glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Nestaje niz od 17 zaplanjskih vodenica-potočara

izvor : agencije foto:                                                                                                              21.08.2016.

vodenica2

Područje opštine Gadžin Han, izmedju sela Donji Dušnik i Gornji Dušnik jedinstveno je u Srbiji po tome što se na nepuna dva kilometra nalazi čak 17 vodenica.

Većina vodenica na brzoj planinskoj rečici koju meštani nazivaju Gornjodušničko vrelo starija je od tri veka, ali je na žalost i većina njih urušena i zarasla u korov.

Od 17 vodenica u ovom jedinstvenom nizu, vodenični točak povremeno se okreće u još tri, dok ostale polako nestaju, izložene "zubu" vremena i ljudskom nemaru.

Jedan od najstarijih stanovnika Gornjeg Dušnika i jedan od poslednjih vodeničara u ovom selu, osamdesetjednogodišnji Milutin Mika Golubović, rekao je za agenciju Beta da je u vremenu pre i posle Drugog svetskog rata sve bilo drugačije.

Prema Golubovićevim rečima, sve vodenice su danonoćno radile, ali se i pored toga za mlevenje čekalo u redu.

"Ljudi iz čitavog našeg Zaplanja, ali i iz okoline Niša i Leskovca, dolazili su ovde da melju kukuruz i pšenicu. Dolazili su na konjima, magarićima... dolazili ko je čime imao. Neko je ostajao da čeka da mu se samelje, a neko je ostavljao džakove i vraćao se po njih za neki dan", istakao je Golubović.

Do pre tridesetak godina, rekao je Golubović, bilo je dosta posla za vodeničare u Gornjem Dušniku, ali je onda posla nestalo, a vodenice su, jedna po jedna, krenule da se zatvaraju.

"Mladi su se odselili u grad, a stari su pomrli. Nema u selima više ljudi, nema ni ko da melje kukuruz, ni za koga da melje. Stoku više niko ne čuva. Poneko tako dodje da mu sameljem kukuruz za kačamak", naglasio je Golubović.

On je kazao da vodeničarski zanat, sle više od jednog veka u porodici Golubović, nema ko da nasledi, tako da će posle njegove smrti biti zatvorena i vodenica u dvorištu njegovog domaćinstva.

Dejan Zdravković (46), jedini mladji stanovnik ovog kraja koji još radi kao vodeničar, kaže da se žito i kukuruz malo melju u zaplanjskim vodenicama, ali da svi koji dodju u Zaplanje, obavezno posete vodenice i raspituju se o tome kako je nekada bilo.

vodenica

"Ljudima je zanimljivo to što se u vodenicama ništa ne menja već 300 godina. Sve je u njima isto kao kada su napravljene – koševi za žito, lopatice kojima se žito sipa, točak kojim se voda navodi na kamen", istakao je Zdravković.

Na inicijativu meštana Donjeg i Gornjeg Dušnika, 17 vodenica-potočara stavljeno je pod zaštitu države, ali je ta zaštita ostala samo "mrtvo slovo na papiru".

U opštini Gadžin Han istakli su za Betu da vodenice jesu veliki turistički potencijal, ali da opština ne može da ih zaštiti propadanja.

"Vodenice su u privatnom vlasništvu, a mi ne možemo da ulažemo u privatnu svojinu jer je to protivzakonito. Razrešenje imovinskih odnosa je veoma komplikovano jer svaka vodenica ima mnogo naslednika", objasnio je direktor Turističke organizacije Gadžin Han Zoran Dimitrijević.

Jedinstveni niz od 17 vodenica potočara u Gornjem i Donjem Dušniku već 33 godine je inspiracija slikara u jedinoj likovna kolonija u ovom kraju koja je upravo po njima i dobila ime.

Ukoliko se na nadje način da se vodenice sačuvaju od propadanja, naredne generacije moći će da ih vide jedino na fotografijama i slikama nastalim u ovoj likovnoj koloniji.

 

 

Podgrijavanje mita o Teuti: Arheolozi ponosni, mještani trljaju ruke

Viminacijum i dalje fascinira novim otkrićima

Bogati još bogatiji, trećina Crne Gore grca u siromaštvu

Trećina mladih ne želi da učestvuje u donošenju odluka

Bosna druga "najbednija" zemlja sveta: Gora od BiH samo Venecuela!

Mladi zainteresovani za stare zanate - besplatne radionice

Vandalizam na arheološkom lokalitetu kod Negotina: Lopovi uništili carsku palatu!

U Viminacijumu otkrivene zlatne i srebrne magijske pločice

Pod zemljom 300 kuća iz neolita

U Viminacijumu pronadjena porodična grobnica stara 16 vekova

Otvoreni tunel i obilaznica kod Golubačke tvrdjave

Mantije i pazarski ćevap - raj za čula

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

Unesko štiti naše stećke

Crnogorske arhitekte za sirijske izbjeglice

Zašto Svetska banka podržava ugalj na Kosovu?

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

Mozaik Meduze u Medijani

NATO 1999. uništio tajne dosijee BIA

Zaposleni u Etnografskom muzeju zabrinuti za sudbinu Manakove kuće

Novi rok za obnovu Golupca

'Nobu'-sudar japanske i crnogorske kuhinje na Sv. Stefanu

Prisluškivanje iz jednog centra

Močnik: Ljubljana bi da soli pamet Srbiji

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert