glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Sud u celosti poništio presudu Stepincu

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                                        22.07.2016

stepinac3

ZAGREB - Zagrebački Županijski sud u celosti je poništio presudu nadbiskupu Alojziju Stepincu, koji je 1946. osuđen na 16 godina zatvora i prisilnog rada te petogodišnji gubitak političkih i građanskih prava.

Stepinac je bio odan ustaškom režimu Ante Pavelića, a pod znakom pitanja je njegova uloga i odgovornost za život mnogih Srba, Jevreja i Roma u Drugom svetskom ratu, koju bi trebalo da ispita mešovita komisija sastavljena od predstavnika SPC i Katoličke crkve, uz posredovanje Vatikana..

Odluku Suda je obrazložio sudija Ivan Turudić, prenela je Hina.

Reviziju je zatražio nadbiskupov nećak Boris Stepinac koji je ranije najavio da će dati izjavu nakon objavljivanja odluke.

Obrazlažući presudu sudija Turudić je rekao da je presuda Alojziju Stepincu iz 1946. poništena je jer "grubo krši sadašnja i tadašnja osnovna načela materijalnog i procesnog krivičnog prava civilizovanog dela čovečanstva".

Turudić je kazao da presuda "montiranog političkog suđenja Stepincu", između ostalog, "krši načelo prava na pošteno suđenje, žalbu i obrazloženu sudsku odluku, kao i načela zabrane prisilnog rada, vladavine prava i pravne države".

Dodao je da je za ilustraciju karaktera i utvrđenog da se radi o montiranom političkom procesu dovoljno pročitati neke delove zapisnika sa suđenje iz kojeg, na primer, kako je rekao, proizlazi da su uglavnom sprovođeni dokazi kojima "instruirani svedoci tužilaštva terete optuženika o čemu u stvarnosti nije odlučivalo sudsko veće nego "komunistički tužitelj Jakov Blažević".

"Presuda jedino u odnosu na optuženog Stepinca nije obrazložena niti u odluci o krivici ni u odluci o krivici niti u odluci o kazni. Samo su ponovljeni i onako uopštei navodi optužnice...", kazao je Turudić dodajući da je cilj bila "osveta kardinalu Stepincu, moralna diskvalifikacija njega i katoličke crkve".

"Osnovna krivica koja se Stepincu stavlja na teret je činjenica da je u vreme NDH bio zagrebački nadbiskup. Sam se zapitao toekom suđenja - pa šta je trebalo učinitii?. Otići u šumu ili pobeći u London. On se odlučio da ostane sa svojim narodom s kojim je bio i za vreme jugosvalenske monarhističke diktature i za vreme Titove komunističke diktature", rekao je sudija Turudić.

Kazao je i da je Stepincu u zatvoru nuđeno potpisivanje formulara za traženje pomilovanja što on nije želio da učini pristajući jedino na obnovu postupka pred nezavisnim sudom ili na poništenje presude.

"Nakon 70 godina njegova je volja ispunjena od hrvatskog suda u slobodnoj hrvatskoj državi i zato ova presuda nema samo pojedinačni nego i duboki značaj za istoriju hrvatskog naroda", zaključio je Turudić.

Inače, revizija ove presude omogućena je izmenama zakona iz 2009, koji predviđa da osobe koje su sudovi bivše Jugoslavije osudili za vreme komunističke vladavine za politička, politički motivisana krivična dela ili druga dela ako je do osuđujuće odluke došlo zlouporabom političke moći.

Prema tim odredbama, naime, moguće je zatražiti poništenje osuđujuće odluke ili njoj drugog odgovarajućeg pravnog akta.

Ako se utvrdi da je revizija osnovana sud će, po slovu zakona, "presudom poništiti u celosti ili delomice pobijanu odluku u izreci o krivičnoj odgovornosti", a protiv odluke veća županijskog suda podnositelj revizije i tužilac imaju pravo žalbe Vrhovnog sudu.

Stepinac je pre par godina proglasen blažen, a zatim je Vatikan pokrenuo njegovu kanonizaciju čemu se, međutim, usprotivila država Srbija i Srpska pravoslavna crkva.

Nakon niza susreta predstavnika srpske države i Crkve sa zvaničnicima Vatikana i susreta predsednika Srbije Tomislava Nikolića, prošlog septembra, sa rimskim papom Franjom taj postupak kanonizacije je privremeno obustavljen, a istovremeno je formirana komisija SPC, Hrvatske katoličke crkve, koja bi uz posredovanje Vatikana trebalo da utvrdi činjenice o životu i delu Stepinca, koji se smatra odgovornim za mnoge žrtve Srba, Jevreja i Roma u Drugom svetskom ratu.

 

 

 

Petir: Na srpskom spisku 300 hrvatskih branitelja/Hrvatska osnovala komisiju za praćenje pregovora Srbije/Hrvatski veterani uskratili podršku vladi zbog Srbije

Đenero: Stanje na političkoj sceni veoma teško

Mešovita komisija o Stepincu će raditi godinu dana

Mesić osudio ustaštvo u Srbu: Hrvatskoj se crno piše

Zvanično: Hrvatska postavlja ogradu na granici sa Srbijom

Hrvatska i Slovenija obeležile 25 godina državnosti

Orešković poručio: Tehnička vlada najmanje četiri meseca/HDZ bira predsednika najverovatnije 17. jula

Analitičari: Ostavka Karamarka, logičan rasplet

Sastanak Vučića i Grabar Kitarović

Hrvatska – izbori u septembru

Hrvatska ide na prevremene izbore

Prikupljen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora/Kitarović započela konsultacije, izgledniji novi izbori/Uspon i pad Tihomira Oreškovića za manje od pola godine

Orešković odbacio optužbe i poručio "Bog čuva Hrvatsku"

Karamarko podneo ostavku, ide i Petrov ako Orešković ostane

Dani raspleta u Hrvatskoj, deset mogućih scenarija

Jutarnji list: HDZ žrtvuje Hasanbegovića zbog Srba?

Glas Koncila: Karamarko ruši stranku, teško šteti Hrvatskoj

U očekivanju odluke - ostanak vlade ili novi izbori/Karamarko: Najbolje da iz Vlade odemo Orešković, Petrov i ja

Orešković: Ne bojim se da tražim poverenje Sabora/Milanović traži izbore što pre, Hrvatska nema vladu

Mediji:Politička kriza u Hrvatskoj sve složenija/Kitarović uzima stvari u svoje ruke

Karamarko za novu većinu, dosta mu "ringišpila" s Mostom

Mediji: Kulminacija hrvatske političke i finansijske krize

Strani mediji: Protesti dodatni udarac krhkoj hrvatskoj vladi

Jedan od tri scenarija rešava hrvatsku političku krizu

Novi list: Šest opcija za rešenje krize vlasti u Hrvatskoj

Hrvatska se priprema za prijem prve grupe izbeglica/Nemačka: Za izbeglice potrebno 93 milijarde evra do 2020. godine

Mesić: Afera Konsultantica je nova Fimi media

EU blokirala podsticaje Hrvatima - zbog korupcije

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert