second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Second Second Second Second Second Second Second Second

Vaterpolisti Srbije prvaci Evrope

izvor: agencije  foto:                                                                                                              28.07.2018

POBEDNICI

U finalu: Španija – Srbija 7:7 (1:0, 3:3, 2:3, 1:1), na penale 3:5. – U neizvesnoj utakmici naša reprezentacija pokazala da je bez premca. – Domaćin vodio i s dva gola razlike, ali su naši vaterpolisti smogli snage da preokrenu i na peterce dođu do zasluženog trijumfa, četvrtog uzastopnog na šampionatima Starog kontinentaPre devet godina, u finalu Svetskog prvenstva u Rimu, okosnica ove naše reprezentacije je lansirala sebe u vaterpolo sazvežđe pobedivši Špance na penale. Penali su odlučivali kome će pripasti zlatna medalja i sada, na Evropskom prvenstvu u Barseloni.

Imali su naši 13 sekundi, pošto su se odbranili s igračem manje, da izbegnu da im peterci odlučuju sudbinu. Ali, opet je moralo da se igra na penale. U Rimu je junak bio Aleksić, ovde Ćuk, jer je dao pobedonosni gol – 5:3, pošto je finale posle četiri četvrtine završene bez pobednika – 7:7 (1:0, 3:3, 2:3, 1:1). Ali zahvaljujući kapitalu koji su stvorili i Filipović (1:0), Prlainović (2:1), Aleksić (3:2) i Mandić (4:2) Srbija je četvrti put uzastopno evropski prvak!

Španci su skupo platili jedan promašaj. Precizni su bili Perone (1:1), Munariz (2:2) i Larumbe (3:4). Presudan je bio promašaj njihovog trećeg šutera Fernandeza. Nije išlo našim igračima u prvoj četvrtini u napadu. Tri puta su imali igrača više i – ništa. Ni iz akcija im se nije posrećilo. U odbrani su se tri puta odbranili s igračem manje, ali jednom nisu. Čim je iz igre morao Ćuk (bilo je to treći put da ostanemo s igračem manje) španski selektor Martin je odmah zatražio predah da posavetuje svoje igrače. I taman kad je isticalo vreme da se naš igrač vrati u igru Maljarač je postigao prvi gol na utakmici.

Naši su im vratili milo za drago, ali tek u drugoj četvrtini. Njihovu mrežu je načeo Prlainović kada smo imali igrača više. Međutim, to nije značilo i preokret. Granados s igračem više i Perone su doneli domaćinu prednost od 3:1.

Uhvatili su naši priključak već u toj četvrtini. Aleksić je podsetio na svoje majstorije protiv Španije 2009. u Rimu kada je kao iz snajpera gađao i pogodio njihov gol (3:2), a 20 sekundi pre kraja je prosledio loptu Stefanu Mitroviću, koji nam je ponovo doneo izjednačenje (3:3). Na žalost, šest sekundi pre kraja ovog dela igre je isključen Jakšić, a Perone je sa zvukom sirene vratio preimućstvo Španiji (4:3).

Treća četvrtina je loše počela po nas, jer je Del Toro povećao prednost domaćina ponovo na dva gola razlik (5:3). Neka druga ekipa bi verovatno izgubila glavu posle toga, ali ne i naša. Ćuk nam je vratio nadu kada je Lopezu dao gol „kroz uši”h (5:4), dva i po minuta pre kraja četvrtine Mandić je bio nemilosrdan (5:5), a 19 sekundi pre isteka te četvrtine i Prlainović je šutem iznad golmanove glave zatresao mrežu i doneo nam prvo vođstvo u finalu (6:5). Međutim, opet je usledio šok koji drugi ne bi preživeli. Tri sekunda pre kraja Munariz je lobovao našeg golmana i izjednačio (6:6).

I tako je poslednja četvrtina počela kao i utakmica – s podjednakim izgledima obe ekipe, jer su startovalo izjednačene. Naši su se, pet minuta i 14 sekundi približili prestolu. S igračem više Mandić je s krila odlično pronašao Jakšića kod dalje stative, a on je to lako pretvorio u gol (7:6).

Na žalost, kad je Jakšić ubrzo napravio treću ličnu grešku i morao da napusti utakmicu Španci su to iskoristili i Maljarač je opet bio strelac (7:7).

Pogodio je posle toga Aleksić prečku, Mandićev šut je neverovatnim refleksom ukrotio Lopez, ali je bilo trenutaka i kada smo mi drhtali. Na sreću, Branislav Mitrović je bio na visini zadatka, a i njegovi saigrači iz odbrane.

Kad je došlo do penala naš golman je zakačio loptu koju je uputio Fernandez i skrenuo je u svoju desnu stativu. Taj trenutak je bio presudan za ishod finala. Špancima nije pomoglo što su promenili golmana kada je naš poslednji izvođač došao na red. To nije zbunilo Miloša Ćuka i Srbija je četvrti put uzastopno na evropskom prestolu, a naš kapiten Filip Filipović, koji je prvi izvodio penal, iako nije postigao nijedan gol u finalu, pokazao je koliko je pouzdan i samouveren, i na kraju je proglašen i za najboljeg igrača na šampionatu.

Sledeći šampionat je u Budimpešti kroz dve godine. U zemlji rekordera po broju uzastopnih trijumfa na evropskim prvenstvima (Mađarska je trijumfovala na svih pet turnira pre Drugog svetskog rata) Srbija će pokušati da i peti put trijumfuje i da se izjednači s njima.

Bazen:Pikornel. Gledalaca: 3.000. Sudije: Margeta (Slovenija) i Aleksandresku (Rumunija). Isključenja: Španija 13(5), Srbija 12(4).

ŠPANIJA: Lopez, Munariz, Granados, Del Toro, Mingelj, Larumbe, Kabanjas, Fernandez, Taulj, Peroen, Maljarač, Bustos, Lorio. Selektor: Martin.

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić, Rašović, Ranđelović, Ćuk, D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić, Filipović, Prlainović, S. Mitrović, B. Mitrović. Selektor: Savić.

Rusija – Mađarska 9:8

'Delfini' u finalu Evropskog prvenstva!/Savić: Ne pamtim ovakvu utakmicu/Ćuk: Čudan kriterijum

Srbija preko Mađarske do polufinala EP!

Srbija overila prvo mesto i plasirala se u četvrtfinale EP

Srbija obezbedila prvo mesto i četvrtfinale

Srbija ubedljiva na startu EP: Zagrevanje protiv Rumunije

Srbija počinje pohod na četvrtu uzastopnu titulu

Aleksić pred EP: Nikad ne kukamo i ne tražimo opravdanja

Grbić: Ovo je realnost, Francuska i najmanje još pet reprezentacija su bolje od Srbije

Grbić : Sve se briše, ali spremni smo/Počinje F6 Lige nacija: "Orlovi" žele trofej

Zoran Terzić: Suludo takmičenje, prilično bez energije

Počinje finalni turnir Lige nacija: Presudna bitka sa Turskom/Terzić: Cilj je borba za medalje