glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

snsd
migranti00 izbori555
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Fenomen tuge za Jugoslavijom

izvor : vecernje novosti foto: vn                                                                                                            03.10.2016.

sfrj88

 

Međunarodni naučnici pokušali da odgovori zašto je u zemljama bivše SFRJ prisutna nostalgija. Velikonja: Veličajući prošlost, nostalgija kritikuje sadašnjost. Dimitrijević: Uspomena svedena na društvenu zanimljivost

Pioniri koji su rasli u Jugoslaviji učili su da će ih socijalistički razvoj odvesti u bolju budućnost. U toj budućnosti, međutim, čekao ih je krvavi raspad zemlje, a na život u SFRJ, mnogi od njih, od Makedinije do Slovenije, danas gledaju kao na bolju prošlost.

Zbog čega je i dvadeset i više godina otkako su na ruinama države koja je bila Istok na Zapadu i Zapad na Istoku, uspostavljeni novi entiteti sa nacionalnim predznakom, prisutna nostalgija za nečim što se tako zdušno rušilo, pokušao je da odgovori naučni skup održan juče i prekjuče u Muzeju istorije Jugoslavije.

Međunarodna konferencija "Nostalgija u pokretu" koja je za temu imala postkomunističku nostalgiju, okupila je stručnjake iz Srbije i zemalja bivše Jugoslavije, ali i Češke i Bugarske. Koordinatori ovog projekta bile su Marija Đorgović i Mirjana Slavković, kustoskinje MIJ.

- Na nostalgiju se obično gleda kao na intimnu, sentimentalnu, eskapističku, nevinu priču o boljoj prošlosti, koja svoje slušaoce čini neaktivnim - smatra Mitja Velikonja, rukovodilac Centra za kulturne i religiozne studije na Univerzitetu u Ljubljani. - Takvi pogledi zapostavljaju drugu stranu: kao "retrospektiva utopija", nostalgija je emancipatorska, aktivna, priča koja uključuje i aktivira, jer veličajući prošlost, zapravo kritikuje sadašnjost.

Za lingvistu i antropologa Tanju Petrović jugonostalgija je fenomen povezan sa dubljim saznanjima o društvenom životu i premašuje lamentiranje radnika nad izgubljenom socijalnom sigurnošću:

- Nostalgija ima kapacitet da utiče na sadašnjost ohrabrivanjem tenzija i stvaranjem neprijatnosti, sprečavajući tako da ruine socijalističke industrije, ruine te modernističke utopije, budu poslate u istoriju, ili da budu ignorisane i postepeno zaboravljene kao ostaci neodgovarajuće socijalističke prošlosti.

Pojmovi nostalgije i socijalizma se, prema mišljenju Branislava Dimitrijevića, profesora istorije i teorije umetnosti na Školi za umetnost i dizajn u Beogradu, gotovo isključuju.

- Pre trideset godina teško da bi se ova dva pojma mogla spojiti. Nostalgija je prvenstveno shvatana kao buržoaska kulturna praksa čežnje za prošlošću, neka vrsta hipohondrije buržoaskog srca, iluzija o nekom harmoničnom bel epoku koji je prethodio modernim antagonizmima. Kako onda staviti ova dva pojma u isti koš, kada se zna da je jugosloveski socijalizam proizašao iz modernih društvenih antagonizama i revolucionarne klasne borbe? Kako pristupiti ovoj temi u sadašnjim društvenim uslovima u kojima je svaki nagoveštaj klasne borbe potisnut, u kojima je uspomena na Jugoslaviju svedena na društvenu zanimljivost, a ne uzdignuta na političku lekciju - pita se Dimitrijević.

Kao što se na mestu gde je Tito sahranjen, u Kući cveća, koja je u sklopu MIJ, svake godine okupljaju udruženja i pojedinci da obeleže njegov rođendan, takvi skupovi održavaju se svakog 25. maja i u njegovom rodnom Kumrovcu. Taj fenomen proučavala je Nevena Škrbić Alempijević sa odeljenja za etnologiju i kulturnu antropologiju Fakulteta društvenih nauka Zagrebačkog univrziteta.

- Ljudi se i dalje tog dana okupljaju u Kumrovcu bez obzira na to da li političke elite odobravaju ili ne - tvrdi naučnica. - Tu dolaze iz različitih razloga: da iskažu svoju nostalgiju, uspostave kontinuitet između prošlosti i sadašnjosti, da kritikuju sadašnje okolnosti i odnose snaga, ili samo da vide svoje nekadašnje drugove. U Kumrovcu, kako kažu, mogu da učestvuju u priči koja se retko čuje na javnoj sceni Hrvatske. Ispoljavanje nostalgije javno, na mestu gde je Tito rođen, zato ne treba tretirati kao prevashodno konzervatini i nekritički odnos prema prošlosti. U kontekstu prethodinih istraživanja jugonostalgije i titonostalgije na nju se može gledati i kao na fenomen koji donosi inovacije, samoidentifikaciju i novu kulturnu recepciju.

Konferencija "Nostalgija u pokretu" stoji na samom kraju višegodišnjeg istraživačkog procesa i promišljanja koji se odnosi na temu sećanja i nostalgije u okviru Muzeja istorije Jugoslavije, kaže jedan od koordinatora Mirjana Slavković:

- Smisao ovog edukativnog programa je da napravi presek dosadašnjih istraživanja u ovoj oblasti i trasira smernice za buduće istraživačke projekte.

REFERATI NA ENGLESKOM

Ovaj naučni skup deo je projekta "Heroji koje volimo. Ideologija, identitet i socijalistička umetnost u novoj Evropi", koji finansiraju Evropska komisija i Allianz Kulturstifung. Zbog toga su svi učesnici svoje radove predstavili na engleskom jeziku.

novosti.rs

 

Kadinjača bez petokrake

FBI objavio zaplenjena dokumenta o Teslinom „zraku smrti“

Vizantija u Beogradu

Prirodnjački centar za istraživanje fosila dinosaurusa

Ekološka država garavog lica

Cicvara sa salatom od jezika

Školovanje obavezno, desetine hiljada nepismenih

Seks afere koje su umalo srušile Tita

Tuđman hteo podelu BiH sa Srbima: Muslimani će dovesti pola miliona Turaka, preko Sandžaka i Kosova povezaće se sa Turskom

Nestaje niz od 17 zaplanjskih vodenica-potočara

Podgrijavanje mita o Teuti: Arheolozi ponosni, mještani trljaju ruke

Viminacijum i dalje fascinira novim otkrićima

Bogati još bogatiji, trećina Crne Gore grca u siromaštvu

Trećina mladih ne želi da učestvuje u donošenju odluka

Bosna druga "najbednija" zemlja sveta: Gora od BiH samo Venecuela!

Mladi zainteresovani za stare zanate - besplatne radionice

Vandalizam na arheološkom lokalitetu kod Negotina: Lopovi uništili carsku palatu!

U Viminacijumu otkrivene zlatne i srebrne magijske pločice

Pod zemljom 300 kuća iz neolita

U Viminacijumu pronadjena porodična grobnica stara 16 vekova

Otvoreni tunel i obilaznica kod Golubačke tvrdjave

Mantije i pazarski ćevap - raj za čula

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

Unesko štiti naše stećke

Crnogorske arhitekte za sirijske izbjeglice

Zašto Svetska banka podržava ugalj na Kosovu?

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

Mozaik Meduze u Medijani

NATO 1999. uništio tajne dosijee BIA

Zaposleni u Etnografskom muzeju zabrinuti za sudbinu Manakove kuće

Novi rok za obnovu Golupca

'Nobu'-sudar japanske i crnogorske kuhinje na Sv. Stefanu

Prisluškivanje iz jednog centra

Močnik: Ljubljana bi da soli pamet Srbiji

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert