glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

migranti-grcka tuzilastvo1
dodik-bakir
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Vizantija u Beogradu

izvor : rts foto:  rts                                                                                                           27.09.2016.

kongres

 

Rehabilitacija vizantijskog nasleđa čini zanimljivo poglavlje u razvoju evrpske misli i estetskih stremljenja što pokazuje i uspešno zavšen 23. Međunarodni kongres Vizantologa koji se u Beogradu održao krajem avgusta 2016.godine.

Ovaj najveći do sada kongres vizantoloških studija pod nazivom Vizantija svet - u promenama okupio je više od 1300 naučnika iz 40 zemalja.

"Suština Vizantije je u tome da je to multikulturalni društveni sistem koji je uticao na ceo svet, ne samo u periodu svog postojanja već i kasnije. Vizantinci sebe nisu nazivali tim imenom, već su bili Romeji, Rimljani. Mi smo ih nazvali tako, sledeći jednog francuskog naučnika iz 16.veka koji je ovaj termin osmislio kako bi istočnorimski svet mogao da razlikuje od onog iz ranijeg rimskog perioda. Priča o Vizantiji je višeslojna, ima mnogo nivoa o kojima možemo razgovarati" - objasnio je profesor Džon F.Haldon sa Prinston univerziteta u SAD.

"Vizantijski svet je iznedrio mnoge duhovne vrednosti, intelektualne i kulturne u najširem smislu reči koje su izvorište velikog dela evropske civilizacije" naglasio je akademik Ljubomir Maksimović.

"Danas Vizantija za nas predstavlja temu koja povlači pitanje identiteta Vizantinaca iako je većina govorila grčkim jezikom, sebe su nazivali Romejima. S druge strane moramo postaviti pitanje sopstvenog identiteta u odnosu na dati rimski. Pod tim prvenstveno mislim na države južne i jugositočne Evrope, osnovane ili obnovljene tokom 19.veka i koje imaju snažno nacionalno osećanje. Posebno poglavlje predstavlja očuvanje kulturne baštine pogotovo u vremenu kada je ona prepuštena razaranjima usled različitih okolnosti. Isto tako, važno je i pitanje konzervacije i restauracije postojećih spomenika", istakao je Johanes Koder predsednik Međunarodne Asocijacije Vizantologa.

Za istoriju civilizacije nasleđe Vizantije je dalo pre svega dve velike zaostvaštine. Zapadu je prenela antički helenizam i tako doprinela rađanju renesanse u Evropi, a Istoku pravoslavlje i neprocenjivo umetničko nasleđe.Teme o kojima se govorilo na kongresu predstavljaju sintezu svih istraživanja iz ove oblasti. Osim toga, kao deo pratećeg programa organizovane su izložbe u Galeriji SANU, Galeriji Nauke i Tehnike i Muzeju Srpske Patrijaršije.

Objavljena trotomna monografija Vizantijsko nasleđe i srpska umentnost koje okupila je oko 60 autora iz oblasti vizantologije i istorije umetnosti. Posebno odabrani tekstovi objedinjeni su u sledećim celinama: arheološki kontekst, vizantinizacija srpske kulture ,sakralna umetnost i recepcija vizantijskog modela u srpskoj umetnosti od 18-21.veka.

Cilj je bio da se međunarodnoj javnosti predstavi naše kulturno blago i dostignuća, a sa druge strane da se prouči konstanto prisustvo vizantijskog modela u srpskoj umetnosti tokom vekova i da se pokaže njen život sve do danas”, objasnio je prof. dr Dragan Vojvodić istoričar umetnosti, koji je sa prof. dr Danicom Popović uredio monografiju.

"Jedna od oblasti koja je istoričarima veoma važna u istraživanju jesu dokumenti i na tom polju možemo da saznamo skrivene veze između Vizantije i Srbije," objašnjava prof. dr Nebojša Porčić, istoričar.

O odnosu Vizantije i srpskih zemalja, o uticaju vizantijske retorike na našu srednjovkovnu književnost, umetničkim refleksijama, o Beogradskoj vizantijskoj školi i radu Seminara za vizantijske studije i aktivnostima Vizantološkog instituta SANU trebalo bi odvojiti posebna poglavlja. Ali, podsetimo da se Međunarodni kongres vizatijskih studija održava svake pete godine širom sveta. Prvi put u Beogradu je organizovan pre 90 godina, tačnije 1927. godine.

Kao i druge humanističke discipline i društvene nauke, vizantijske studije su pogođene novim dostignućima i trendovima u savremenoj kulturnoj politici. Pre svega, političkoj globalizaciji i eksploziji znanja koji su povezani sa korišćenjem društvenih mreža.

Sada, više nego ranije vizantijske studije nemaju element eksluziviteta koji uključuje samo zemlje kod kojih je vizantsjki kod duboko ukorenjen u nacionalno nasleđe već je Vizantija postala deo globalnog nasleđa u svetskoj kulturi. Samim tim je sada jača interdisciplinarnost u istraživanju koje podstiče razvoj i širenje vizantijskih studija.

"Vizantija kao fenomen koji u suštini ne podleže nikakvim nacionalnim predznacima, tako da možemo da nađemo sjajne vizantologe na raznim kontinetima i to može biti velika transfuzija za nauku. S druge strane živimo u doba dezinformacija koje se otelo kontroli, kao i u doba istorijskih falsifikata koji idu nekada i do parodije.Tako da je potrebno da postoji jedno telo koje će moći da kontroliše situaciju. Zbog toga su važni susreti naučnika kao što je to bilo na ovogodišnjem Međunarodnom kongresu vizantologa u Beogradu. Tu se stalno živi kontakti održavaju, a nova tehnologija donosi i predstavlja pozitivnu stranu duha vremena u kojem živimo. Tek nakon ovakvih susreta nastaju pravi plodovi nauke",objašnjava prof. dr Oliver Tomić istoričar umetnosti.

Vizantološki institut SANU

Vizantološki institut SANU osnovao je akademik Georgije Ostrogorski (direktor 1948-1976), marta 1948. Od samog početka rad Instituta počivao je na timskom angažovanju naučnika  na različitim projektima. U rad instituta nisu bili uključeni samo stalni saradnici instituta, nego i kolege iz srodnih naučnih disciplina i institucija.Institutom su do danas rukovodila trojica direktora: Georgije Ostrogorski (1948-1976), Božidar Ferjančić (1976-1998) i Ljubomir Maksimović (od 1998).

rts.rs

 

Prirodnjački centar za istraživanje fosila dinosaurusa

Ekološka država garavog lica

Cicvara sa salatom od jezika

Školovanje obavezno, desetine hiljada nepismenih

Seks afere koje su umalo srušile Tita

Tuđman hteo podelu BiH sa Srbima: Muslimani će dovesti pola miliona Turaka, preko Sandžaka i Kosova povezaće se sa Turskom

Nestaje niz od 17 zaplanjskih vodenica-potočara

Podgrijavanje mita o Teuti: Arheolozi ponosni, mještani trljaju ruke

Viminacijum i dalje fascinira novim otkrićima

Bogati još bogatiji, trećina Crne Gore grca u siromaštvu

Trećina mladih ne želi da učestvuje u donošenju odluka

Bosna druga "najbednija" zemlja sveta: Gora od BiH samo Venecuela!

Mladi zainteresovani za stare zanate - besplatne radionice

Vandalizam na arheološkom lokalitetu kod Negotina: Lopovi uništili carsku palatu!

U Viminacijumu otkrivene zlatne i srebrne magijske pločice

Pod zemljom 300 kuća iz neolita

U Viminacijumu pronadjena porodična grobnica stara 16 vekova

Otvoreni tunel i obilaznica kod Golubačke tvrdjave

Mantije i pazarski ćevap - raj za čula

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

Unesko štiti naše stećke

Crnogorske arhitekte za sirijske izbjeglice

Zašto Svetska banka podržava ugalj na Kosovu?

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

Mozaik Meduze u Medijani

NATO 1999. uništio tajne dosijee BIA

Zaposleni u Etnografskom muzeju zabrinuti za sudbinu Manakove kuće

Novi rok za obnovu Golupca

'Nobu'-sudar japanske i crnogorske kuhinje na Sv. Stefanu

Prisluškivanje iz jednog centra

Močnik: Ljubljana bi da soli pamet Srbiji

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert