glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu5 skoplje sudnica
sengen7 kandidati4 nikolic pesic strelici8

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Zašto je važna medijska pismenost

 

izvor : rts  foto:

13.03.2017

 

mediji8

Da bi znanje stečeno pomoću medija bilo pravilno usvojeno, potrebna je adekvatna informacijska pismenost

Konferencija „Nacionalno savetovanje o medijskoj i informacijskoj pismenosti u Srbiji" održana je 9. marta 2017. godine u beogradskom hotelu „Metropol". Manifestacija je organizovana u saradnji Ministarstva kulture i informisanja, Ministarstva za omladinu i sport, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i nevladinih organizacija, uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom. Tim povodom, u emisiji „Sve boje života" govorili su Snežana Klašnja, pomoćnik ministra za omladinu i sport, prof. dr Irini Reljin, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija i Nino Brajović, državni sekretar u Ministarstvu za kulturu i informisanje Republike Srbije. Konferencija je imala zadatak da podstakne razvoj medijske i informacijske pismenosti u Srbiji i sugeriše propise i načine kojima bi se oni dodatno unapredili. 

Govoreći o glavnim usmerenjima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija pri unapređivanju informatičke pismenosti, profesorka Irini Reljin je objasnila da bi pored osnovne informatičke pismenosti trebalo kod dece razvijati i algoritamski način razmišljanja. Informatika treba da se izučava od osnovne škole, sadržaji treba da budu različiti u odnosu na uzrast, a osnovna informatička pismenost (rad u tekst-procesorima word, excel) ne bi trebalo da  bude predmet diskusije jer se od svakog čoveka danas očekuje da ima te veštine. Razvijanje algoritamskog načina razmišljanja podrazumeva da deca „nauče kako mašine rade jer se ubrzano krećemo u okviru nečega što se zove unutrašnje evropsko digitalno tržište, gde će svaka stvar, svaki objekat imati internet adresu i moraćemo da upravljamo ne samo svojim životima nego i stvarima", dodala je prof. Reljin. 
Snežana Klašnja je istakla da mladi razvijaju informacionu pismenost, ali da je pri tome važno da mogu da razumeju informacije koje vide na internetu, u štampi, a posebno - da umeju i da ih analiziraju, da analitički promišljaju, da znaju šta da urade sa tom informacijom, kako da je podele i iskoriste u svom životu, ličnom i profesionalnom. „Na konferenciji je istaknuto da je važno razvijati jedan vrednosni sistem, odnosno odnos prema informacijama - sa jedne strane, sposobnost da nešto razumem i da primenim u životu, a sa druge strane, kako tu informaciju kao osoba delim sa drugima i kako utičem na vrednosni sistem", objasnila je S. Klašnja.

Medijski prostor u Srbiji je razuđen, i čini se da je za sve generacije postao komplikovan. Sadržaja ima mnogo, raznog, a po pravilu - što je lošiji, to je agresivniji. Govoreći o tom problemu i stavu Ministarstva za kulturu i informisanje, Nino Brajović je predočio da živimo u vremenu kada govorimo i o informatičkoj i informacionoj revoluciji i da Ministarstvo razume da građani treba sve više da budu uključeni u kritičko i analitičko preuzimanje medijskog sadržaja. Medijski sadržaj više ne nude samo klasični, profesionalni mediji, već danas svako može da bude medijski izvor zahvaljujući informatičkim tehnologijama, pogotovo internetu kao najširoj mogućoj medijskog platformi. „Mi treba da obrazujemo ljude u pravcu kritičkog i analitičkog preuzimanja onoga što nama mediji posreduju, jer mnogo toga često nije tačno ili nije prihvatljivo za određene     

uzraste. Sa tim u vezi, na konferenciji smo došli do zaključka da bi informatika u školama morala da ima i segment medijske pismenosti" - zaključio je Brajović.

rts.rs

 

 

Čas sa istaživačima tajni univerzuma

Prenos uživo iz podzemnog srca CERN-a

Antibiotici najpropisivaniji lekovi za decu u Srbiji

Rad na računaru u osnovnim školama u Srbiji nije obavezan

Roboti stižu u školske klupe!

Za zaštitu okoline u energetici potrebno milijardu evra do 2026.

Nauka o posledicama bombardovanja Srbije

Koliki će biti životni vek u budućnosti

Naša medicina na sajmovima u Moskvi i Berlinu

Iskustvo virtuelne stvarnosti

Učimo o reciklaži

Novine u vantelesnoj oplodnji: Dozvoljeno darivanje embriona

Novine u izdavanju lekova: Od maja recept elektronski

Srpska igrica sve popularnija u svetu

Dovoljno je da kinete i već ima materijala za DNK analizu!

Dan borbe protiv raka, prevencija ključna

U Srbiji 75 odsto učenika računare koristi za igranje, a ne za učenje

"MAJKROSOFTOV" RAZVOJNI CENTAR: Programiraju bolju stvarnost

Piratski softveri pokrecu 67 odsto srpskih racunara

Otvoren turnir u robotici „FIRST Lego liga“

Stižu inovativni lekovi za teška oboljenja

Koja se naučna i tehnološka dostignuća očekuju u 2017. godini

Najavljena konferencija ICT security 2017

Robot čuva vinograd

Beograd domaćin takmičenja u pravljenju video-igrica

Informacije za obolele od retkih bolesti

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis