glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

SARAJEVO vucic44 devet godina
Oliver-Ivanovic izlozba play uk etno-hrana simonovic7

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Naša medicina na sajmovima u Moskvi i Berlinu

 

izvor : politika  foto: politika

18.02.2017

 

plasticna hirurgija

Na javni poziv Ministarstva zdravlja za promociju zdravstvenog turizma do sada se prijavilo 95 stomatoloških i devet klinika za plastičnu i estetsku hirurgiju. Dr Meho Mahmutović, državni sekretar u ovom ministarstvu, kaže za „Politiku” da ovo nije konačan broj, jer je javni poziv, prvobitno oročen do 14. decembra – produžen.

Pravo da konkurišu imaju stomatološke ordinacije koje postoje najmanje pet godina, odnosno privatne klinike koje su članice Udruženja za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju Srbije. Posebne komisije Ministarstva zdravlja proveriće da li ispunjavaju uslove u pogledu opremljenosti i stručnog kadra.

Dr Mahmutović najavljuje da komisije već 20. februara počinju ovaj posao, kako bi prve promocije zdravstvenog turizma bile već u martu na velikim međunarodnim sajmovima turizma u Moskvu i Berlinu. To je šansa da turisti, koji žele da upoznaju lepote Srbije, ali i da porade na svom estetskom izgledu, stignu već početkom leta.

Spremni smo za razgovore sa turoperaterima i osiguravajućim kompanijama, a za strance je važno da znaju da je Ministarstvo zdravlja stalo iza klinika uključenih u zdravstveni turizam – kazao je dr Mahmutović.

Namera Srbije je da u perspektivni dostigne, a možda i prestigne poznate medicinske destinacije, kakve su za plastičnu hirurgiju Brazil, Argentina, Tajland, Turska, Belgija i Slovačka. Naši aduti su kvalitetan medicinski kadar i niske cene, ali moramo da poboljšamo organizaciju.

Prof. dr Marjan Novaković, predsednik Udruženja za plastičnu, rekonstruktivnu i estetsku hirurgiju Srbije i koordinator Ministarstva zdravlja za plastičnu hirurgiju, pomalo je razočaran što se na konkurs za sada javio mali broj plastičnih hirurga. On veruje da ovu šansu treba iskoristiti, jer će odabrane ordinacije raditi pod pokroviteljstvom i uz logo Ministarstva zdravlja, a ponuda usluga biće predstavljena na međunarodnim sajmovima turizma i na sajtu ministarstva.

To je velika šansa za našu medicinu i veliki potencijal za razvoj Srbije, ali samo ako se u promociju uključe i ostali akteri: turoperateri i osiguravajuća društva zemalja iz kojih pacijenti dolaze – navodi dr Novaković.

Već sada postoje „paket aranžmani”, najčešće za državljane Italije, Holandije i Nemačke, koji im omogućavaju da za sedam do 10 dana srede zube u nekoj od srpskih privatnih stomatoloških klinika. Međutim, naš sagovornik kaže da to nije pravi zdravstveni turizam i da je to u suštini samo preprodavanje „golih” zdravstvenih usluga.

Dr Magdalena Krupež, jedna od vlasnica specijalne bolnice za plastičnu hirurgiju „Orea”, smatra da u odnosu na sadašnje izvikane destinacije medicinskog turizma na Dalekom istoku, naši lekari imaju znanje i iskustvo, rade po standardima evropske medicine, a po dvostruko, pa čak i trostruko nižim cenama nego u zapadnim zemljama.

Kako ističe, u kliniku čiji je vlasnik i sada dolaze pacijenti iz inostranstva, ali je uglavnom reč o našim ljudima iz dijaspore. Ima i Švajcaraca i Austrijanaca koji su preporuku dobili od „naših ljudi”.

Pacijenti iz inostranstva se odlučuju za manje hirurške intervencije, poput podizanja kapaka, zatezanja lica ili uvećanja grudi. To im omogućava da deo vremena provedu upoznavajući Srbiju, a ne da posle operacije moraju da leže sedam dana – primećuje dr Magdalena Krupež.

Dr Miloje Stefanović, član radne grupe za zdravstveni turizam iz Stomatološke komore Srbije, očekuje da se u zdravstveni turizam uključe i ordinacije iz unutrašnjosti, jer do sada su se uglavnom javljale one iz Beograda i Novog Sada.

Promocija stomatoloških ordinacija širom sveta biće besplatna, u organizaciji i pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja. Dobićemo prepoznatljiv znak, logo koji garantuje da je Ministarstvo zdravlja dalo pozitivno mišljenje. Suština je da strani pacijenti dobiju garantovani kvalitet zdravstvenih usluga, ali po cenama koje su višestruko niže od onih u njihovim državama – kaže Stefanović.

Kada je reč o našim ljudima koji u otadžbinu dolaze radi stomatoloških usluga, dr Stefanović kaže da se mogu svrstati u dve grupe: na one koji redovno dolaze kod rođaka i koji boravak iskoriste da poprave zube i na one koji u zemlju dolaze isključivo zbog lečenja. Strani pacijenti se najčešće odlučuju za ugradnju implantata. Ono što bi na Zapadu platili 20.000 evra, kod stomatologa u Srbiji dobiće za 7.000 do 10.000 evra.

politika.rs

 

 

Iskustvo virtuelne stvarnosti

Učimo o reciklaži

Novine u vantelesnoj oplodnji: Dozvoljeno darivanje embriona

Novine u izdavanju lekova: Od maja recept elektronski

Srpska igrica sve popularnija u svetu

Dovoljno je da kinete i već ima materijala za DNK analizu!

Dan borbe protiv raka, prevencija ključna

U Srbiji 75 odsto učenika računare koristi za igranje, a ne za učenje

"MAJKROSOFTOV" RAZVOJNI CENTAR: Programiraju bolju stvarnost

Piratski softveri pokrecu 67 odsto srpskih racunara

Otvoren turnir u robotici „FIRST Lego liga“

Stižu inovativni lekovi za teška oboljenja

Koja se naučna i tehnološka dostignuća očekuju u 2017. godini

Najavljena konferencija ICT security 2017

Robot čuva vinograd

Beograd domaćin takmičenja u pravljenju video-igrica

Informacije za obolele od retkih bolesti

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis