Evropski zvaničnici dobro upućeni u proces dijaloga između Beograda i Prištine su upozorili da sporazum kojim bi trebalo da dođe do svebuhvatne normalizacije odnosa, mora da ispuni niz kriterijuma da bi bio održiv i prihvaćen.
“Oko sporazuma se moraju složiti obe strane, treba biti u potpunom skladu sa međunarodnim pravom i treba imati podršku međunarodne zajednice i regiona”, rekli su novinarima briselski izvori.
Evropski zvaničnici, podvlače da je u procesu priprema za osnove ovog sporazuma, “kasnije dodan i uslov koji se tiče podrške međunarodne zajendice” za sporazum između Kosova i Srbije. Stoga, kako podvlače ovdašnji izvori, nije slučajno da je šefica evropske diplomatije, Frederica Mogherini prvi put u ponedeljak, javno pozvala i Savet bezbednosti UN-a da podrži proces dijaloga .
Zvaničnici EU ne žele da se eksplicitno izjašnjavaju o mogućnosti izmena granica oko čega se često govori kako u, Prištini tako i Beogradu. Ali oni priznaju da je u cilju pronalaženja rešenja bitno da se “razmatraju sve opcije, pa da se potom proceni šta može biti prihvatljivo”.
Narednog petka će se u Briselu održati još jedna predsednička runda razgovora u okviru dijaloga između Srbije i Kosova koja će takođe obeležiti intenzivnu i ujedno završnu fazu ovog procesa. Sporazum koji bi trebali potpisati dvojica predsednika, kako kažu ovdašnji zvaničnici, trebao bi da reši “sva otvorena pitanja”.
Frederica Mogherini je u nekoliko navrata izjavila da je realno očekivati da se sporazum postigne do početka naredne godine, odnosno u toku mandata ove Evropske komisije. Briselski zvaničnici poručuju da su namerono ubrzali napore u cilju postizanja ovog sporazuma u toku ove strukture Evropske komisije bez ozbira na relatinvno kratak rok, za istorijski sprazum koji ima za cilj da “konačno okonča konflikt između Kosova i Srbije”.
“Imamo (Fredericu) Mogehrini i (Johannesa) Hahna koji su veoma posvećeni Zapadnom Balkanu i angažuju se u stabilizaciji prilika. Nikad ne znamo ko će sve biti deo naredne Evropske komisije i kakvi će biti njihovi prioriteti. Zato želimo da iskoristimo potencijal koji imamo u ovom trenutku da rešimo goruća pitanja u region” poručili su briselski izvori.
Tači: Vreme je za veliki istorijski sporazum Kosova i Srbije
Komitet EU izglasao liberalizaciju viza za građane Kosova/Mogerini: EU i Zapadni Balkan partneri u odbrani i bezbednosti/Tači za referendum o sporazumu sa Beogradom
Kosovska opozicija traži sednicu Skupštine o granici sa Srbijom
Haradinaj: Kosovo ima granicu/ Han: Neprikladno komentarisati dijalog koji je u toku
Komersant: Prekrajanje granica na Balkanu može dovesti do novog rata
Čije su Gazivode?
"Zeri" o razgraničenju Beograda i Prištine/Server: Nema dokaza da su SAD za podelu Kosova, reći će - ne
Tači: Nećemo dozvoliti stvaranje Republike Srpske na Kosovu
London i Berlin protiv 'korekcije granica'
DSK: Tačija pred Ustavni sud zbog 'korekcije granica'
Tači: Pripajanje Preševske doline da, autonomija za Srbe ne
Zamrznuti konflikt nije rešenje, Srbiju očekuje mnogo razgovora o KiM
Zapad, faktor (ne)stabilnosti na Balkanu
Kosovo u 'stanju pripravnosti', Vučić pisao tamošnjim Srbima
|