glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

dijalog3 eps plate
zaev000 eksplozija sff1 novak22 par-mal jokic1

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

„Miloš Veliki” će promeniti lice Zapadne Srbije     

izvor: agencije  foto:                                                                            18.08.2019.

milos veliki

 

Autoput „Miloš Veliki”, tačnije deonica od Obrenovca do Ljiga spremna je za saobraćaj. Zajedno sa ranije izgrađenim delom od Ljiga do Preljine, novi autoput je od izuzetne važnosti za celu Srbiju jer će uveliko rasteretiti saobraćaj na Ibarskoj magistrali.

Puštanjem novog autoputa očekuje sa manje vozila na preopterećenoj Ibarskoj magistrali, što će, kako ističu saobraćajni stručnjaci, značajno poboljšati bezbednost učesnika u saobraćaju i smanjiti broj nesreća.

Autoput „Miloš Veliki”, na deonici od Obrenovca do Ljiga biće otvoren danas popodne, a svečanosti će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kada se do kraja godine u saobraćaj pusti i deonica od Surčina do Obrenovca i tako u potpunosti modernom saobraćajnicom poveže Beograd i Čačak, to će, osim saobraćajnog, imati i velikog značaja za budući razvoj Zapadne Srbije.

Privrednici iz ovog dela Srbije već računaju ne pozitivne efekte izgradnje novog autoputa kojim će se od Beograda do Čačka stizati za oko sat vremena.

Trasa novog autoputa „Miloš Veliki” deo je Transevropske magistrale koja povezuje njen osnovni pravac od Gdanjska do Atine i Istanbula sa Jadranskim morem i lukom Bar.

Kako je najavljeno kod petlje Ljig u 19.30, kod petlje Ljig predsednik Srbije obratiće se građanima i označiti svečano puštanje u saobraćaj autoputa „Miloš Veliki”.

Novi autoput od Obrenovca do Ljiga dužine je 62,7 kilometara, a čine ga deonice: Obrenovac-Ub dužine 26,23 km, Ub-Lajkovac dužine 12,5 km gde se zbog lošeg kvaliteta prilikom izgradnje deo u ukupnoj dužini od 2,5 km morao sanirati i Lajkovac-Ljig duzine 23,98 km.

Tako će sa deonicom Ljig-Preljina u saobraćajnoj funkciji biti 103,06 km Autoputa E-763 Beograd - Južni Jadran.

„Očekujemo da će do kraja ove godine biti završena deonica Surčin - Obrenovac, a izgradnjom veze Surčina sa Novim Beogradom kao i izgradnjom deonica Preljina-Požega-Boljare biće kompletiran ceo Koridor 11 kroz Srbiju”, objasnio je Pavlović za Tanjug.

Deonica Obrenovac-Ljig je projektovana za brzine od 130 km na čas, širine je 28,4 metra sa brzom, srednjom i zaustavnom trakom i čine je 42 mosta i nadvožnjaka gde je najduži most dugačak preko 580 metara a na njoj je bezbednosti radi i oko 200 km odbojne ograde.

„Deonica je bila prilično izazovna za građevince, izvođače, projektante i nas kao nadzor zato što je na njoj bilo baš zahtevnih delova”, rekla je nedavno za Tanjug Svetlana Milinski, šef nadzora Deonice 5 ispred Koridora Srbije i objasnila da deonica prolazi kroz aluvijum više reka pa je zato izgrađeno skoro osam miliona kubika nasipa koji su na nekim mestima visoki i po 12 metara

„Činjenica da je ugrađeno skoro 1,7 miliona kubika drobljenog kamenog agregata i 700.000 tona asfalta samo po sebi govori da je izgradnja bila obiman građevinski zahvat”, konstatuje ona, prenosi Tanjug.

Na ovoj deonici su i 36 pločasta propusta, 91 cevast propust, 44 regulacije vodotokova ukupne dužine oko 22 kilometra, petlje kod Uba, Lajkovc i Ljiga, kao i četiri naplatne rampe.

Ugrađeno je preko 80 kilometara cevovoda za odvođenje atmosferskih voda, kao i 95 separatora koji prečišćavaju tu vodu zbog zaštite životne sredine.

Tunel „Brančić” kod Ljiga zbog loše geologije bio je najveći graditeljski izazov na ovoj deonici.

„Ovo je vrlo važna tačka, sam objekat je dužine 960 metara, a pri njegovoj izgradnji izvršen je iskop od 260.000 kubika materijala a ugrađeno je 92.000 kubika betona i preko 5,5 miliona kilograma armature”, kaže Svetlana Milinski i dodaje da u svakoj od cevi tunela postoji niša za vozila koja su u kvaru kao i veza između tunelskih cevi u slučaju incidentne situacije.

Tunel „Brančić” puštanje saobraćaj dočekuje sa najsavremenijom opremom koja će iz novoizgrađenog tehničko-operativnog centra obezbediti stalno praćenje i upravljanje saobraćajem od petlje Ljig do izlaska iz tunela.

„Za to praćenje postoji 13 scenarija a oprema je na vrlo visokom tehnološkom nivou”, kaže ona i dodaje da osim tri redovna režima rada postoje i režimi za potencijalne incidentne situacije kao što su zastoj, pokvareno vozilo, strani predmet ili pesak na kolovozu.

Ona ističe da je vrlo važno da se iz centra lako upravlja režimom saobraćaja u tunelu u slučaju požara, pojave dima i ugljen monoksida i dodaje da je ta deonica pod nadzorom 24 sata.

 

 

Zašto sporo rastu najniže plate u regionu?

Vuletić: U Srbiji nije detektovano ništa iz Rusije

SZS: Konačna odluka o bojkotu izbora vrlo brzo

Istraživanje: 64 odsto mladih planira da se iseli iz Srbije, članstvo u EU podržava 38 odsto

Vučić: Veoma mi je stalo da opozicija izadje na izbore

Sve varnice opozicionog Saveza za Srbiju

Rešenje kosovskog problema ključno za region

Previranja u Vladi Srbije o pitanju Kosova

Gde se u Srbiji najlakše dolazi do posla a gde najteže

Han želi da podstiče povratak emigranata sa Balkana

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button