glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

djordjevic3 ustavni sud
evropska-komisija
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Zagreb: Hasanbegović nepoželjan u Vladi?

izvor: evn  foto: vn                                                                                                                     18.09.2016

plenkovic44

Kontroverzni ministar kulture Zlatko Hasanbegović, ikona hrvatske krajnje desnice, biće prvi test buduće vlade koju će sastaviti Andrej Plenković. Gotovo je sigurno da neće zadržati mesto ministra jer se tome suprotstavlja i Most i manjinski poslanici, među kojima je i dr Milorad Pupovac, ali i neko drugo istaknutije mesto u izvršnoj vlasti za Hasanbegovića izazvalo bi žestoke reakcije javnosti. Naime, ovaj istoričar koji je u više navrata uslikan sa ustaškom kapom na glavi i za kojega je antifašizam sporan, preuzeo je ulogu vođe ekstremne desnice koja je uspela da preživi i u HDZ-u, usprkos promenama nakon odlaska Tomislava Karamarka. Novi lider HDZ-a Andrej Plenković nije ga mogao odstraniti, jer su mu trebali i glasovi desnice, a na izborima je Hasanbegović prošao više nego dobro.

Kada je dr Pupovac jasno rekao da neće podržati vladu u kojoj bi bio Hasanbegović, tehnički ministar kulture koji je u poslednjih šest meseci uradio silni haos arogantno mu je odgovorio da neće novu vladu sastavljati lider Srba u Hrvatskoj, a da Plenković ima dovoljno ruku i bez Srba u Hrvatskoj i njihova tri poslanička mesta. Plenković je bio znatno taktičniji, ali nije želeo da ulazi u spor ni sa Pupovcem, ni sa Hasanbegovićem.

Sam Hasanbegović bio je lični izbor bivšeg predsednika HDZ-a Tomislava Karamarka, u vreme kada su ekstremni desničari pokušali da menjaju istoriju, kada se pokušala rehabilitacija NDH i ustašluka, a Hrvatska je dobrim delom zbog toga došla i na stub srama u Evropi.

Ispružena ruka prema manjinama, pre svega Srbima u Hrvatskoj, mudar je potez gotovo sigurnog novog hrvatskog premijera Plenkovića, a tvrdi desničari sve će više odlaziti u prošlost. Oni najekstremniji su doživeli debakl na izborima, pa je još uvek aktualni potpredsednik Sabora Ivan Tepeš iz marginalnog HSP-a Ante Starčević dobio nešto više od sto glasova. Desna struja u HDZ-u prošla je bolje, neki su ušli u Sabor iako nisu bili visoko na listama, pa očekuju fotelje i kada se formira nova vlast. Sam Hasanbegović radi pritisak na Plenkovića, solira u izzlatanjavama i nastoji stvoriti atmosferu da bez njega nije moguće sastaviti novu vladu.

 

Uzalud, jer bi zadržavanjem Zlatka Hasanbegovića na mestu ministra kulture u startu pao projekt Andreja Plenkovića, koji se silom trudi da vrati poverenje građana u politiku, a oni su zasićeni temama iz prošlosti. Ostaje činjenica da je deo hrvatskih birača i dalje ukopan krajnje desno, ali u novoj vladi za njih ne može i ne sme da bude mesta. Vreme Zlatka Hasanbegovića i sličnih prolazi, a vreme nove politike u Hrvatskoj, otvorene prema susedima i Evropi, tek dolazi.

OTKLON OD EKSTREMISTA

O Hasanbegoviću su negativno pisale najuglednije svetske novine, a odlaskom Karamarka nekim je čudom "preživeo" u HDZ-u, pa ga je tako "nasledio" i Plenković. U međuvremenu je HDZ uradio neverovatan pomak prema umerenom desnom centru i rešio se većine ekstrema, a nova politika Andreja Plenkovića je sve samo ne ono što žestoko zastupa Zlatko Hasanbegović i društvo oko njega.

novosti.rs

 

Četiri moguća postizborna scenarija u HR/Milanović se povlači?

HDZ u prednosti, Milanović ne odustaje

Nemački mediji: Hrvati se najradije bave prošlošću/Kuljiš: Hrvatskoj potrebna reformska vlada, Srbe vidim sa HDZ

Hrvatska u nedelju ponovo na izbore, opet niko nema većinu

Poslednja istraživanja: U prednosti Milanovićeva koalicija/Plenković ponovo o SRB, Milanović traži još jednu šansu

Rojters: Odnosi Srbije i Hrvatske na najnižem nivou

A da li je u HR moguća velika koalicija?

Milanović na tapetu Brisela

Dubrovnik: O energetici, ali i o izbjeglicama

Milanović: Vlast u Srbiji živi od etnobiznisa

Standard: Nema kraja hrvatskim konfliktima sa susedima

Može li se ukinuti ćirilica u Vukovaru?

Strah od prošlosti muči Srbe, o odnosima – ćute/Centar Rosa: Tri osobe povređene na protestu u Zagrebu

Kitarović-Oluja je bila briljantna i etički čista/Vrdoljak - Sa Srbijom ćemo se složiti oko budućnosti/Granić: Zločina je bilo, ali su oni bili pojedinačni

Dvadeset prva godišnjica "Oluje"

Perkoviću i Mustaču doživotne kazne zatvora

Obeležavanje Dana ustanka u Srbu uz incidente i provokacije

Hrvatska do 2017. mora da primi 1617 izbeglica/Na Horgošu oko 120 migranata štrajkuje gladju

Ministarstvo branitelja: Nemamo informacije o optužnicama

Sud u celosti poništio presudu Stepincu

Petir: Na srpskom spisku 300 hrvatskih branitelja/Hrvatska osnovala komisiju za praćenje pregovora Srbije/Hrvatski veterani uskratili podršku vladi zbog Srbije

Đenero: Stanje na političkoj sceni veoma teško

Mešovita komisija o Stepincu će raditi godinu dana

Mesić osudio ustaštvo u Srbu: Hrvatskoj se crno piše

Zvanično: Hrvatska postavlja ogradu na granici sa Srbijom

Hrvatska i Slovenija obeležile 25 godina državnosti

Orešković poručio: Tehnička vlada najmanje četiri meseca/HDZ bira predsednika najverovatnije 17. jula

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert