glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

"Meša Selimović" Negrišorcu i Vladušiću

Izvor: agencije

Datum: 18. 02. 2014

 

MESA-SELIMOVIC

Ivan Negrišorac i Slobodan Vladušić dobitnici nagrade "Meša Selimović" za najbolju domaću knjigu 2013. godine.

Književnu nagradu "Meša Selimović", koja je danas dodeljena 26. put, podelila su dvojica autora - Ivan Negrišorac za "Kamena čtenija" i Slobodan Vladušić za "Mi, izbrisani", saopštio je novinar Večernjih novosti Dragan Bogutović.

Negrišorcu je nagrada pripala za poetsku zbirku u izdanju novosadskog "Orfeusa", dok je Vladušić dobio ovo priznanje za roman u izdanju beogradske "Lagune" pošto su obe knjige dobile od Velikog žirija po 15 poena.

Prema rečima Bogutovića, ovo je treći put u istoriji nagrade da je deli dvoje autora, a prvi put da je jedna knjiga poezije, a druga roman.

Nagradu su osnovali Bogutović i Ognjen Lakićević, a sada je dodeljuje samo Kompanija "Novosti".

"Kao mlad čovek, nesnađen, čovek koji je lutao, mada i dan danas lutam, ja sam se obraćao Meši Selimoviću kao piscu koji mi nudi veru da književnost može doneti neku vrstu spasenja", kaže Ivan Negrišorac.

Slobodan Vladušić kaže da je Meša Selimović pisac koji je uspeo u nečemu u čemu mogu da uspeju samo veliki majstori. 

"To je da lični, prikriveni, intimni bol pretvori u bol svih njegovih čitalaca koji to mogu da osete. Mene je ta stvar oduševila i na neki način uticala na razvijanje nekog mog ličnog shvatanja i koncepta književnosti po kome književnost mora da izazove bol u čitaocu", ističe Vladušić.

U ovogodišnjem Velikom žiriju Večernjih novosti za knjigu godine učestvovala su 54 istaknuta književna kritičara, teoretičara i književna istoričara.

Oko "Meše" okupljeni su književni znanci koji redovno prate domaću produkciju i koji su godinama privrženi ovom prestižnom priznanju.

Pripadaju različitim generacijama, od najmlađe do najstarije i, što je posebno važno, zagovornici su različitih književnih poetika.

Kako propozicije nalažu, njihovu saglasnost za učestvovanje u ovogodišnjem izboru dobili smo u decembru prošle godine, a njihova imena obnarodovali smo 4. januara.

I ovoga puta sa zadovoljstvom možemo da konstatujemo da su se svi kritičari - izuzev dvoje koji su iz opravdanih razloga u međuvremenu odustali - pridržavali pravila i roka koji je isticao 31. januara, naveo je Bogutović.

Svakodnevno objavljivanje njihovih glasova počelo je, na stranicama Večernjih novosti, 4. februara i završeno je danas. Svaki član žirija mogao je da izdvoji pet knjiga, svih žanrova, iz pera savremenih domaćih autora, objavljenih u 2013. uz kratko obrazloženje.

Obnovljena izdanja i antologije nisu dolazila u obzir, a isti pisac nagradu ne može da dobije dva puta. Do pobednika se stiže na jednostavan način - zbrajanjem glasova, objasnio je on.

Žiriranje za "Mešu" je specifično i jedinstveno ne samo kod nas nego i u regionu i na prostorima bivše Jugoslavije: Osim impozantnog broja kritičara, izbor najbolje knjige godine obavlja se javno, pred najširom čitalačkom publikom pa takav, maksimalno demokratski način vrednovanja, ostavlja minimalnu mogućnost eventualnog lobiranja za pojedine autore sa ishodom koji bi se mogao predvideti.

Istovremeno, članovi žirija su i iz različitih sredina i gradova: Beograda, Novog Sada, Niša, Smedereva, Kruševca, Kragujevca, Mladenovca, Banjaluke, Bijeljine, Novog Pazara, Zrenjanina, Sombora, Subotice, Vršca, Jagodine, Kosovske Mitrovice i Mokrina i ove godine su predložili više od 100 knjiga.

Značajno je da su "Kamena čtenija" u godini Njegoševog jubileja pokrenula pitanje identiteta u Crnoj Gori oslanjajući se na literarno i filozofsko nasleđe velikana, a "Mi, izbrisani" prvi je domaći sajber roman. Njihovim autorima priznanje će biti uručeno 5 marta.  


 

"Neoplanta": Tenzije iza idilične slike Novog Sada

Izložba o Prvom svetskom ratu

Skriveno blago Doma Jevrema Grujića

Lubardin legat dobio upotrebnu dozvolu

Predstava „Nemačka“: Priče mladih koji žele da odu iz Srbije

Vredna dela bez sigurne kuće

Nikola i zvanično među najboljima!

Jagoš Marković: Trijumf nad banalnošću

Vek i po od smrti Vuka Karadžića

U promociji projekta konzervacije Novog Brda učestvovali svi osim Srbije

Srbija u "Kreativnoj Evropi"

„Krugovima“ nagrada srpskog Fiprescija

Tito obožavao ruske klasike

Uz 126. rođendan: Zemaljski muzej u (ne)kulturnoj tranziciji

„Belgijski Oskar“ Emiru Kusturici

Lubarda pod ključem, Crnjanski u kutijama

Godišnjica smrti Dragana Maksimovića: Da se bezumlje ne ponovi

Podunavlju uloga u holivudskim blokbasterima?

Osamdeset godina od rođenja Branka Miljkovića

Puni standardi, prazne police

Decenija dobrog dokumentarca

Više para za trećinu

Titova biblioteka kulturno dobro

Kako sam stvorio Montevideo

Beograd: Glumci vode dva teatra

Kustendorf: "Zlatno jaje" filmu Postavka

Najavljen program 42. Festa

Velika scena Ateljea 212 ponela ime Mire Trailović

Bio jednom jedan tiranin

Legati kao eksponati

Beogradski grafiti - društvena kritika i rušenje tabua

„Kustendorf“ otvara „atentat na Ferdinanda“

NIN-ova nagrada Goranu Gociću

HTML Comment Box is loading comments...
 

Kontakt / Uslovi koriscenja

 

 

[Naslovna] [Servis]