glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

forum8 izbori8
migranti
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

CG štampa: Predstoji borba za podršku manjinskih stranaka/DW: Đukanović ostaje na vlasti - tesno, ali izvesno

izvor: agencije foto:   tanjug                                                                                                     17.10.2016.

izbori88

CG štampa: Predstoji borba za podršku manjinskih stranaka

PODGORICA - DPS-u najviše mandata, nepravilnosti, hapšenja, odučuju manjinske stranke - glavne su poruke jutrošnjih izdanja podgoričke štampe.

"Vijesti" pišu da će DPS morati da traži podršku manjinskih stranaka i socijaldemokrata (SD).

List, takođe, prenosi reči lidera stranke Mila Đukanovića iz sinoćnjeg obraćanja pristalicama da će Crna Gora u svega nekoliko narednih meseci ratifikovati pristupni protokol sa NATO i doneti odluku članstvu i intezivirati pregovore sa EU.

Da će tražiti podršku manjinskih stranaka za formiraje vlade, najavili su iz svih opozicionih partija, a da bi obezbedila tesnu većinu, opoziciji je dovoljna podrška dva poslanika manjina, navodi list.

Najviše glasova u opoziji osvojio je DF - 20,6 odnosno 18 mandata, a koalicija Ključ 10,7 odsto odnosno devet mandata, dok najveće iznenađenje predstavljaju demokrate koje su na prvom izbornom nastupu osvojile 10,5 odsto glasova, odnosno 8 ili 9 mandata, pišu "Vijesti".

List prenosi reči jednog od lidera DF Andrije Mandića da na osnovu 90 odsto obrađenih glasova opozicija i dalje ima većinu od 41 poslanika i upozorava da izbori nisu bili fer i korektni.

On je pozvao manjine da "razmisle".

I lider Ključa Miodrag Lekić kaže da je DPS poražen i da će odlučiti manjinske stranke.

Na dve strane "Vijesti" se bave i nepravilnostima na izborima, navodeći da se glasalo uz pritiske i sukobe, a pišu i tome da je DF snimio priznanja o kupovini glasova DPS. Nezaobilazna vest u današnjem izdanju je i "gašenje Vibera-a i WhatsApp.

Na dve strane ovaj dnevnik bavi se i hapšenjem grupe srpskih državljana. "Eskadron smrti ili politička igra", pišu "Vijesti".

"Dan" piše da na parlamentarnim izborima niko nije osvojio apsolutnu vlast, a da je DPS pojedinačno osvojila najviše glasova.

Taj list je izborima, i parlamentarnim i lokalnim, posvetio 11 strana današnjeg izdanja.

Prenosi izjave lidera stranaka, navodeći da je bilo nepravilnosti i hapšenja.

"Dan" takođe piše o hapšenju grupe na čelu sa bivšim šefom Žandarmerije Bratislavom Dikićem, a citira i šta je o tome rekao srpski premijer Aleksandar Vučić.

"Internet cenzura prvi put u istoriji", naslov je teksta posvećenog "gašenju" aplikacija Viber i WhatsApp, uz navođenje reči predsednika demokrata Alekse Bečiha da je DPS time pokazao svoje "monstruozno lice" i da se u 21. veku tako nesto dešava u još samo u Severnoj Koreji i Iranu.

"Velika pobeda prozapadne opcije", piše "Pobjeda", navodeći da će stranke koje podržavaju učlanjenje u NATO u novom sazivu parlamenta imati 48 mandata, što garantuje da će Crna Gora ratifikovati Prokol za ulazak u Alijansu.

List navodi da se u DPS sinoć i zvanično slavilo, a da je u DF, nakon početnih euforičnih izjava, zavladalo zatišje i da je očigledno da se priča "Mi ili on" završila onako kako nisu planirali lideri te grupacije Mandić, Medojević i Knežević.

Najveći gubitnik izbora je Koalicija Ključ, piše "Pobjeda".

List, takođe, prenosi izjavu političkog direktora Bošnjačke stranke Sulja Mustafića da će razgovarati sa partnerima iz manjinskih stranaka i doneti odluku.

"U narednim danima se očekuju brojni stranački razgovori i pregovori, a najjača stranka, Đukanovićeva DPS biće u prilici da vodi igru sastavljanja nove izvršne vlasti, ali i da razmišlja o novim potezima koje država mora da predume pre svega u pravcu priključenja NATO", zaključuje se u tekstu.

List je dve strane posvetio hapšenju grupe na čelu sa Bratislavom Dikićem.

DW: Đukanović ostaje na vlasti - tesno, ali izvesno

milo00

PODGORICA/BERLIN - Iako nije osvojila većinu, crnogorska Demokratska partija socijalista (DPS) može da formira vlast, opozicija je uglavnom zadovoljna brojem osvojenih mandata i nema najava da neće priznati rezultate, a izborni dan obeležile su brojne nepravilnosti, navodi "Dojče vele" (DW).

Kako navodi DW, prilagođenim citatom iz "Đekne" - "Milo još nije pao, a kada će ne znamo" - može se najaviti nastavak 25-godišnje vladavine Mila Đukanovića. Njegov DPS sa svojim tradicionalnim "satelitima" ima tesnu, ali nespornu većinu od minimum 41 mandata u Parlamentu, koji broji 81 poslaničko mesto.

DW navodi da će ovog puta u pomoć priteći manjine: Bošnjačka stranka, albanska Forca i Hrvatska građanska inicijativa, a DPS-ov ostanak na vlasti utvrdiće Socijaldemokrate, bivše partijske kolege Ranka Krivokapića.

Kao najjači opozicioni predstavnik izdvojio se Demokratski front (DF), organizator prošlogodišnjih višemesečnih protesta, koji je osvojio 18 mandata. Na drugom mestu je koalicija Ključ sa devet mandata, što predstavlja razočaranje s obzirom na to da je čine dve jake opozicione partije SNP i Demos i novoformirana URA. Prijatno iznenađenje, međutim, priredile su Demokrate Alekse Bečića, koje su prvi put nastupile na izborima, ističe DW.

SDP Ranka Krivokapića, koja je od januara u opoziciji nakon što je skoro 20 godina bila u vlasti sa DPS-om, osvojila je zadovoljavajuća četiri mandata. Sa druge strane, Pozitivna Crna Gora koja je početkom godine izglasala poverenje i tako spasla Đukanovićevu Vladu, nije prešla cenzus. Njen lider Darko Pajović odmah je podneo ostavku.

DW navodi da su izborni dan obeležile brojne nepravilnosti, koje se uglavnom odnose na kupovinu ličnih karata, pritiske i predizborna potkupljivanja birača. Mreža za afirmaciju nevladinog sektora podnela je 117 krivičnih prijava zbog sumnji da su povređena izborna prava. Njoj je nepravilnosti prijavilo blizu 500 građana.

Sumnja se da je DPS plaćao predstavnike dijaspore da dođu u Crnu Goru i glasaju, o čemu svedoče i video snimci. Posmatraču NVO CEMI-ja prišao je glasač misleći da je partijski aktivista, nudeći mu pasoš uz pitanje gde može da preuzme novac. U blizini nekoliko biračkih mesta, partijski aktivisti su evidentirali glasače. Najdrastičniji primer su aktivisti DPS-a koji su na 20 metara od izbornog mesta razapeli šator, prenosi DW.

Najveću senku na izborni dan je, ipak, bacilo iznenadno hapšenje 20 državljana Srbije, osumnjičenih za stvaranje kriminalne organizacije i terorizam, navodi DW i dođe da opozicija , tvrdi da je reč o planu vlađuće partije da kreiranjem afere utiče na ishod glasanja.

 

 

Izbori u Crnoj Gori - "prozapadni" put ili Rusija?

Crna Gora uoči izbora: Šta poručuju lideri partija

Promjena spoljne politike bila bi opasna

Da li od izbora zavisi opstanak Crne Gore?

Pomoć EU Z. Balkanu uspešna,nedostaci u nacionalnim telima

Nema dokaza, samo 'saznanja' o ubistvu Duška Jovanovića

Crna Gora sporo napreduje sa EU reformama

Igre oko granica: Podgorica ćuti, Albanci slave

Birački spiskovi u haosu: Ne zna se ko je živ, a ko mrtav

NOVI DOKAZI O SLUČAJU DUŠKA JOVANOVIĆA: DNK na oružju vodi do ubice

Franak švajcarski, muke crnogorske

Predizborni raskol opozicione trojke: Otići ili ostati u Vladi

OEBS traži javnu raspravu o zakonima o medijima u CG

Burne reakcije zbog spomenika Barešiću/Srbija poslala još dve protestne note Hrvatskoj

Sud usvojio sporazum o priznanju krivice Miloša Marovića

Protiv Djukanovića u tri tabora

Sve više vehabističkih oblika obrazovanja na severu Crne Gore

Kremlj: Đukanović vodi antirusku politiku/ Vlada Crne Gore: Izjava Zaharove je nediplomatska

Crnogorski parlament: Od Doma lordova do balkanske krčme

Nagrada ili teatralan čin: Milion eura za razotkrivanje ubistva Jovanovića

Duma ponovo 'brani' Crnu Goru od NATO

Dvanaest godina od ubistva Duška Jovanovića

Marović vraća milion evra?

Bezbjednosna ranjivost Crne Gore: Stvarna opasnost ili smišljena kampanja

Proslava desete godišnjice nezavisnosti Crne Gore

Crna Gora na korak do ulaska u NATO

Formirana prelazna vlada, Krivokapić smijenjen

S. Marović priznao krivicu, izašao iz zatvora

Nastavak sednice u ponedeljak, Krivokapića nije stid

Na putu do prelazne Vlade: Blokade, zastoji, opstrukcije

Predsednici HR, SLO, CG: Stabilnost Balkana ključna

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert