glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

konferencija3 pristina6 ivanic66
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Dačić: Potezi Prištine protiv mira, Kosovo će postati crna rupa Evrope; Čitaku: UN više ne upravljaju Kosmetom

izvor : agencije  foto: vn                                                                                    17.11.2016.

dacic u un

NjUJORK - Potezi Prištine nisu u interesu mira i stabilnosti u regionu, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić večeras na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o stanju na Kosovu i dodao da spremnost Srbije za dijalog sa Prištinom nije u mnogim slučajevima, nailazila na adekvatan pristup druge strane.

Priština nastavlja sa unilaterlanim potezima, poput odluke o konfiskaciji kombinata Trepča rekao je Dačić i istakao da se takvim potezom unosi pravna nesigurnost, koja može da ugrozi krhku bezbednosnu situaciju na Kosovu, jer je Trepča svojina Srbije i njenih građana "i nikakva pravna odluka Prištine to ne može promeniti".

On je pozvao članice SB UN da učine sve da se zakon o Trepči stavi van snage i sve nastavi dijalogom, jer će, u protivnom, Kosovo postati crna rupa Evrope, gde je privatna svojina apsolutno nezaštićena.

Potezi Prištine nisu u interesu mira i stabilnosti u regionu, poručio je Dačić, podsećajući da je kosovska vlast, bez ikakvog uporišta u rezoluciji 1244. bespravno privatizovala 70 odsto društvenih preduzeća na Kosovu. Od presudnog značaja za održivi opstanak srpskog naroda na Kosovu da se u najkraćem roku formira Zajednica srpskih opština (ZSO) kao mehanizam koji treba da omogući sistematsku, institucionalnu zaštitu srpske zajednice, rekao je Dačić.

Nažalost, umesto da njeno uspostavljanje bude centralno pitanje koje je moralo biti sprovedeno kao prioritetno, ona je postala predmet političkih ucena, upozorio je on.

Ne sme se dozvoliti da se ovaj proces dalje odugovlači i ugrožava jednostranim potezima kojima se srpskom narodu na Kosovu otvoreno poručuje da nema nikakva prava poput "Zakona o strateškim investicijama na Kosovu", rekao je Dačić.

On je upozorio da je na Kosovu prisutan drastično pojačan verski ekstremizam sa elementima terorizma i delovanja radikalizovanih ekstremista koji se vraćaju sa ratišta iz formacija terorističkih grupa.

S druge strane, na polarizovanoj političkoj sceni evidentan je trend daljeg zaoštravanja i "suzavac demokratije", uz kontinuirano nasilje prema pripadnicima srpske i drugih ne-albanskih zajednica, napomenuo je Dačić.

Prema njegovom mišljenju, zbog toga se ne mogu razumeti razlozi iz kojih se u izveštaju generalnog sekretara smanjuje prostor i fokus posvećen zapažanjima u pogledu bezbednosti.

Srbija, u tom smislu, predlaže da se u kvartalne izveštaje generalnog sekretara UN unesu poglavlja posvećena položaju zajednica južno od Ibra, utvrđivanju prepreka koje otežavaju ili onemogućavaju povratak raseljenih, imovinskim pravima i borbi protiv nekažnjivosti etnički motivisanih zločina.

Dačić je istakao da suvoparno statističko iznošenje parcijalnih evidencija o napadima na život i imovinu pripadnika nealbanskih zajednica predstavlja relativizaciju civilizacijski nedopustive pojave, a to je progon po etničkoj i verskoj osnovi.

Pored statistike, bilo bi korisno da u izveštaju bude dat i prikaz institucionalnog reagovanja nadležnih policijskih, tužilačkih i pravosudnih organa u smislu istrage, otkrivanja izvršioca, podizanja optužnica, krivičnog ili prekršajnog procesuiranja, dodao je on.

Dačić je naveo i brojne primere skrnavljenja duhovne baštine srpskog naroda na Kosovu.

On je ukazao da je, usled nepostojanja elementarnih uslova za održivi povratak, broj povratnika u Pokrajinu i dalje poražavajuće mali, i da se može reći da je to zajednički neuspeh svih aktera uključenih u proces povratka.

Dačić je poručio da će Srbija, u interesu regionalne stabilnosti, nastaviti dijalog sa Prištinom.

Dijalog čiji su primarni ciljevi rešavanje svakodnevnih, životnih problema ljudi koji na Kosovu žive i normalizacija odnosa, a ne dijalog koji se zloupotrebljava kao platforma za nametanje nezavisnosti Kosova, poručio je on.

Dačić je pozvao države koje nisu priznale nezavisnost Kosova da, uprkos pritiscima koje mnoge od vas trpe, ostanu dosledne u svom principijelnom poštovanju međunarodnog prava i Povelje UN

Svaka promena stava država koje nisu priznale nezavisnost Kosova bi negativno uticala na dalji konstruktivan pristup strana u dijalogu i na implementaciju postignutih dogovora, konstatovao je on.

Dačić je pozvao i one države koje su priznale nezavisnost Kosova da tu svoju odluku ozbiljno preispitaju i na taj način daju doprinos nastojanjima da se za pitanje Kosova iznađe obostrano prihvatljivo rešenje.

Ne želimo da situacija na Kosovu bude latentna pretnja stabilnosti i napretku Srbije i regiona, i zato ćemo se i dalje predano angažovati na mirnom rešavanju nesuglasica, poručio je Dačić.

On je zaključio da Srbija to čini svesna da je to dugotrajan proces, u kojem, da stvar bude teža, često nema odgovarajućeg sagovornika "koji sa nama deli viziju drugačijeg, pomirenju, vladavini prava i demokratskim vrednostima istinski posvećenog regiona".

UN VIŠE NE UPRAVLjAJU KOSOVOM


Ambasador tzv. Kosova u Sjedinjenim Američkim Državama Vljora Čitaku izjavila je danas u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku da je Kosovo i Metohija od 2008. godine nezavisna država koju priznaje većina država sveta, zbog čega UN više ne upravljaju tom pokrajinom.

Svetska organizacija je podržala napore za izgradnju mira i stabilnosti na Kosovu, ali mi je neprijatno da Savet bezbednosti UN svaka tri meseca raspravlja o Kosovu, u vreme kada je suočen sa mnogo većim izazovima, rekla je Vljora Čitaku na sednici Saveta bezbednosti.

"Nalazimo se u paralelnom svetu, u kojem Srbija tvrdi da kosovska država ne samo da ne postoji, već je i prekršila međunarodne zakone. U stvarnom svetu je Kosovo suverena država, koja nije prekršila međunarodno pravo, što je, na zahtev Srbije, potvrdio i Međunarodni sud pravde u Hagu", izjavila je Vljora Čitaku.

Prema njenim rečima, samoproklamovano Kosovo želi pravdu za sve, jer je to jedini način da se doprinese miru porodica žrtava nasilja.

"Srbija nije pokazala spremnost da progoni ratne zločince. O tome govori podatak da, uprkos silovanju 20.000 žena i ubistvu više od 1.000 dece na Kosovu, niko za to nije optužen u Srbiji, jer država krije podatke", izjavila je Vljora Čitaku.

Ona je rekla da Priština nije zadovoljna dinamikom sprovođenja sporazuma o normalizaciji odnosa sa Beogradom, postignutim u briselskom dijalogu.

Proces normalizacije odnosa se ne završava u Briselu, već je važna njegova primena u Srbiji i na Kosovu, izjavila je Vljora Čitaku.

AMBASADORI U UN POZDRAVILI DOGOVOR BEOGRADA I PRIŠTINE O TELEKOMUNIKACIJAMA


Ambasadori članica Saveta bezbednosti UN danas su na sednici posvećenoj Kosovu pozdravili dogovor Beograda i Prištine o telekomunikacijama, ističući da je neophodno nastaviti dijalog uz posredovanje Evropske unije (EU).

Na sednici na kojoj je predstavljen redovan tromesečni izveštaj ;generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o Kosovu, takođe je navedeno da je neophodno da obe strane dođu do mirnog rešenja, i da ne postoji alternativa dijalogu.

Ambasador Francuske je rekao da njegova zemlja podržava mandat Misije UN na Kosovu (UNMIK), dodajući da to opravdava "pozitivan razvoj događaja".

On je izrazio uverenje da budućnost Kosova ne određuje Savet bezbednosti UN, već politički dijalog Beograda i Prištine, pod pokroviteljstvom EU.

Pozdravio je napredak u dijalogu kao što je dogovor o telekomunikacijama, ocenjujući, međutim, da to nije dovoljno.

Istakao je takođe značaj borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala na Kosovu.

Predstavnik Španije je izrazio zahvalnost šefu Misije UN na Kosovu (UNMIK) Zahiru Taninu na radu, dodajući da UNMIK da ima neophodnu ulogu i da je "rad na terenu važan jer doprinosi pomirenju".

Ocenio je da budućnost zapadnog Balkana zavisi od dijaloga, a da EU u tome ima ključnu ulogu.

Ambasador Velike Britanije je ocenio da je veoma malo postignuto tokom protekla tri meseca kada je u pitanju Kosovo.

Kako je naveo, članice Saveta bezbednosti UN su u proteklom periodu više debatovale o Kosovu nego o Severnoj Koreji, što je prema njegovoj oceni, nepotrebno.

On je pozdravio posvećenost Beograda i Prištine dogovoru, navodeći da dijalog ne treba da bude ograničen samo na sastanke u Briselu.

Prema njegovim rečima, normalizacija odnosa je u interesu građana Kosova, Srbije i regiona.

NISU ISPUNjENA OČEKIVANjA

Šef UNMIK Zahir Taninrekao je večeras, podnoseći izvestaj o stanju na Kosovu na sednici saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da se očekivanja s početka godine nisu ispunila - nije dogovorena granica sa Crnom Gorom, nije došlo do vizne leberalizacije, pregovori sa Srbijom ne idu željenim tokom, a politička atmosfera je i dalje duboko polarizovana. Neki od političkih lidera na Kosovu i dalje imaju uske poglede na obnavljanje odnosa sa Srbijom, rekao je Tanin. On je ukazao i na duboke razlike između preokupacija političke elite i građana, jer se prioriteti političara često u potpunosti razlikuju od pitanja koja postavljaju birači i mediji. On je kao loš primer postupanja lokalnih vlasti prema Srbima naveo primer odluke Skupštine opštine Suva Reka, koja je donela odluku da zabrani povratak Srba, što je za žaljenje.

 

Izveštavanje o EU često bez suštine, svedeno na izjave zvaničnika

"Srbija spremna da otvori još tri poglavlja"

Tanjug kao dokaz da se medijski zakoni ne primenjuju

Migranti se vratili u Beograd sa hrvatske granice

Vučić: Želimo najbolje moguće odnose sa Kazahstanom

Postignut sporazum sa Prištinom o telekomunikacijama/Kosovski mediji o sporazumu o telekomunikacijama

Migranti odbili smeštaj u Srbiji, žele u Hrvatsku/Ivanišević: Migranti stigli do Šida, nudimo im povratak/Pritvor do 30 dana za četvoricu krijumčara migranata

Ljajić: Kandidovaću se za predsednika Srbije

'Zaokret Tramp' može smanjiti pritisak na Balkan

VB ostaje velika sila, želimo najbolje odnose;Džonson: Podržavamo EU put Srbije

Vučić s rumunskim kolegom o kontroli granice i saradnji/Čološ : Podržavamo Srbiju na putu ka EU, ne priznajemo Kosovo

Okreće li Srbija leđa izbeglicama?

EK o Srbiji: Napredak u ekonomiji, dosta posla za vladavinu prava

Stefanović sa ambasadorom Bugarske o migrantskoj krizi/Đurović: Između 2.500 i 5.000 migranata luta po Srbiji

Ditman: Nema novih uslova kada je u pitanju Kosovo

Kurc: Zatvoriti granice umesto sporazuma sa Turskom/Crveni krst: Za nedelju dana pronadjena tela 40 migranata/Komesarijat za izbeglice: Imigrantima pružena adekvatna zdravstvena nega

Potpisani ugovori vredni 734 miliona evra/Vučić: Sve projekte sa Kinom sproveli smo u delo

Vučić sa Li Kećangom u Rigi, potpisana tri sporazuma

EU: U opasnosti sporazum s Turskom o imigrantima/Vulin: Kapaciteti se neće povećavati/ Više od 239 migranata se utopilo kod Libije

Parcijalni DNK i istraga

Rimska Republika: Ko i zašto želi da udari na Vučića?

Rusija vežba u Srbiji, NATO u Crnoj Gori

Ferpres: Tanjug - godinu dana uspešnog nepostojanja

Vulin o slučaju Jajinci i eventualnoj vezi sa ambasadom SAD/Skot: Odnosi Srbije i SAD korektni, bez odgovora Vulinu

Slučaj 'zolja': Tri traga, tri scenarija i nijedno rešenje

Stefanović: Oružje nije slučajno ostavljeno, istraga ide dalje

Džekson pohvalila mere vlade u migrantskoj krizi/Bugarska: Smanjen broj migranata na granici sa Srbijom/Tokom vikenda sprečeno 213 migranata da ilegalno uđu u Mađarsku/Britanija odbila da primi 1.500 dece migranata

Alternativna medijska scena regiona odgovor na pretnje i pritiske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert