Pisac i dopisni član SANU Goran Petrović otvorio je u sredu štand Srbije i manifestaciju "Dani Srbije", u okviru međunarodnog Sajma knjiga u Teheranu, na kojem je naša zemlja počasni gost.
- Veliki ispit za svakog pisca je da li njegovo delo i književnost kojoj pripada funkcioniše na nekom stranom jeziku ili u nekoj drugoj kulturi, u rukama čitalaca koji imaju različita životna iskustva. To predstavlja krajnju stepenicu u razmeni između dva jezika i dve kulture, a zapravo se radi u osnovi o nečemu što je veoma jednostavno, a to je razmena ljudskih osećanja - kazao je Petrović.
Štand Srbije u prestonici Irana prostire se na 150 kvadrata i na njemu su, između ostalog, predstavljena dela velikana naše književnosti, kao što su Miloš Crnjanski, Meša Selimović, Danilo Kiš, Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić.
- Potrudili smo se u izuzetno teškim okolnostima i doneli u Teheran najbolje što imamo. Došli su odlični pisci, publika će imati prilike da se upozna sa vrednim knjigama iz srpske kulture. Stigli smo u zemlju koja želi da nas upozna i zato ćemo ovde predstaviti našu istoriju i kulturu od Svetog Save do danas - rekao je Aleksandar Jerkov, direktor Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" u Beogradu, koja je programski organizator predstavljanja Srbije u Teheranu.
Otvaranju štanda Srbije prisustvovali su i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, direktor Narodne biblioteke Srbije Laslo Blašković, pisac i novinar Muharem Bazdulj, pesnik i pripovedač Dejan Aleksić, predstavnici Privredne komore Srbije.
BUDUĆA KULTURNA RAZMENA
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević sastao se u sredu sa gradonačelnikom Teherana Samilahom Hoseinijem Makaremom u Gradskoj kući u prestonici Irana.
- Razgovarali smo o ideji da u Teheranu bude postavljen spomenik nekoj znamenitoj ličnosti iz Srbije i obrnuto. Razmenili smo i ideje o koprodukciji u oblasti filmske industrije - kazao je Vukosavljević.
Prepreka- šta znači onlajn dozvola za ulazak u EU?
Novi portal Srba u Hrvatskoj Srbi.hr
EU: Za ulazak sa Balkana u Šengen potrebna dozvola i sedam evra takse
Kultura Balkana predstavljena u Briselu
Teško do nadoknade za srpsku imovinu u Hrvatskoj
Otvoren konzulat Srbije - Trebinjci, dobrodošli u svoju kuću
Otvoren novi granični prelaz između Srbije i Mađarske kod Sombora
Nemačka pojačava "uvoz" medicinskih sestara i tehničara
Strazbur ne da srpsku imovinu u Hrvatskoj
Raspisan Konkurs za programe u Kulturnom centru Srbije u Parizu
Konkursi za sufinansiranje projekata organizacija iz dijaspore i regiona
|