glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Legalni rendžeri pustoše neolitska nalazišta

izvor : agencije foto: tanjug                                                                                                               22.07.2016.

neolitsko nalaziste

PARAĆIN - Viši naučni saradnik Arheološkog instituta Beograd Slaviša Perić ukazao je danas da su neolitska nalazišta na udaru divljih kopača, među kojima prednjače legalno registrovani "Arho amateri Srbije" u iniformama koje su slične onim što nosi policija, odnosno, rendžeri, i sa značkama "Arheološke čuvarske službe".

"Opremljeni su savremenom opremom, detektorima koji razvrstavaju gvožđe od zlata i određuju dubinu, a ponegde, kao pre tri godine na lokalitetu u Supskoj kod Ćuprije, upotrebljavaju i bagere. Kada oni rade, arheolozima je teško prići tom mestu jer oni postavljaju straže", rekao je Perić novinarima u Drenovcu kod Paraćina gde rukovodi radovima na ovdašnjem neolitskom lokalitetu.

"Oni, pod plaštem zaštitnika, ustvari plajčkaju arheološka dobra Srbije, pronađene predmete prodaju u inostranstvu a one bezvredne daju našim muzejima", rekao je Parić i potsetio da u "Švajčarskoj postoji agencija koja se bavi legalizacijom nelegalno unetih predmeta, koji posle toga idu na aukuciju i prodaju se".

"To je ozbiljan problem, ne samo naše države nego i celog ovog prostora, i susedne Bugarske i Rumunije i Makedonije, nešto manje BiH, ali Srnija je veoma zahvaćena", rekao je Perić.

"Imamo Udruženje koje je legalno registrovano kao arheloško i oni idu, njihov delokrug nadležnosti je takav da mogu, maltene da i meni ovde dođu u inspekciju. Neko ih je registrovao a da nije i pročitao šta oni mogu da rade. Arheološka iskopavanja po Zakonu o kulturnim dobrima mogu vršiti samo državne institucije, muzeji, instituti, Zavodi za zaštitu spomenika kultuire", rekao je Perić.

Kod nas je to, nažalost, do te mere degradirano da te grupe, u kojima nema arheologa, mogu da idu ispred muzeja, instituta, zavoda, da kopaju, mogu da nabavljaju, skupu opremu, detektore. Nama je, državnim institucijama, zabranjena upotreba detektora a njima nije, dodao je Perić.

"Svi beže od toga da pokrenu odgovornost onih koji su registrovali takva udruženja, a oni su nabavili uniforme slične policijskim i rendžerskim i ponašaju se kao rendzeri", rekao je Perić.

To što te grupe rade u ovom sistemu, u zakonodavstvu ove države ne postoji. Oni pod plaštom zaštitnika ustvari pljačkaju arheološka dobra. Trguju i ono što ne mogu da prodaju, donose muzejima.

Uglavnom ta roba završava van granica Srbije i prodaje se za male pare, istako je Perić.

"U ovoj državi je mnogo problema i ovakve stvari se guraju u starnu, a defitivno će se morati preseći taj nelegalni posao. To treba da uradi Ministarstvo kulture i informisanja u čijoj je nadložnosti čuvanje i zaštita istorijskih i kulturnih dobara", rekao je Parić.

On je ocenio da je "teško pratiti koliko se godišnje i iznese i uništi arheološkog blaga iz Srbije jer su divlji kopači stalni pratioci neolitskih naselja i antičkih lokaliteta, nekropola u kojima traže zlato, zlatni nakit".

 

 

 

Unesko štiti naše stećke

Crnogorske arhitekte za sirijske izbjeglice

Zašto Svetska banka podržava ugalj na Kosovu?

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

Mozaik Meduze u Medijani

NATO 1999. uništio tajne dosijee BIA

Zaposleni u Etnografskom muzeju zabrinuti za sudbinu Manakove kuće

Novi rok za obnovu Golupca

'Nobu'-sudar japanske i crnogorske kuhinje na Sv. Stefanu

Prisluškivanje iz jednog centra

Močnik: Ljubljana bi da soli pamet Srbiji

Srbija dobija portal kojim će se pobediti piraterija

Predstavljena aplikacija Skrivena mesta u Beogradu

Vasojevići nisu odustali od poklanjanja zemlje Rusima

Život na granici Crne Gore i Srbije: 110 evra po prelazu

Zavera protiv Srbije u Sarajevu i Zagrebu

Crnogorski rečnik između korica politika i uvrede

Mladi protiv ulaska u EU

Gde je mesto Teslinoj urni?

Svestrani intelektualci - prvi srpski psiholozi

Ostao Dan bez mladosti

Paničan strah od Jovankinih dokumenata

Mitovi o EU: U Srbiji rakija, na Ostrvu toster

Na putu za otadžbinu, odlazak srpske vojske sa Krfa

"Diosamanta" i "Pogrebnik", "Šerlok" i "Tesla"

Uticaj britanskih laburista na Milovana Đilasa

Nije Norveška nego je Zlatar

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert