glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Strah od prošlosti muči Srbe, o odnosima – ćute/Centar Rosa: Tri osobe povređene na protestu u Zagrebu

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                                        05.08.2016

knin3

Strah od prošlosti muči Srbe, o odnosima – ćute

KNIN - Strah od reprize prošlosti loših vremena i aktuelne političke napetosti i zapaljive izjave desno orijentisanih političkih lidera, koji žele da revidiraju ustašku prošlost, naterao je Srbe u Kninu i okolini da o svojim sudbinama ćute, a štede reči i kad ih, na godišnjicu operacije "Oluja", javno pitaju o suživotu s Hrvatima u tom gradu.

Povratnici u Knin, Gračac i druga mesta u Kninskoj krajini ne žele čak ni u priči da se vraćaju u prošla vremena, kada je tokom vojno-policijske operacije "Oluja" proterano više od 200.000 Srba iz Hrvatske.

Duž puta ka Kninu, čim se siđe sa autoputa, za razliku od vremena od pre deset godina, mali je broj ruiniranih kuća čiji su domaćini nekad bili, ili su i dalje Srbi.

Kuće su, primetno je, u međuvremenu obnovljene, i to uz pomoć hrvatske države. Država je sada, kažu, prema njima korektna, ali je ipak potrebna i doza upornosti vlasnika kako bi ostvario svoja prava.

Povratnici su mahom stariji žitelji Knina, jer su mladi ostali u Srbiji ili su se, bežeći od strahota koje su zahvatile Balkan, otisnuli u inostranstvo.

A svi, mlađi i stariji, kažu, vole svoju rodnu grudu i ne žale muke, kako ne bi ostali bez nje.

Sa susedima, Hrvatima, sada žive u miru, ali se ne druže. O prošlosti odbijaju da govore javno, jer, prema njihovim rečima, nisu sigurni kako bi njihovi susedi to mogli da shvate.

Tokom centralne proslave "Oluje", kada se u Knin stižu Hrvati iz svih krajeva, kada se očekuje da će doći više od 100.000 ljudi, sklanjaju se, svesni da jedino tako mogu da izbegnu problem.

Kako su šturo rekli Tanjugu, ostalim danima sve je na prvi pogled isto, mirno, ali je u "vazduhu" sveprisutna neizvesnost i strepnja od ponavljanja prošlih vremena.

"Živimo normalno, nemamo problema. Ali, prisećamo se i onog što se dogodilo pre nešto više od dve decenije i postoji neizvesnost da to može da se ponovi", kaže jedan od sagovornika, koji je zarad dobrih odnosa sa susedima, ipak želeo da mu ne pominjemo ime.

Niko nije, nastavlja, mogao ni da pretpostavi da bi noviji događaji mogli da daju povod za zabrinutost od skretanja udesno, na put prošlosti, umesto da se hrli ka zajedničkoj boljoj budućnosti, aludirajući na reviziju sudske odluke o Alojziju Stepincu, a posebno podizanje spomenika Miru Barešiću.

Susedi su, sudeći prema atmosferi u Kninu, ponosni na vojnu operaciju "Oluja".

U gradu od sinoć vlada "vašarska atmosfera", sa brojnim štandovima na kojima se prodaju hrvatske zastave, majice sa natpisom "Oluja 95" i slične predmete koji slave taj nesrećni događaj.

Centar Rosa: Tri osobe povređene na protestu u Zagrebu

protest

ZAGREB - Tokom protestne akcije protiv veličanja "Oluje", koja je večeras održana u Zagrebu na Trgu bana Josipa Jelačića, povređene su najmanje tri osobe, izjavila je za N1 Nela Pamuković iz Centra za žene žrtve rata "Rosa".

Kao i ranijih godina pred godišnjicu "Oluje" u Zagrebu su nevladine organizacije želele da održe protest protiv veličanja "Oluje", ali to je zabranio MUP.

Ipak, oni su došli na Trg da bi održali mirnu protestnu akciju, ali su stigli i branitelji pa je morala da interveniše policija, navodi N1.

"Vikali su nam će nas silovati, ubiti, da bežimo iz Hrvatske", kaže Nela Pamuković iz zagrebačkog Centra za žene žrtve rata "Rosa".

"Dali smo izjavu u policiji o dobijenim povredama i mogućim počiniocima", kaže Pamuković, ističući da je sve vreme situacija bila napeta i da su se pribojavali da će branitelji probiti policijski kordon i napasti demonstrante.

Pamuković je jedna od napadnutih, a povređene su još dve osobe koje su s njom bile u grupi.

"Jednog kolegu su pogodili jajetom, koleginica je dobila udarac u glavu, a ja sam pogođena iza vrata. Još smo u šoku. Sve vreme nas je pratila policija. Situacija je bila divlja, stalno je postojala opasnost da branitelji probiju policijski kordon i da napadnu demonstrante", kaže Pamuković.

Neposredno po završetku protesta, u zagrebačkoj policiji su rekli da je protest "protekao mirno i da nitko nije povređen".

Zbog zabrane održavanja antiratnoga protesta, organizacije Centar za žene žrtve rata - Rosa (Zagreb), Žene u crnom (Beograd), Ženska mreža Hrvatske, Srpski demokratski forum (Zagreb), Slobodarski aktivisti (Zagreb), Centar za građansku hrabrost (Zagreb) održali su mirnu protestnu akciju s početkom u 18 sati.

Smatraju da je odluka MUP-a koju je doneo o zabrani mirnog okupljanja "kulminacija već poznate prakse policije da onemogući javna okupljanja politički nepodobnih".

 

 

 

Kitarović-Oluja je bila briljantna i etički čista/Vrdoljak - Sa Srbijom ćemo se složiti oko budućnosti/Granić: Zločina je bilo, ali su oni bili pojedinačni

Dvadeset prva godišnjica "Oluje"

Perkoviću i Mustaču doživotne kazne zatvora

Obeležavanje Dana ustanka u Srbu uz incidente i provokacije

Hrvatska do 2017. mora da primi 1617 izbeglica/Na Horgošu oko 120 migranata štrajkuje gladju

Ministarstvo branitelja: Nemamo informacije o optužnicama

Sud u celosti poništio presudu Stepincu

Petir: Na srpskom spisku 300 hrvatskih branitelja/Hrvatska osnovala komisiju za praćenje pregovora Srbije/Hrvatski veterani uskratili podršku vladi zbog Srbije

Đenero: Stanje na političkoj sceni veoma teško

Mešovita komisija o Stepincu će raditi godinu dana

Mesić osudio ustaštvo u Srbu: Hrvatskoj se crno piše

Zvanično: Hrvatska postavlja ogradu na granici sa Srbijom

Hrvatska i Slovenija obeležile 25 godina državnosti

Orešković poručio: Tehnička vlada najmanje četiri meseca/HDZ bira predsednika najverovatnije 17. jula

Analitičari: Ostavka Karamarka, logičan rasplet

Sastanak Vučića i Grabar Kitarović

Hrvatska – izbori u septembru

Hrvatska ide na prevremene izbore

Prikupljen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora/Kitarović započela konsultacije, izgledniji novi izbori/Uspon i pad Tihomira Oreškovića za manje od pola godine

Orešković odbacio optužbe i poručio "Bog čuva Hrvatsku"

Karamarko podneo ostavku, ide i Petrov ako Orešković ostane

Dani raspleta u Hrvatskoj, deset mogućih scenarija

Jutarnji list: HDZ žrtvuje Hasanbegovića zbog Srba?

Glas Koncila: Karamarko ruši stranku, teško šteti Hrvatskoj

U očekivanju odluke - ostanak vlade ili novi izbori/Karamarko: Najbolje da iz Vlade odemo Orešković, Petrov i ja

Orešković: Ne bojim se da tražim poverenje Sabora/Milanović traži izbore što pre, Hrvatska nema vladu

Mediji:Politička kriza u Hrvatskoj sve složenija/Kitarović uzima stvari u svoje ruke

Karamarko za novu većinu, dosta mu "ringišpila" s Mostom

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert