srpskih kolonističkih porodica iz Bačke trajno je obeležila njihov nacionalni identitet.

POMAGALI SUNARODNICIMA

Malobrojna srpska zajednica u Mađarskoj u vreme Drugog svetskog rata nastojala je da pomogne sunarodnicima zatočenim u logorima - kaže Lastić. - Organizovana je humanitarna pomoć, a prvenstveno su to činili Srbi iz mesta Pomaz pored Budimpešte. Neki Srbi koji su pušteni iz logora ostali su u Mađarskoj, a jedan od njih bio je Danilo Urošević, koji je docnije dospeo u Beograd. No, kao šesnaestogodišnjak, pomažući rodbini da pređe u Mađarsku, i on se vratio i tu ostao.

PRVI PUT ZA ISTIM STOLOM

U Budimpešti će 13. decembra biti priređen jednodnevni naučni skup o interniranju bačkih Srba u mađarske logore pre 75 godina. Na skupu će učestvovati po četiri istoričara iz Srbije i Mađarske. Prvi put srpski i mađarski istoričari sedeće za istim stolom i razgovarati o ovoj temi.

novosti.rs

 

Novi Sad Omladinska prestonica Evrope 2019.

Uskoro proizvodi sa oznakom srpski kvalitet

Kako se Srbija raduje Trampovoj pobedi

Srce smo ugradili u šine

Hidroelektrana Delibašino selo propada

Makedonski grad Veles: U službi Trampa

Novčanica s likom Tita imala je idiotsku grešku!

Susret sa istorijom: Rađanje studentskog bunta

Sjenički sir kao nematerijalno kulturno nasleđe

Templari podižu Hram Svetog Save na Menhetnu

SPC i Hrvatska biskupska konferencija: O Stepincu do 1941. godine

Srbija prva u Evropi po stopi rizika od siromaštva

Andrića kude i prisvajaju

Andrićevi dani: Nobelovac zaboravljen u rodnom gradu

Visoka škola sarajevskog marifetluka

Preživeće 6 buktinja i grb SFRJ

Fenomen tuge za Jugoslavijom

Kadinjača bez petokrake

FBI objavio zaplenjena dokumenta o Teslinom „zraku smrti“

Vizantija u Beogradu

Prirodnjački centar za istraživanje fosila dinosaurusa

Ekološka država garavog lica

Cicvara sa salatom od jezika

Školovanje obavezno, desetine hiljada nepismenih

Seks afere koje su umalo srušile Tita

Tuđman hteo podelu BiH sa Srbima: Muslimani će dovesti pola miliona Turaka, preko Sandžaka i Kosova povezaće se sa Turskom

Nestaje niz od 17 zaplanjskih vodenica-potočara

Podgrijavanje mita o Teuti: Arheolozi ponosni, mještani trljaju ruke

Viminacijum i dalje fascinira novim otkrićima

Bogati još bogatiji, trećina Crne Gore grca u siromaštvu

Trećina mladih ne želi da učestvuje u donošenju odluka

Bosna druga "najbednija" zemlja sveta: Gora od BiH samo Venecuela!

Mladi zainteresovani za stare zanate - besplatne radionice

Vandalizam na arheološkom lokalitetu kod Negotina: Lopovi uništili carsku palatu!

U Viminacijumu otkrivene zlatne i srebrne magijske pločice

Pod zemljom 300 kuća iz neolita

U Viminacijumu pronadjena porodična grobnica stara 16 vekova

Otvoreni tunel i obilaznica kod Golubačke tvrdjave

Mantije i pazarski ćevap - raj za čula

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

Unesko štiti naše stećke

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert