glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Drenovac kod Paraćina Centar za proučavanje neolita Balkana

izvor : agencije foto: tanjug                                                                                                                20.07.2016.

drenovac

 

PARAĆIN - Na Lokalitetu "Drenovac" kod Paraćina, uz autoput Beograde - Niš, na kome istraživanja traju od 2004. godine, i ovog jula je, kao i prošlih leta, 25 studenata iz Srbije i BiH, a sutra će im se pridružiti i dvoje sa Univerziteta Kembridža.

Na ovom mestu vrše se arheološka iskopavanja i podiže Centar za proučavanje neolita Balkana koji će biti istureno odeljenja Areheološkog instituta iz Beograda. Do sada je investirano oko milion evra, a još treba toliko, izjavio je danas novinarima na lokalitetu rukovodilac istražnih radova, viši naučni saradnik Arheološkog instituta Beograd prof.dr Slaviša Perić.

Centar, osim za nauku, imaće i veliki značaj za turistički i ekonomski razvoj ovog kraja.

Država je pokazala veliko interesovanje za projekat izgradnje Centra a pre svega Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo finansija, a opština Paraćin, sa kojom imamo izvranredu saradnju, za izgradnju kompletne infrastrukture, istakao je Perić.

Biće to Centar za proučavanje neolita Balkana u okviru daljnjeg sistematskog istraživanja ovog lokaliteta zvanog "Drenovac - neolitski megalopolis", ocenio je Perić.

On je dodao da će predmet proučavanja biti i ostala neolitska naselja u srednjem Pomoravlju, a "ovaj deo je najgušće naseljeni prostor, na prostoru jugoistočne Evrope iz mlađeg kamenog doba a to potvrđuje i činjenica da je od Pojata do Bgardana bilo 80 do 90 naselja iz mlađeg kamenog doba".

Veliki deo naselja je na teritoriji Jagodine, Rekovca i na desnoj obali Velike Morave kod Drenovca i Supskoj u Ćupriji, objasnio je Perić..

"Drenovac je sada najinteresantnije nalazište na centralnom Blakanu. Nalazi se u području pogodnom za istraživanje, i bilo je naseljeno u kontinuitetu dugi niz stoljeća", rekao je Parić.

Ovo naselje je otkriveno 1962. godina izgradnjom autoputa Beograd - Niš. Autoput je podelio ovaj lokalitet i pokriva oko deset hektara ovog nalazišta, koji zabog toga, najverovatnije nikada neće biti istražen, osim da se autoput izmesti, dodao je Perić.

Centar je projektovan i kao Muzej na otvorenom, baza za sva istraživanja, napomenuo je on.

Na ovom prostoru je moglo da živi 3.000 ljudi. U jedno neolitskoj kući živelo je oko osam članova porodice. To nam potvrđuje veoma dobro očuvanu arhitektura i enterijer, sačuvani do u detalje sa rasporedom prostorija u kućama 12 put pet metara sa tri prostoriji, peći u dve prostorije, treća prostorija bez peći, rekao je Perić.

Prema njegovimm rečima, potvrdeno da je reč o spratnim kućama.

U prizemlju smo pronašli peć, mlin za meljenje zita, posuđe za spremanje hrane. U jednoj kući pronađeno 84 keramičke posude, što govori da se radi o bogatoj porodici. Poznavali su i tehniku tkanja, nađeni su tegovi za stan ali i pet malih stočića. To su podaci koji nam govore o sistematizaciji života i pretpostavci da je reč o urbanom naselju, napomenuo je Perić.

"Kuće su stradale u požaru, keramičke posude gde je bio požar su crvenu. Da li su namerno paljenje, ili usled nasilja, dali je naselje napuštano zbog rata ili bolesti treba da utvrdimo", rekao je Perić.

Problem je i ovde kao i u neolitu u Evropi mali broj grobova. Mi neznamo gde su sahranjivani ni kako, nađe se pojedinačno neki grob ili grabnica grupna, ali po onome koliko je na ovom prostoru živelo ljudi za hiljadu godina trebalo bi očekivati hiljadu do dve hiljade grobova. Nismo pronašli nekropole u pravom smilsu reči pa neznamo ni dali su mrtvi ostavljani da trule, dali su spaljivani ili su sahranjivani negde drugde, kazao je Perić.

Perić je ponovio da je nalazište zamišljeno kao arheološka radionica sa, akcentom rad sa studentima.

Centar će imati tri nivoa i gradiće se u fazama. U podrumu će biti depo za nalaze, na spratu smeštaj arheoloških ekipa, imaće prostor za smeštaju turista a u poslednjoj trećoj fazi izgradiće se muzej.

Lokalitet "Drenovac" Arheološki institut je označio kao jedno od najstarihjih i najznačajnijih neolitskih naselja na centralnom Balkanu. Ovde svakog leta dolaze arheolozi, studenti faklteta iz Srbije, Bugarske, Makedonje. Ove godine su od sredine jula.

Kada su počela istraživanja 2002. godine, "najpre smo mislili da se radi o oko 30 hektara, ali su kasnija geomagnetna snimanja pokazala da se lokalitet prostire na dva puta većoj površini. Tzv. kulturni sloj doseže dubinu od oko sedam metara", napomenuo je Perić.

Najstariji tragovi života ovde datiraju iz perioda od 6.200 godina pre nove ere, naselje je bilo aktivno do oko 4.000 godine a potom se život u njemu ugasio, kao i u ostalim neolitsklim naseljima u srednjem Pomoravlju, napomenuo je Perić i istakao da će buduća sistematska istraživanja pokazati zašto su ugašena.

 

 

 

Atmosfera u Beogradu pred rat 1914. godine

Manastiri privlače turiste istorijom, arhitekturama i tajnama

Crtani junaci na lomačama

Turističkim vozom ili Titovim kadilakom po Brionima

Mozaik Meduze u Medijani

NATO 1999. uništio tajne dosijee BIA

Zaposleni u Etnografskom muzeju zabrinuti za sudbinu Manakove kuće

Novi rok za obnovu Golupca

'Nobu'-sudar japanske i crnogorske kuhinje na Sv. Stefanu

Prisluškivanje iz jednog centra

Močnik: Ljubljana bi da soli pamet Srbiji

Srbija dobija portal kojim će se pobediti piraterija

Predstavljena aplikacija Skrivena mesta u Beogradu

Vasojevići nisu odustali od poklanjanja zemlje Rusima

Život na granici Crne Gore i Srbije: 110 evra po prelazu

Zavera protiv Srbije u Sarajevu i Zagrebu

Crnogorski rečnik između korica politika i uvrede

Mladi protiv ulaska u EU

Gde je mesto Teslinoj urni?

Svestrani intelektualci - prvi srpski psiholozi

Ostao Dan bez mladosti

Paničan strah od Jovankinih dokumenata

Mitovi o EU: U Srbiji rakija, na Ostrvu toster

Na putu za otadžbinu, odlazak srpske vojske sa Krfa

"Diosamanta" i "Pogrebnik", "Šerlok" i "Tesla"

Uticaj britanskih laburista na Milovana Đilasa

Nije Norveška nego je Zlatar

U Srbiji 85 odsto dece na internetu provodi više od sat dnevno

Izložbe, koncerti, sportska takmičenja tokom Meseca Evrope u Srbiji

Prokockana istorijska šansa

Carsko blago leži ispod Koridora 10

Jugoslavija u pikselima

I da je na Tibetu mi bismo Titu došli na grob

Pokret "Samo jako": Sa Vučićem jedino za 750 miliona evra

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert