glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

forum8 bregazi-cadez
izbori88
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Miščević: Nije cilj datum, već reforme/Joksimović: Srbija reforme sprovodi zbog sebe

izvor : agencije  foto:                                                                                            17.10.2016.

eu4

Miščević: Nije cilj datum, već reforme

BEOGRAD - Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević istakla je danas da cilj Srbije nije datum ulaska u EU, već da napravi logiku i sistem pregovora, koji će pomoći sprovođenje reformi u zemlji.

Osnovni princip koji imamo u pregovorima je da Srbija bude spremna da preuzme sve obaveze i bude validna članica EU koja će moći da ima uticaja na proces odlučivanja“, poručila je ona u izlaganju na "16. Ekonomskom samitu" u Beogradu.

Miščević je ukazala da se proces proširenja danas razlikuje mnogo od onog pre deset godina.

Pravo EU je narasla do neslućenih razmera u tom periodu. Tada je postojalo svega 80.000 stranica teksta, a mi smo suočeni sa 160.000 stranica prava EU, koje treba da prenesemo i sprovedemo u domaće pravo, da naša praksa to oseti u svojoj praksi“, objasnila je ona.

Prema nejnim rečima, u ranijem procesu proširenja, na primer, se nije tražilo ekonomsko upravljanje od zemalja koje su stupale u članstvo, jer je to bila tema koja je bila potpuno zanemarena i dzrzave su mogle postati članice bez da iko pita o stopi rasta, ili ukupnog napretka.

Ta tema, kako je dodala, bila bi na dnevnom redu tek stupanjem u monetarnu uniju, a danas to više nije tako.

Prema njenim rečima, sada postoji drugačiji pristup na mnogo višem nivou.

Miščević je ocenila da bez reforme državne uprave, bez reformisane državne ali i lokalne samouprave nema sprovođenja svega što je dogovoreno, bilo u pregovorima bilo kroz proces unutaršnje reforme države.

Mi smo videli da su građani spremni za reformski proces. To je najvažnije, a u drugi plan stavaljamo datum. Proces je važan ne samo po sebi cilj“, uverena je ona.

Miščević je istakla da je u pristupne pregovore uključeno celo društvo, kao primer, navodeći da za par nedelja treba da se uputi Brisel poglavlje 20 o industrijskoj politici i preduzetništvu, ali će pre toga biti razgovora sa poslovnom zajendicom, kako bi se čulo šta ona misli o razvoju buduće politike u ovoj oblasti.

Kada je reč o tome koja poglavlja se mogu još otvoriti, Misčević je ukazala da su do sada otvorena poglavlja 35 o napretku u normalizaciji odnosa sa Prištinom, 32 o finansijskom nadzoru i kontroli, koje se dirketno bavi pitanjima koja se odnose na razvoj unutaršnje budžetske kontrole, spoljnu i unutaršnju reviziju i finansijskih interesa Evrope.

Takođe, kako je dodala, otvorena su ključna poglavlja 23 i 24, za koja smo već u fazi priprema prvog izveštaja o sprovođenju obaveza, a ujendo se daleko odmaklo u sprovođenju.

U Briselu se nalazi poglavlje 5 o javnim nabavkama, a završene su rpocedure oko poglavlja 25 nauka i istraživanje, kao i 26 obrazovanje, kultura i mladi, koji će biti upućena Briselu, a mogu se odmah otvoriti i zatvoriti“g, kazala je on.

Misčević je istakla da je važno da se poglavlja otvaraju kada Srbija bude spremna za to, kako bi se iskoristio momentum i poslala poruka o napretku.

Joksimović: Srbija reforme sprovodi zbog sebe

BEOGRAD - Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije u Vladi Srbije Jadranka Joksimović istakla je danas da nema potrebe da nas iz EU stalno upozoravaju da proširenje trenutno nije tema, jer je Srbija sebi dala zadatak da zbog sebe sprovede unutrašnje reforme koje su potrebe na putu ka članstvu.

Ona je, u svom izlaganju na 16. Ekonomskom samitu u Beogradu, naglasila da je važan segent evropskih integracija ekonomska stabilnost, jer samo ekonomski stabilne zemlje mogu da sprovode do kraja reforme koje su zacrtane u 35 pristupnih poglavlja.

Srbija, kako je istakla, ima tu ekonomsku stabilnost.

Prema njenim rečima, Srbija je sama sebi postavila rok do 2018. da se u zakonodavnom smislu usaglasi sa standardima zakonodavstva EU, koji bi trebalo da učini od Srbije bolju, stabilniju i prosperpitetniju zemlju.

"Ovaj rok ne znači da očekujemo da krajem 2018.budemo članica EU i zbog toga ne razumem poruke iz EU da nije vreme za proširenje, kao da mi očekujemo da za 2 do 3 godine postanemo članica", istakla je Joksimović.

Ona je podvukla da Vlada Srbije i ne podgreva takvu vrstu očekivanja kod naših rgađana, već je samo sebi dala rok za sprovođenje unutrašnjih reformi, a da onda, od daljih pregovora i pripreme za članstvo smatramo da će biti spremna za 6 do 8 godina da, ako bude postojala politička volja u Briselu, postane članica.

"Nema potrebe stalno nas upozoravati da proširenje nije tema. Mi smo evrospke integracije shvatili kao deo domaće razvojne agende, a ne samo spoljne politike", ukazala je Joksimović.

Evropske integracije kao deo naše unutrašnje razvojne agende trebalo bi da doprinesu pre svega ukupnom razvoju zemlje ali i regionalnom i lokalnom, poručila je ona dodajući da je sa koleginicom u vladi Anom Brnabić dogovorila da se izradi operativna forma kako bi se sredstva iz fondova što bolje koristila na lokalnom i regionalnom nivou za razvoj.

 

Osnovana zajednička Privredna komora Srbije i Albanije

Pola godine od rušenja u Savamali ne znaju se odgovorni

Vučić: Ne dajte drugima da uređuju odnose Srbije i Albanije

Stefanović: Objavljujemo rat mafiji/Beograd: U pucnjavi jedna osoba ubijena, druga teško ranjena

Energetska zajednica: Postupak zbog Srbijagasa

Vučić: Region ima veliki potencijal, moramo raditi zajedno

Češka šalje policajce na srpsko-bugarsku granicu/Među migrantima u Srbiji najviše žena i dece iz Avganistana/Kriza na granici sa Srbijom i Grčkom : Pretnje novog talasa izbeglica

Ekskurzija Vlade Srbije u Niš, ministri spavaju u kasarni

Vlada poništila pravne posledice akata Prištine o Trepči

U Beogradu konsultacije, za Prištinu nema kompromisa oko Trepče

Neadekvatni pokušaji za zakon o socijalnom preduzetništvu

Strategije za mlade i razvoja obrazovanja bitne za pregovore/Odbor za EU upoznat sa monitoringom za poglavlja 23 i 24

Ivanišević: Migrantska kriza u Srbiji pod kontrolom/Georginov: Centri za smeštaj migranata spremni za zimu/Krivokapić: Većina ilegalnih prelazaka može da se spreči

Za EP Srbija pozitivan igrač u migrantskoj krizi

Izveštaj EK o Srbiji : Plus zbog gej parade, zamerke zbog Rusije

Po ukupnom zbiru glasova Gutereš opet prvi, Jeremić drugi

TS: Preispitati odakle 'Lasti' ekskluzivno pravo na prevoz migranata/Na severu Grčke uhapšeno 214 sirijskih izbeglica/Bugarska gradi žičanu ogradu dugu 100 km duž granice

Nedavanje informacija o Savamali prekršaj Tužilaštva

Peti oktobar nije dobacio čemu je težio

Nikolić o migrantima: Moraćemo da zatvorimo granicu ako EU ne reši problem/Orban: EU nas ne može prisiliti da primimo migrante/Erdogan: EU nije ispunila obećanje o tri milijarde evra

U Srbiji ostaje 7.000 migranata?

EU će verovatno probiti rok za raspodelu izbeglica po kvotama /Srbija: Tiodorović -11 migranata zaraženo malarijom/Mađari u nedelju na referendumu o migrantskim kvotama

Održan novi protest zbog Savamale, tužilaštvo dostavilo informacije

Vojska i policija za dva meseca sprečili više od 9.000 migranata da uđu u Srbiju/EU: Prebacivanje 30.000 izbeglica iz Grčke do 2017./Grčka prebacuje izbeglice sa ostrva na kopno/Sve više došljaka u nordijskim zemljama

Do kraja 2016. još tri poglavlja, čim se ispune svi uslovi

Konsolidovan oporavak ekonomskog rasta na Balkanu

Energetska zajednica: Postupak zbog Srbijagasa

Odobreni projekti za inkluziju Roma na lokalnom nivou

Posledice referenduma mogle bi da osete i Rusija i Srbija?

Jeremić drugi nakon petog kruga glasanja u UN

Ulemek: Nemam neposredna saznanja o ubistvu Ćuruvije

Vučić: Najvažnije da je referendum prošao mirno, da se smire tenzije

Zemlje na 'balkanskoj ruti' za jače kontrole vanjske granice EU/Ivanišević: Srbiji potrebna pomoć u zbrinjavanju migranata/Stefanović: Srbija ne može biti zadovoljna bečkim samitom/Kern: Problem izbegličke krize nije rešen, ali ima razumevanja

Šutanovac pobedio u prvom krugu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert