glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

migranti-grcka tuzilastvo1
dodik-bakir
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Hrvatska: Referendum destabilizuje BiH, štitićemo Hrvate/Ambasada SAD u Sarajevu: Razmatramo odgovarajuće posledice

izvor: agencije  foto:                                                                                                                  26.09.2016

zagreb9

Hrvatska: Referendum destabilizuje BiH, štitićemo Hrvate

ZAGREB - Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova ocenilo je danas da referendum u RS ima potencijal da destabilizuje BiH i šire područje jugoistočne Evrope.

Ministarstvo je saopštilo da Hrvatska kao potpisnica Dejtonskog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini smatra neprihvatljivim referendum u Republici Srpskoj, koji je održan suprotno odluci Ustavnog suda BiH, prenosi Hina.

"Radi se o neodgovornom činu koji ima potencijal da destabilizuje BiH i šire područje jugoistočne Europe", navodi hrvatsko Ministarstvo u saopštenju i dodaje da se Hrvatska zalaže za "održivost, celovitost, teritorijalni integritet i suverenitet BiH, u kojoj su sva tri naroda ustavotvorna i ravnopravna".

"Hrvatima u BiH Hrvatska garantuje i garantovaće na temelju svojeg Ustava ličnu zaštitu", stoji u saopštenju.

Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova navelo je i da "Hrvatska snažno podržava i pomaže približavanje BiH članstvu u Evropskoj uniji".

Ambasada SAD: Razmatramo odgovarajuće posledice

VAŠINGTON/SARAJEVO - Ambasada SAD u Srajevu saopštila je danas da je njihov stav o održanom referendumu u vezi sa Zakonom o praznicima RS "jasan i konzistentan" i poručuju da razmatraju odgovarajuće posledice.

U saopštenju se navodi da delovanje u suprotnosti sa odlukom Ustavnog suda je očito kršenje vladavine zakona i očekuju da će nadležne institucije to pitanje rešiti u skladu sa zakonima BiH.

"Verujemo da ljudi u ovoj zemlji prvenstveno žele poboljšanje kvaliteta života i stvoranje bolje prilike za svoju decu i generacije koje dolaze. Taj cilj se ne može postići simboličkim referendumima, političkim poziranjem i nacionalističkom retorikom, već samo marljivim radom na ključnim socijalnim, političkim i ekonomskim reformama koje će BiH otvoriti nove mogućnosti", navodi se u saopštenju.

Poručeno je i da su Sjedinjene Države i dalje opređeljene da pomažu BiH da napreduje i deluje u interesu svojih građana.

Inače, ranije danas sarajevski Avaz je objavio da su SAD do samog kraja očekivale da će referendum u RS biti otkazan, ali budući da se to nije dogodilo, ostaju pri stavu da organizatori ovog, kako se navodi, ilegalnog referenduma treba da snose posledice, jer to ugrožava stabilnost u Bosni i Hercegovini.

"Oni koji potkopavaju dejtonske institucije moraju se smatrati odgovornim za svoje destabilizirajuće akcije", rečeno je dopisniku tog lista u Stejt departmentu.

Nazivajući ovaj referendum „direktnim kršenjem" odluka najviše sudske instance - Ustavnog suda BiH, spomenuto izjašnjavanje u centrali američke diplomatske mreže iznova su nazvali "trošenjem vrednih resursa" koji "neće rezultirati napretkom u pogledu 9. januara kao praznika" u entitetu RS.

Zvaničnik Ministarstva spoljnih poslova SAD podsetio je u isanoj izjavi da su odluke Ustavnog suda BiH "deo Aneksa 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma i da su, kao takve, finalne i obavezujuće i da moraju biti poštovane".

U State departmentu ponovo ukazuju da je poštovanje vladavine zakona od svih u Bosni i Hercegovini od presudnog značaja za demokratski proces u zemlji.

Insistirajući očito na mogućim legalnim posledicama za organizatore ovog referendumskog kršenja Ustava BiH, u Vašingtonu još navode da se "bez funkcionalnog legalnog okvira i stabilnosti, koje on nudi, zemlja suočava s nemogućim".

Uprkos najavama da će referendum o danu RS u manjem bh. entitetu, bez obzira na jasno međunarodno protivljenje, ipak biti održan, do samog početka izjašnjavanja zvanični Vašington ostavljao je prostora da se od tog protivustavnog čina odustane.

 

 

Plenković: Pregovori o vladi uspešni/HDZ i manjine usaglasili tačke zajedničkog sporazuma

Jutarnji: HR namerava da postavi žicu na granici sa BiH i SRB/Lazar: Mađarska neće primiti migrante iz Zapadne Evrope/Cipras i Erdogan podržali sporazum o izbjeglicama

Alarm zbog pretnji ratom u BiH, reagovaće i HR

HDZ može sastaviti Vladu bez Mosta?

Vasiljković: Sebe doživljavam kao branioca Jugoslavije

Zagreb: Hasanbegović nepoželjan u Vladi?

Četiri moguća postizborna scenarija u HR/Milanović se povlači?

HDZ u prednosti, Milanović ne odustaje

Nemački mediji: Hrvati se najradije bave prošlošću/Kuljiš: Hrvatskoj potrebna reformska vlada, Srbe vidim sa HDZ

Hrvatska u nedelju ponovo na izbore, opet niko nema većinu

Poslednja istraživanja: U prednosti Milanovićeva koalicija/Plenković ponovo o SRB, Milanović traži još jednu šansu

Rojters: Odnosi Srbije i Hrvatske na najnižem nivou

A da li je u HR moguća velika koalicija?

Milanović na tapetu Brisela

Dubrovnik: O energetici, ali i o izbjeglicama

Milanović: Vlast u Srbiji živi od etnobiznisa

Standard: Nema kraja hrvatskim konfliktima sa susedima

Može li se ukinuti ćirilica u Vukovaru?

Strah od prošlosti muči Srbe, o odnosima – ćute/Centar Rosa: Tri osobe povređene na protestu u Zagrebu

Kitarović-Oluja je bila briljantna i etički čista/Vrdoljak - Sa Srbijom ćemo se složiti oko budućnosti/Granić: Zločina je bilo, ali su oni bili pojedinačni

Dvadeset prva godišnjica "Oluje"

Perkoviću i Mustaču doživotne kazne zatvora

Obeležavanje Dana ustanka u Srbu uz incidente i provokacije

Hrvatska do 2017. mora da primi 1617 izbeglica/Na Horgošu oko 120 migranata štrajkuje gladju

Ministarstvo branitelja: Nemamo informacije o optužnicama

Sud u celosti poništio presudu Stepincu

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert