glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

sporazum plenkovic33 sipa3
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Hidroelektrana Delibašino selo propada

izvor : n1 foto: n1                                                                                                          05.11.2016.

delipasino-selo

U naselju Trapisti u Banjaluci decenijama propada Hidroelektrana Delibašino selo, izgrađena pre 117 godina, jedna od prvih elektrana na Balkanu i u Evropi. Rukovodstvo "Elektrokrajine", preduzeća u čijem je vlasništvu HE Delibašino selo, sledeće godine će odlučivati o tome da li će ovaj objekat biti pretvoren u muzej početaka elektrifikacije.

Sve zasluge izgradnje HE Delibašino selo davne 1899. pripadaju redovnicima franjevačkog samostana Trapisti, po kojima je to banjalučko naselje i dobilo naziv. Zahvaljujući ovoj hidroelektrani Banjaluka je bila među prvim gradovima koji su dobili struju, a prema podacima istoričara bilo je to osam godina pre Zagreba.

Ovaj objekat bio je u funkciji sve do 1984. godine, kada je zbog nabujalog Vrbasa prestala sa radom. Danas je ova hidroelektrana u dobrom stanju ako se uzme u obzirom da se radi o objektu koji je izgrađen pre više od veka. Hidroelektrana nije zaključana i išarana je raznim grafitima, ali njeni temelji odolevaju vremenu i prirodi, pa su "preživeli" razne nivoe reke Vrbas.

Na starim turbinama nedostaje tek poneki zupčanik napravljen od drveta. Prozori su ostali bez stakla, ali par sačuvanih prozorskih okvira svedoči o lepoti ovog objekta. Osim objekta hidrocentrale zubu vremena i nepredvidivom Vrbasu odolela je i većina betonske brane.

Danas su najčešći posetioci ribari koji često pecaju na ovom mestu. Jedan od njih je i Radoslav Rogić, sportski ribolovac, koji ponekad i kada ne peca prošeta do hidrocentrale.

"Žao mi je što ovakav objekat propada, što nije saniran. Za mnoge stvari se daju bezveze pare, umesto nešto ovakvo što je značajno i za grad i opšti interes", rekao je ovaj ribolovac.

Predrag Klincov, portparol preduzeća "Elektrokrajina" u čijem vlasništvu se nalazi ovaj istorijski objekat, kaže da je HE Delibašino selo jedna od najstarijih na Balkanu. Izgrađena je i počela je sa radom 1899. godine za potrebe prostorija i industrijskih pogona katoličkog reda u Trapistima kraj Banjaluke.

Prema njegovim rečima, ova hidroelektrana je na početku imala dve turbine od 60 konjskih snaga. Istovremeno sa njenom izgradnjom tadašnja Gradska uprava Banjaluke pokrenula je elektrifikaciju grada, odnosno gradnju prve mreže za rasvetu u domaćinstvima i javnu rasvetu u centru grada. Paralelno s Banjalukom, elektrifikovale su se i najrazvijenije države u Evropi.

Zahvaljujući struji koju je proizvodila centrala Delibašino selo već 1902. godine osvetljene su prostorije Gradske uprave, pojedine javne služne, dve željezničke stanice u gradu u predgrađu i u centru, kao i pojedina domaćinstva blizu same hidroelektrane.

"Hidroelektrana je 1910. godine povećala svoju snagu na 300 konjskih snaga. Nažalost usled nabujalog Vrbasa 1913. godine koji je probio branu samostan i grad ostali su u mraku. Procenjeno je da se mora graditi betonska brana pa je do proleća 1914. godine izgrađena i betonska brana hidroelektrane Delibašino selo, tako da je do 1922. godine bila jedini snabdevač grada električnom energijom, sve do otvaranja termo elektrane na ugalj u naselju Lauš", istakao je Klincov.

Kada je u pitanju obnova, prema njegovim rečima "Elektrokrajina" je od Ministarstva industrije energetike i rudarstva RS 2007. godine dobila koncesiju za izgradnju mini hidroelektrane sa pokušajem revitalizacije hidroelektrane Delibašino selo.

delipasino-selo2

"Angažovani strani konsultanti su procenili da na tom mestu zbog devastacije postojećeg objekta nije moguće napraviti novu hidroelektranu, već bi ona morala biti pomerena malo uzvodno, što je otvorilo problem imovinsko-pravnih odnosa sa Katoličkom crkvom koja je osporavala deo zemljišta", rekao je Klincov.

S obzirom na činjenicu da sam objekat više ne može se vratiti u prvobitnu namenu, odnosno da proizvodi električnu energiju "Elektrokrajina" je došla na ideju da se tu napravi muzej.

"U saradnji sa Zavodom za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa RS i Gradom Banjaluka, pokušaćemo da se tu izvrši restauracija samog objekta i postrojenja i da se to pretvori u muzej početaka elektrifikacije na ovom području", naglasio je Klincov.

Kako bi ovakav muzej bio finansijski samoodrživ postoje i ideje da se pored njega otvori i restoran sa terasom za posetioce i turiste.

Klincov naglašava da će se restauracija, ukoliko do nje dođe, u potpunosti raditi u skladu sa planovima Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa RS.

n1info.com

 

Makedonski grad Veles: U službi Trampa

Novčanica s likom Tita imala je idiotsku grešku!

Susret sa istorijom: Rađanje studentskog bunta

Sjenički sir kao nematerijalno kulturno nasleđe

Templari podižu Hram Svetog Save na Menhetnu

SPC i Hrvatska biskupska konferencija: O Stepincu do 1941. godine

Srbija prva u Evropi po stopi rizika od siromaštva

Andrića kude i prisvajaju

Andrićevi dani: Nobelovac zaboravljen u rodnom gradu

Visoka škola sarajevskog marifetluka

Preživeće 6 buktinja i grb SFRJ

Fenomen tuge za Jugoslavijom

Kadinjača bez petokrake

FBI objavio zaplenjena dokumenta o Teslinom „zraku smrti“

Vizantija u Beogradu

Prirodnjački centar za istraživanje fosila dinosaurusa

Ekološka država garavog lica

Cicvara sa salatom od jezika

Školovanje obavezno, desetine hiljada nepismenih

Seks afere koje su umalo srušile Tita

Tuđman hteo podelu BiH sa Srbima: Muslimani će dovesti pola miliona Turaka, preko Sandžaka i Kosova povezaće se sa Turskom

Nestaje niz od 17 zaplanjskih vodenica-potočara

Podgrijavanje mita o Teuti: Arheolozi ponosni, mještani trljaju ruke

Viminacijum i dalje fascinira novim otkrićima

Bogati još bogatiji, trećina Crne Gore grca u siromaštvu

Trećina mladih ne želi da učestvuje u donošenju odluka

Bosna druga "najbednija" zemlja sveta: Gora od BiH samo Venecuela!

Mladi zainteresovani za stare zanate - besplatne radionice

Vandalizam na arheološkom lokalitetu kod Negotina: Lopovi uništili carsku palatu!

U Viminacijumu otkrivene zlatne i srebrne magijske pločice

Pod zemljom 300 kuća iz neolita

U Viminacijumu pronadjena porodična grobnica stara 16 vekova

Otvoreni tunel i obilaznica kod Golubačke tvrdjave

Mantije i pazarski ćevap - raj za čula

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

Unesko štiti naše stećke

Crnogorske arhitekte za sirijske izbjeglice

Zašto Svetska banka podržava ugalj na Kosovu?

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert