glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel000 lukasenko-vucic gruevski-ahmeti
parlament novine sengen rekvijem za radonjic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

U Srbiji 75 odsto učenika računare koristi za igranje, a ne za učenje

 

izvor : agencije  foto:

28.01.2017

 

gejmeri

Markovićeva je na okruglom stolu o stanju u informaciono-komunikacionim tehnologijama istakla da Nacionalni prosvetni savet priprema uslove da se infomatika kao predmet uvede u osnovne škole.

Informatika nije uvedena u osnovne škole prošle godine, jer škole nisu bile opremljene. Nadamo se da će od septembra ove godine to biti novi predmet, jer su mnoge kompanije ponudile polovne računare na poklon, a lokalne samouprave su prihvatile obavezu njihovog održavanja“, rekla je pomoćnica ministra.

Obuka nastavnika bi se, dodala je Markovićeva, obavljala preko platformi za edukaciju na daljinu.

Po rečima Milana Dobrijevića iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, počelo je umrežavanje škola, a drugi prioritet tog ministarstva će biti obezbeđenje kvalitetnijih veza i uvođenje širokopojasnog interneta.

Sve gimnazije u Srbiji će, kako je rekao, uskoro imati optičke kablovske veze, a o poboljšanju interneta će brinuti operateri, jer država nema novca za direktno ulaganje.

Dodao je da očekuje da će za godinu i po uvesti biti uvedeno elektronsko poslovanje i da za mnoge usluge građani i privrednici više neće morati da odlaze u nadležnu instituciju.

Po rečima Stefana Badže iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Srbiji nedostaje 10.000 stručnjaka informatičkih tehnologija.

Zbog toga je, kako je rekao, poslat zahtev kompanijama da se izjasne kakvi su im stručnjaci potrebni, da bi ministarstvo ljude, kroz neformalnu obuku, pripremilo za te potrebe.

Plan Ministarstva je da godišnje obuči 1.000 stručnjaka, a u prvom kvartalu ove godine treba da počne obuka prvih 100, koji će posle testa biti odabrani za kurs za rad u IT industriji.

U prvom kvartalu 2017. treba da započne pilot-projekat, u okviru kojega bi trebalo da bude obučeno 100 polaznika. Cilj programa je zapošljavanje polaznika u IT-ju. Svaki polaznik koji prođe selekcioni test i uđe u 100 najbolje rangiranih dobija vaučer koji izdaje Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, sa kojim upisuje željeni kurs.

Evropi nedostaje pola miliona IT inženjera, odliv neminovan

Da bi Srbija bila na dobrom putu digitalne transformacije i priključenja EU, prema oceni Milovana Matijevića iz kompanije "Mineko kompjuters", potrebno je da se u tu industriju godišnje ulaganje sa 400 miliona evra podigne na milijardu, odnosno sa 60 evra po glavi stanovnika na 150 evra.

Uz povećane investicije, neophodno je u kratkom roku obezbediti još 10.000 stručnjaka“, rekao je Matijević.

I Evropi, prema njegovim rečima, nedostaje u ovom trenutku pola miliona IT inženjera, pa će se iz Srbije „odvijati prikrivreni odliv mozgova iz IT sektora“. „Narednih godina informatičke firme će 'otimati' stručnjake iz programerskih firmi koje su orjentisane na izvoz, ali nemaju većih šansi.“

Dodao je i da Srbija izvozi pametnu radnu snagu, a uvozi skupe programe.

Srbija je na tehnološkoj mapi Evrope, zajedno sa bivšim republikama Rumunijom, Bugarskom i Albanijom na samom početku koordinatnog sistema, što znači da je tehnološki veoma zaostala“, rekao je Matijević.

 

 

"MAJKROSOFTOV" RAZVOJNI CENTAR: Programiraju bolju stvarnost

Piratski softveri pokrecu 67 odsto srpskih racunara

Otvoren turnir u robotici „FIRST Lego liga“

Stižu inovativni lekovi za teška oboljenja

Koja se naučna i tehnološka dostignuća očekuju u 2017. godini

Najavljena konferencija ICT security 2017

Robot čuva vinograd

Beograd domaćin takmičenja u pravljenju video-igrica

Informacije za obolele od retkih bolesti

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis