glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

softic-hag bih predsjednistvo Aleksandar-Vucic
biro zaev1 oliver starica partizan-paok

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Nauka o posledicama bombardovanja Srbije

 

izvor : agencije  foto:

23.02.2017

 

helix

Rasprava je organizovana sa ciljem da se predstave rezultati istraživanja, kako bi se doneli naučno zasnovani zaključci o postojanju ili nepostojanju povezanosti između povećanog broja obolelih od malignih oboljenja u Srbiji, rekao je prof. dr Dragan Veselinović, član Akademijskog odbora SANU „Čovek i životna sredina" i predsednik Sekcije za nejonizujuća zračenja, njihovo delovanje i primenu Društva fizikohemičara Srbije.

 „Imamo statistički značajno povećanje obolelih od malignih bolesti od 2006. do 2009. godine - 5.000 obolelih više u odnosu na period od 2002. do 2005. godine. I broj umrlih je veći za više od 5.000", rekla je profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Danica Grujičić.

Podaci Zavoda za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut" za 2014. godinu pokazuju da je u Srbiji (bez Kosova i Metohije) od malignih bolesti obolelo 35.319 osoba, ili 490 na sto hiljada stanovnika.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u 2014. godini bilo je četrnaest miliona obolelih, ili 290 na sto hiljada. Naročito se povećao broj obolelih od limfoma i leukemije (više od 136%), a to su bolesti povezane sa kostnom (koštanom) srži, koja je najosetljivija na zračenje, rečeno je na skupu.

Opasnost, ali ne zbog zračenja

Premda Agencija za jonizujuće zračenje tvrdi da nema više povišenog zračenja na mestima gde su padali projektili, profesorka Grujičić smatra da je šteta nanesena kada je eksplodirao projektil sa osiromašenim uranijumom: „Oslobođen je aerosol sa alfa česticama, koji je svako od nas mogao da udahne". Udahnute alfa čestice ili unesene u organizam putem hrane ili vode, ostavljaju trajne posledice na zdravlje.

Na skupu je osim o medicinskim aspektima NATO bombardovanja Srbije (1999), bilo reči i o dekontaminaciji, posledicama dejstva organskih zagađivača, kao i fizičkohemijskim i ekološkim aspektima dejstva municije sa osiromašenim uranijumom. Na skupu je odabrana Komisija koja će definisati zaključke o zagađenju i postupcima zaštite navedenim na raspravi.

Upoznajte (osiromašeni) uranijum

Uranijum je metal srebrnosive boje, veoma velike gustine. Prirodni uranijum može se naći u stenama, zemlji, vodi, u živom svetu. Njegova radioaktivnost je slaba, što znači da ne može zračenjem da izazove problem. Međutim, ako se unese u organizam udisanjem ili preko hrane i vode za piće, može da izazove promene na nivou gena i kancerogenezu.

Uranijum se raspada uglavnom emisijom alfa čestica u niz veoma radioaktivnih izotopa torijuma, radijuma, radona i polonijuma.
Osiromašeni uranijum nastaje kao otpadni proizvod pri obogaćivanju uranijuma za upotrebu u nuklearnim elektranama. Osiromašeni uranijum se koristi za naoružanje zbog izuzetno velike gustine. Projektili sa njim upotrebljavaju se za probijanje oklopnih vozila, kao i bunkera.

 

 

 

Koliki će biti životni vek u budućnosti

Naša medicina na sajmovima u Moskvi i Berlinu

Iskustvo virtuelne stvarnosti

Učimo o reciklaži

Novine u vantelesnoj oplodnji: Dozvoljeno darivanje embriona

Novine u izdavanju lekova: Od maja recept elektronski

Srpska igrica sve popularnija u svetu

Dovoljno je da kinete i već ima materijala za DNK analizu!

Dan borbe protiv raka, prevencija ključna

U Srbiji 75 odsto učenika računare koristi za igranje, a ne za učenje

"MAJKROSOFTOV" RAZVOJNI CENTAR: Programiraju bolju stvarnost

Piratski softveri pokrecu 67 odsto srpskih racunara

Otvoren turnir u robotici „FIRST Lego liga“

Stižu inovativni lekovi za teška oboljenja

Koja se naučna i tehnološka dostignuća očekuju u 2017. godini

Najavljena konferencija ICT security 2017

Robot čuva vinograd

Beograd domaćin takmičenja u pravljenju video-igrica

Informacije za obolele od retkih bolesti

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis