novinari cg-srb hirurzi Dzipsi kings zvezda_5 novak99

Zvezda u plej-ofu za Ligu šampiona

izvor: politika  foto: politika                                                                                              15.08.2018.

zvezda-trnava1

Evropska Zvezda! Crvena zvezda ponovo sija evropski! Slavljem u Trnavi prvak Srbije je nastavio da sanja o plasmanu u Ligu šampiona i obezbedio je igranje na međunarodnoj sceni do decembra, jer je sada minimum učešće u grupnoj fazi Lige Evrope. Protiv Salcburga će se izabranici Vladana Milojevića boriti za istorijski ulazak u elitno UEFA takmičenje.

Milojević je promenio dva igrača u odnosu na prvi meč. Potražio je veću kreaciju i bolju kontrolu lopte sa Jovančićem umesto Jovičića, a u vatru je poslao i Simićam uz procenu da je bolje da krene sa njim nego Ebisiliom. Nije to bio kraj iznenađenjima za kolegu Latala, jer je u sredinu pomerio Bena, a novajliji iz Zemuna dodelio ulogu desnokrilnog napadača.

Ben je definitivno najopasniji kad je „lutajuća mina“, na koju Spartak nagazio odmah posle postignutog gola. Uzvratila je Crvena zvezda baš na isti način kao Slovaci u Beogradu, ekspresno izjednačila i nije dozvolila da prevlada nervoza.

Neshvatljivo je puklo u Zvezdinom veznom redu i odbrani u 6. minutu, kad je Spartak poveo. Krenule je od poskakivanja i nedovoljne čvrstine Bena, nastavilo se sporom reakcijom u defanzivi Krstičića. Kadlec ga je lako prošao, naterao i Savića da izađe napred. Sve se završilo tako što kapiten srpskog tima nije uspeo da preseče centaršut i servirana je poslastica za prekaljenog Bakoša.

Golman Borjan je podizao visoko ruke i terao saigrače ka centru, nije im dozvoljavao da klonu. I dobro je da nisu trošili energiju na utvrđivanje ko je kriv, pošli su sa centra i odmah im se posrećilo da zatresu mrežu.

Na desnoj strani se ubacio Nikola Stojiljković i odlično centrirao. U srcu šesnaesterca Spartaka ostao je usamljen Ben i sjajno zahvatio loptu glavom, golman Čudi nije mogao da spreči da se zarije pod prečku.

Nije to bio idealan, ali jeste dobar početak za Crvenu zvezdu. Rano postignut gol prebacio je pritisak na stranu domaćina, svesnih da bi im još jedna kapitulacija verovatno donela i eliminaciju.

Radonjić je pravio mnogo problema po levoj strani Spartaku, ali je izostajao taj „ubitačan“ trk i dribling. U pojedinim trenucima je bilo potrebno samo da ga lopta malo više „posluša“g, ali mirisalo je da bi upravo preko njega Crvena zvezda mogla da dođe do kapitalnog gola. U 27. minutu je dobio pas od Simića, lepo ušao unutra i šutirao, a Čudi pokrio bliži ugao i zabeležio intervenciju.

Imala je Zvezda mnogo kornera u prvom poluvremenu, ispostavilo se kao pogrešno što ih je sa leve strane izvodila kratkom kombinacijom. Stojković je dobio delikatan zadatak da zatvara kontre u tim situacijama.

Kako je odmicao prvi deo, sudija je sve više potpadao pod uticaj čestih protesta domaćih igrača i publike. Stojkoviću je dodelio žuti karton za običan start, Benu za prigovor. Kako se bližio odmor, padao je ritam. Spartakovci su tražili prekršaje u zoni za centaršut, a zvezdašima je nedostajao kvalitetniji pas kad su imali kontrolu lopte. Ostao je žal za prilikom za Jovančića, suviše je bojažljivo zahvatio loptu volejom.

U uvodnoj fazi drugog poluvremena došlo je do zabrinjavajuće scene. Ben je počišćen u vazdušnom duelu, ležao je nepomično i igrači Crvene zvezde su panično potrčali ka njemu. Činilo se da je dobio potres mozga i da ne može da nastavi igru, ali se posle ukazane pomoći vratio.

Pojavljivale su se rupe na sredini u obe ekipe i pored mnogo požrtvovanosti i trčanja. Slovaci su nastavili da centriraju iz slobodnih udaraca iz svih pozicija, čak i kad je lopta bila daleko bliža centru nego šesnaestercu Crvene zvezde.

Izgledalo je da će na isteku 60. minuta sve da se reši u korist Zvezde. Radonjiev trk i nehotična asistencija izbacili su u šansu Stojiljkovića, kad je prokušaoa da predribla istrčalog golmana Čudija se okliznuo i pokupio klizećim startom golmana Spartaka.

Rastrčao se Ben u poslednjoj trećini utakmice, imao dobra rešenja i u 68. minutu otvorio šansu Radonjiću. Udarac je bio odbranjiv za Čudija, nastala je velika gužve iz koje Stojiljković jeste iščeprkao loptu, ali ne i priliku da je prebaci preko gol-linije.

Istrošenog Stojiljkovića zamenio je Pavkov u 75. minutu, pokušao je Milojević na kartu snage i skoka da dođe do prolaska. Šansa se, ipak, stvorila na drugoj se stvorila strani. I to stopostotna. Bakoš se iskusno ubacio u šesnamesterac, okrenuo Degeneka i u zicer poziciji je Borjan odlično zatvorio prostor i upisao intervenciju.

Odmah posle šanse, Milojević je uveo Jovičića i pokazao da mu se ne dopada što su linije u veznom redu porozne. Opredelio se za sigurniju varijantu u nervoznom finišu. Sve više se išlo ka produžecima...

Latal nije izvršio nijednu izmenu ni na startu produžetka. Prvu priliku imao je Pavkov, nije imao snagu pod pritiskom igrača rivala na leđima da zahvati dobro loptu glavom.

I onda je došao trenutak odluke. Ben i Radonjić su razbili odbranu Spartaka i zadali ključni udarac rivalu pred kojim je bila nemoguća misija da u poslednjih dvadesetak minuta postigne dva gola.

Fantastičan pas Mohameda Bena, pravovremeno utrčavanje Nemanje Radonjića i Spartakovi navijači su zanemeli. Krilni napadač Crvene zvezde izašao je sam pred Čudija i smireo pogodio rašlje. Sudija je poklonio penal domaćinu u 122. minutu, koji Godal nije uspeo da pretvori u gol jer je pogodio prečku.

STADION: „Anton Malatinski“g. GLEDALACA: 18.032. SUDIJA: Serdar Gozanbujuk (Holandija). STRELCI: 1:0 – Bakoš u 6, 1:1 – Ben u 7, 1:2 – Radonjić u 98. minutu. ŽUTI

KARTONI: Ben, Stojković, Degenek, Pavkov, Radonjić, Rodić (Crvena zvezda), Godal, Bakoš, Tot, Sloboda, Grendel, Hladik (Spartak)

SPARTAK: Čudi 7, Kadlec 7, Tot 6, Godal 6, Čonka 6 (106. Hladik -), Jirka 6, Grendel 6,5, Sloboda 6, Grešak 6, Rada 6 (100. Dangubić -), Bakoš 7.

CRVENA ZVEZDA: Borjan 8, Stojković 7,5, Savić 6,5, Degenek 7, Rodić 7, Jovančić 7,5 (102. Gobeljić 6,5), Krstičić 7,5, Simić 6,5 (85. Jovičić 7), Ben 8,5, Radonjić 8 (107. Babić -), Stojiljković 7, (75. Pavkov -).

Protiv Salcburga u utorak

Prvu utakmicu poslednjeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona Crvena zvezda će odigrati na svom terenu u utorak 21. avgusta. Revanš u Austriji zakazan je za 29. avgust. Zbog kazne UEFA, publici u utorak neće biti dozvoljen ulazak na stadion.

Meleg i Jevtović van 18

Milan Jevtović i Dejan Meleg su putovali u Slovačku, ali se nisu našli u kombinaciji za utakmicu. Trener Milojević je morao da odredi dvojicu prekobrojnih, jer je poveo 20 igrača u Trnavu. Nije iznenađenje što se nisu našli u 18, tako je bilo i u prvom meču sa Spartakom.

Stiže špic Hemed

Napadač Crvene zvezde u grupnoj fazi UEFA takmičenja trebalo bi da bude Tomer Hemed. Prethodnih dana je napravljen dogovor oko angažovanja Izraelca, za početak završne realizacije posla čekao se prolazak u poslednje kvalifikaciono kolo za Ligu šampiona. Očekuje se da u što kraćem roku sve bude i ozvaničeno i da dosadašnji član engleskog Brajtona postane špic natrofejnijeg srpskog kluba.

Hemed je rođen 1987. godine, školovan je u Makabi Haifi i u tom izraelskom klubu je osvojio titulu i u sezoni 2010/11. zabeležio 18 golova. Posle napuštanja domovine, proveo je četiri sezone u Španiji, tri su bile u elitnoj ligi. Tresao je mrežu Realu, Atletiko Madridu, Sevilji, Valensiji...Ukupno je upisao u tri izdanja La lige 27 golova.

Iz Španije se Hemed preselio u Englesku i dao ogroman doprinos plasmanu Brajtona u Premijer ligu. U Čempionšipu je za dve sezone postigao 28 golova. U elitnom takmičenju na Ostrvu upisao je 16 utakmica i dva pogotka, protiv Njukasla i VBA. U drugom delu šampionata nije dobijao nogo šansu, sada ima dozvolu za odlazak jer je promenjena napadačka formacija plavo-belih. Crvena zvezda je na putu da iskoristi tu činjenicu i dovede kvalitetnog špica.

Tomer Hemed je standardni reprezentativac Izraela, u kvalifikacijama za Mondijal u Rusiji odigrao je osam utakmica i postigao tri gola.

Zvezda kažnjena sa dve utakmice bez navijača u Evropi/Džajić razočaran: UEFA je preterala!

Zakarić doneo novu svežinu Partizanu/Spartak nemoćan protiv Brondbija

Trnava baš tvrd zid

Mirković: Znam zahteve, prvo da izađemo iz apatije

Srbija dobija nacionalni stadion, ne zna se koliko košta

Partizan smenio Đukića, Mirković novi trener

Partizan i pored novog bledog izdanja uspeo da eliminiše Trakaj/Spartakova senzacija u Pragu! / Radnički završio takmičenje u Evropi